Bugun...157'inci hafta!

Diyarbakır Barosu hakkında başlatılan soruşturmayı değerlendiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Tahir Elçi'ye karşı başlatılan linç girişimi ile Diyarbakır Barosu’nun hedef alınmasının bir biriyle bağlantılı olduğunu söyledi.

facebook-paylas
Tarih: 05-01-2019 08:38

157'inci hafta!

DİYARBAKIR - Diyarbakır Barosu, 28 Kasım 2015 tarihinde Sur ilçesindeki Dört Ayaklı Minare önünde öldürülen baro başkanları Tahir Elçi'nin faillerinin ortaya çıkarılması talebiyle her hafta sürdürdükleri eylemlerinin 157'ncisini gerçekleştirdi. Diyarbakır Adliyesi önünde yapılan eyleme, Diyarbakır Baro Başkanı Avukat Cihan Aydın, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın yanı sıra birçok avukat katıldı. Açıklama öncesi Tahir Elçi’nin fotoğrafının yer aldığı ve Kürtçe ve Türkçe “Seni unutmayacağız” yazılı pankart açıldı.
 
Anmada konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, Diyarbakır Barosu eski Başkanı Ahmet Özmen ve Yönetim Kurulu üyelerine 3 farklı açıklamadan dolayı açılan soruşturmayı hatırlatarak, “Adalet Bakanlığı’na Baro hakkında soruşturma yapmak yerine öldürülen başkanları Tahir Elçi cinayetinin faillerini bulması çağrısı yaptı. Diyarbakır Barosunun failli meçhuller konusundaki mücadelesine değinen Aydın, "Yani devletin sorumlu olduğu ve bu nedenle de örtbas etmeye çalıştığı suçları ya da fiilleri araştırıp failleri yargı önüne çıkarmaya çabalamaktayız. İşte Baromuz, bu yüzden hedef tahtasına konulmuştur" dedi.
 
Yasaların baro ve avukatlara insan haklarını savunma ve koruma görevini yüklediğini kaydeden Aydın, "Baromuz ve üyeleri; sıkıyönetim, OHAL gibi olağanüstü yönetim dönemlerinin en ağır ve insanlık dışı uygulamalarına tanıklık etmekle kalmamış, aynı zamanda bunlarla mücadelede de etmiştir. Sayıları binlerle ifade edilen faili meçhul cinayetler, yargısız infazlar, köy yakma ve boşaltma gibi ağır insan haklan ihlallerini her dönem raporlamış ve bu suçların soruşturulması için ulusal ve uluslararası hukuk mekanizmalarına başvurmuştur" diye konuştu.
 
Kendilerinin ısmarlama soruşturmalarla "hizaya" getirilmeye çalışıldığını vurgulayan Aydın, "Ama şunun da bilinmesini istiyoruz. Diyarbakır Barosu, 12 Eylül darbesinin insanlık dışı uygulamalarına teslim olmadığı gibi benzer uygulamalara tanıklık ettiğimiz bu karanlık dönemde de teslim olmayacaktır" ifadesini kullandı.
 
'ELÇİ'NİN CİNAYETİYLE BARONUN HEDEF ALINMASI BAĞLANTILIDIR'
 
Açıklamaya destek vermek için eyleme katılarak konuşma yapan HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Diyarbakır Barosu eski yönetim kurulu hakkında açılan soruşturmanın kabul edilemez olduğunu dile getirerek, "90’lı yıllardan beri Diyarbakır Barosu insan hak, özgürlükleri, demokrasi, hukukun üstünlüğü konusunda verdiği mücadele, muktedirleri rahatsız etmiştir. Sevgili Tahir Elçi’nin televizyon programında düşüncelerini ifade ettikten sonra hakkında linç girişimi başlatanlarla, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun büyük bir hadsizlikle Diyarbakır Barosunun da içinde bulunduğu Diyarbakır’daki sivil toplum kuruluşlarını hedef almasıyla bağlantılıdır" şeklinde konuştu.
 
Bu haber 291 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Gündem Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI