Bugun...25 KASIM'A DAİR EYLEM

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü için yapılacak etkinlikleri duyuran DAKP, kadın mücadelesinin artık uluslararası arenada eş zamanlı olarak direniş örgütlülüğüne sahip olduğunu öne sürdü.

facebook-paylas
Tarih: 19-11-2018 09:35

25 KASIM'A DAİR EYLEM

DİYARBAKIR-Dicle Amed Kadın Platformu (DAKP), 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü etkinliklerinin startını verdi. Platform üyeleri, Diyarbakır Yenişehir ilçesi Ofis AZC Plaza önünde yaptıkları basın açıklamasında etkinlik programını duyurdu. DAKP adına açıklamayı yapan Bahar Karakaş Uluğ, her türlü baskının, yok saymanın ve eşitsizliğin ilk olarak kadın üzerinde başladığına dikkat çekerek, dünyanın her yerinde kadın haklarının yok sayıldığını belirtti.
 KADINI YOK SAYMAK
Kadını yok sayma politikalarına karşı kadının her zaman direndiğini belirten Karakaş, “Kimi zaman bu direniş erkeğin kutsadığı ve gücünü en hoyratça kullandığı ailede, kimi zaman sınıf mücadelesinde, kimi zaman siyasi arenada ortaya çıktı. Uzun yıllar lokal alanlarda direnişlerini küçük örgütlenmeler ile sınırlı tutmak zorunda bırakılan kadınlar, artık bu direniş pratiklerini uluslararası arenada eş zamanlı olarak gösterebilecek bir örgütlülüğe sahiptir. Uluslararası kadın dayanışmasından ve kendi özümüzden aldığımız güç ile buradan haykırarak söylüyoruz ki; toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, militarizme, heteroseksizme, ırkçılığa, ataerkilliğe karşı sesimize ses, çığlığımıza çığlık, isyanımıza isyan katıp hep beraber, kızkardeşlik ve direniş ruhu ile sistemin erilliğine karşı duruyoruz” dedi.
 
Bu haber 183 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI