Bugun...ABD'nin YPG/PKK politikasında değişen bir şey yok


facebook-paylas
Güncelleme: 10-11-2018 08:52:48 Tarih: 09-11-2018 09:25

ABD'nin YPG/PKK politikasında değişen bir şey yok

ABD'NİN PKK STRATEJİSİ!

ABD'nin Suriye politikasının omurgasını halen YPG/PKK'ya verdiği destek oluşturuyor.
YPG/PKK'yı öncelik haline getiren Brett McGurk'ün ön planda olduğu dönemden, James Jeffrey'in sahneye çıktığı döneme, ABD'nin politikasında değişiklik olmadı
Jeffrey, Suriye Özel Temsilcisi olarak atanmasının ardından, "YPG'nın PKK'nın uzantısı" olduğu yönündeki söylemini değiştirdi. ABD, YPG'yi PKK'dan ayrı göstermeye çalışarak, terör örgütüne desteğini meşrulaştırma çabasını sürdürüyor

ABD'nin YPG/PKK politikasını eleştiren açıklamalarıyla bilinen eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey'in Suriye Özel Temsilcisi olarak atandıktan sonra değişen tutumu, Washington'ın politikasında değişiklik beklentilerini boşa çıkardı.
2008-2010 yıllarında ABD'nin Ankara Büyükelçisi olarak görev yapan Jeffrey, emekli olduktan sonraki dönemde, Washington'ın YPG/PKK politikasına karşı çıkmasıyla dikkati çekiyordu.
Jeffrey, mart ayında AA'ya verdiği bir röportajda, "Hiç şüphe yok ki PYD ve onun askeri kanadı olan YPG, ana örgüt PKK'nın unsurlarıdır ve genel anlamda onun kontrolü altındadır." ifadesini kullanmıştı.
Aynı dönemde Türk basınına verdiği bir başka demeçte Jeffrey, YPG'yle sık sık poz veren ABD'li askerleri de eleştirerek, politikaya nihai yön verenin onlar olmadığını vurgulamıştı.
Jeffrey'nin ağustos ayında Suriye Özel Temsilcisi olarak atanması, ABD'nin YPG/PKK politikasında değişiklik olabileceği beklentisini doğurdu.

ABD'NİN POLİTİKASINDA DEĞİŞEN YOK

Bu döneme kadar ABD'nin YPG/PKK yaklaşımını, sahada oldukça aktif olan DEAŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk yönlendiriyordu.
McGurk, DEAŞ'ın doğduğu yıllarda, mücadeleyi Irak sahasında sürdürmeye odaklanmış, bu sırada örgütün Suriye'de yayılmasına ön ayak olmuştu. Böylece DEAŞ Suriye'de toplandıkça, YPG/PKK'ya DEAŞ ile mücadele bahanesiyle daha fazla destek verilmesinin de yolunu açmıştı.
McGurk, Suriye'nin kuzeydoğusunda YPG/PKK'nın işgal ettiği bölgeye birçok ziyaret yaptı. Terör örgütü elebaşlarıyla poz verdiği ziyaretler, basına yansıdı.
YPG/PKK'yı ABD'nin Suriye politikasının omurgası olarak öncelediğini apaçık şekilde ortaya koyan McGurk, Ankara'daki rahatsızlık üzerine örgüte "SDG" adını yakıştırarak terörist niteliğine kılıf bulmaya çabaladı.
ABD, 2015'ten itibaren YPG/PKK'ya yardımlarını SDG kılıfı üzerinden ulaştırdı.

YPG/PKK DESTEĞİ DEVAM EDİYOR
Jeffrey'in atanmasıyla, McGurk daha düşük profilde görev yapmaya başladı.
Türkiye, Ürdün ve İsrail'i kapsayan Ortadoğu turuna çıkan Jeffrey, ABD'nin Suriye politikasını aktif olarak yönlendirebileceği yönündeki beklentiyi yükseltti.
Ancak bu süre içerisinde, ABD'li yetkililer YPG/PKK işgalindeki Aynularab (Kobani), Münbiç, Deyrizor ve Rakka gibi yerleşimlere ziyaretlerde bulunmaya, YPG/PKK'lılarla görüşmeye devam etti.
ABD, Suudi Arabistan'ın YPG/PKK bölgesine hibe ettiği yüzlerce milyon doları memnuniyetle karşıladı.
Jeffrey bizzat kendisi geçen ay sonunda Münbiç'e giderek YPG/PKK'lılarla görüştü.

ÖDÜL KARARI POLİTİKAYI DEĞİŞTİRMEDİ

Son olarak ABD'nin PKK liderleriyle ilgili bilgi verene para ödülü kararının ardından da politikasında bir değişiklik olmadığı, Jeffrey'in dünkü açıklamasıyla tescillendi.
Jeffrey, dün düzenlediği telekonferansta, "PKK'ya ilişkin pozisyonumuz net. PKK'nın aksine YPG'yi terör örgütü olarak tanımlamıyoruz. Bunu hiçbir zaman yapmadık. Suriye'ye müdahale etmeden önce de yapmamıştık." ifadesini kullandı.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dün yaptığı açıklamada, Jeffrey'e tepki olarak, "(ABD) PKK'nın Suriye kolu olarak tanımladıkları PYD ve YPG'yi şimdi meşru, terörle ilgisi olmayan, PKK'dan ayrı bir örgüt gibi tanımlamaya çalışmaları bize sorarsanız beyhude bir çabadır." ifadesini kullanmıştı.
 
Bu haber 208 defa okunmuştur.


Etiketler : ABD PKK/YPG/PYD

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Türkiye Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI