Bugun...Avrupa ayakta!

Fransa'da, akaryakıt zamlarına ve kötüleşen ekonomik koşullara karşı protestolar devam ederken, benzen protestolar Hollanda ve Belçika'da da başladı.

facebook-paylas
Tarih: 09-12-2018 08:44

Avrupa ayakta!

Fransa'nın başkenti Paris'te "Sarı Yelekliler"in düzenlediği protesto eylemlerine sert müdahale eden Fransa polisi, yüzlerce kişiyi gözaltına aldı.
Fransa'da akaryakıt zamlarını protesto eden "Sarı yelekliler"e sert müdahale eden Fransa polisi, ilk belirlemelere göre, 720 kişiyi gözaltına aldı. Bunlardan 300'den fazla kişinin tutuklandığı ifade edildi.

17 Kasım'dan bu yana zamları protesto eden "Sarı Yelekliler", Paris'in farklı noktalarında gösteri düzenlemiş, bu protestolar başka bazı ülkelere de yayılarak, hükümetin geri adım atmasını sağlamıştı.

Giderek büyüyen protestolarda, eylemlerde şu ana kadar 4 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. Eylemler milyonlarca euroluk maddi hasara neden oldu.

Ülkede protestolar devam ederken, sarı yelekliler Belçika'dan Fransa'ya giden otoyolu kapattı. Brüksel polisi sözcüsü Ilse Van de Keere, tren istasyonu ve AB kurumlarının bulunduğu Schuman bölgesinde 50 eylemcinin gözaltına aldığını belirtti.

BRÜKSEL'E DE SIÇRADI

Belçika'nın başkenti Brüksel'in merkezinde toplanan binlerce "sarı yelekliye" polis müdahale etti, göstericiler ara sokaklara dağıldı.

Ülkedeki ekonomik koşulları ve akaryakıt zamlarını protesto eden "sarı yeleklilere" Brüksel'in merkezinde polis müdahale etti.

 "Sarı yeleklilerin" Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) nezdinde Büyükelçiliği ve ABD'nin Belçika Büyükelçiliği arasında bulunan alt geçiti kapatmasının ardından polis müdahalesi geldi.

Eylemcilerin, tünelde arabalarında seyahat halinde bulunan kişilere bagajlarından güvenlik için kullanınılan sarı yelekleri çıkartıp giymelerini ya da arabalarının ön camından görünür şekilde sergilemelerini dayattığı görüldü.  Diğer yandan, Brüksel'de gözaltı sayısı 100'ü geçti.
 
HOLLANDA DA KARIŞTI

Hollanda'da "sarı yelekliler" yoğunluklu olarak Lahey, Amsterdam ve Rotterdam kentlerinde toplanarak hükümetin istifasını istedi.

"Rutte istifa" ve "Rutte defol git" sloganları atan Hollandalı "sarı yelekliler" Başbakan Mark Rutte'nin istifasını talep etti.

Genellikle ülkedeki aşırı sağcı grupların çağrısı üzerine toplanan "sarı yelekliler", gösterilerde Birleşmiş Milletler Göçmen Paktı, emeklilik yaşı, sağlık ve eğitimdeki pahalılık ve göçmen sorunu gibi konularda hükümetin politikalarını eleştirdi.

Lahey'de meclis önünde toplanan eylemciler, Başbakan Rutte'nin bizzat gelip kendileriyle görüşmesini talep etti.

Rotterdam'da ise Erasmus köprüsünde yaklaşık 150 "sarı yelekli" bir araya geldi.

Türkiye: Endişeyle takip ediyoruz

İstanbul'da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da göstericilere uygulanan orantısız güce karşı olduklarını söyledi.

Erdoğan, "Avrupa'da yaşananları görüyorsunuz değil mi? 15 Temmuz'da bunlar bize yapılanlar karşısında sessiz duranlardır. Bizim polisimizle alay edenler, polisimizin zulmettiğini söyleyenler, kendi polisleri şimdi bak neler yapıyor. Bizim polisimiz insaflı be. Ülkemizin sokaklarını ateşe ve kana boğmaya çalışanlara sessiz kalanlar, işte görüyorsunuz şimdi ne durumdalar? Paris başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinin sokakları karışmış durumda. Umarım Avrupa'da 'Zulüm 1789'da başladı' yazısı görmeyiz. Avrupa sokaklarındaki görüntüleri endişeyle takip ediyoruz. Umarım yakında Paris sokaklarında 'Zulüm 1789'da başladı' yazıları da görmeyiz." dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Fransa'daki akaryakıt zammı protestolarına ilişkin, "Sayıları 700 bini bulan Türk toplumunun yaşadığı Fransa'daki bu gelişmeleri yakından ve endişeyle takip ediyoruz. Fransız güvenlik güçlerinin göstericilere sertleşen müdahaleleri ve orantısız güç kullanmaya varan uygulamaları da kaygı vericidir." açıklamasında bulunmuştu.

Sarı yelekliler kim?

Fransa'nın başkenti Paris'te başta akaryakıt ve diğer ürünlere yapılan zamları protesto eden grup, isimlerini giydikleri fosforlu sarı yeleklerden alıyor. Hiçbir parti ya da sendikaya bağlı hareket etmeyen sarı yelekliler, sosyal medya üzerinden organize oluyor.
Bu haber 207 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Dünya Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI