Bugun...BİZE SORAN VAR MI Kİ?

Diyarbakırlı seçmenler, aday belirlemede kendilerinin de muhatap alınmasını isterken, siyaset değil, hizmet üretme anlayışının öncü olması gerektiğini söylüyor.

facebook-paylas
Güncelleme: 06-12-2018 13:07:10 Tarih: 06-12-2018 10:15

BİZE SORAN VAR MI Kİ?

Şaban YILMAZ/Filiz YAŞA/M. Emin FİDAN

DİYARBAKIR-Siyasi partilerin yaklaşan yerel seçimlerde yarışacak adayları belirlerken, sokaktaki vatandaş kendilerinin muhatap alınmasını bekliyor.

31 Mart 2019’da yapılacak olan mahalli idareler genel seçimleri için takvim işlemeye devam ediyor. Başta Cumhur İttifakının bileşenleri olan AK Parti ve MHP adaylarını kamuoyuyla paylaşırken, 24 Haziran seçimlerinde Millet İttifakı adıyla yarışa giren ancak yerel seçimlerde ittifak yapacaklarına dair emareleri gizleyen CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisinden de aday haberleri gelmeye devam ediyor.  Adayların belirlenmeye devam ettiği bugünlerde Diyarbakırlı vatandaşlar, halkın talepleri doğrultusunda taleplerin değerlendirilmesini isterken, hizmetin önemine dikkati çekti. Diyarbakır Söz "Bırakın Vatandaş Konuşsun" ekibi, sokağın nabsını tuttu. İşte vatandaşların yerel seçimlere ilişkin görüşleri;

“KİMSE ÜLKE ÇIKARI İÇİN ÇALIŞMIYOR”

Alpaslan Bozkurt Aslan, “Seçimlerin ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Ülkemizde işsizlik var. İnsanlar evlenemiyor perişan. Teröre harcanan paralarla 5 tane daha Türkiye kurulurdu. Siyasi partilerdeki insanlar rant peşinde, ihale peşindeler. İyi insanların seçilmesi ve bizi temsil etmelerini istiyorum. Ülkenin çıkarları için çalışan insanları istiyoruz. Partilerde çalışan insanlar davalarına sadık değiller. Rant, çıkar, iş ve ihale için gidip partilere üye oluyorlar. Partilerde vurgun çeteler hayli fazla. Kimse ülke çıkarı için çalışmıyor. “

“MİLLET AÇ PERİŞAN HUZURSUZ”

Kasım Çelen, “Yerel seçimlerde biz Diyarbakır halkı olarak huzur istiyoruz. Bu huzur çatışma ile gelmez. Bunu herkes kafasına koysun. Bu bizim için ileride zorluk ve sıkıntı çıkarır. Huzur olmadan hiçbir güzel ortam meydana gelemez. Bugün millet açtır, perişandır, huzursuzdur. Bunlara çözüm arasınlar. Yerel seçimler için ittifaklar oluşturuluyor. Türkiye’de her zaman iki blok vardır. Sağcılar ve solcular olmak üzere. Bir taraf ittifak yapıyorsa diğer tarafta ittifak yapabilir.”

“ BOLLUĞUN OLDUĞU BİR DÖNEMDE YOKLUK ÇEKMEK ÇOK ACI”

 Fuat Polat, “Yerel seçimlerde seçmen kendi kullanacağı oy pusulasında, seçilecek kişilerin faaliyetini görmek istiyor. Biz şimdiye kadar seçtiğimiz insanlardan hizmet alamadık. Şuan geçim sıkıntımız çok yüksek, içinde bulunduğumuz durum bizleri çok korkutuyor. Yaşlılarımız da illaki zor dönemler yaşamıştır ama bizim ki çok farklı çünkü biz bolluğun olduğu bir dönemdeyiz. Bolluğun olduğu bir dönemde yokluk çekmek çok acı. Sadece belediye başkanlarından değil seçip meclise gönderdiğimiz milletvekillerimizden bile istediğimiz randımanı alamıyoruz. Partilerin ittifak kurmasına olumlu bakıyorum neticede farklı düşüncelerin ortak payda da buluşması ve biri birlerine yardım etmeleri güzel. Diyarbakır’da iş imkânı yok, ben hayatını gurbette çalışarak geçirdim. Güneydoğu ve Doğu Anadolu göç veren bir bölge iş imkânı olsa gurbete çalışmaya gider miyiz? Belediye de bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirmiyor. Belediyenin tek yaptığı şey yol yapmak park yapmak. Gösteriş güzel ama bunlar yeterli değil. Lafla pilav pişseydi bu güzelliğin içinde bizde şuan mutlu olurduk. Bu güzellik bize sadece manzara sağlıyor vallahi çok güzelde bir manzara olarak da fotoğraflarda çıkıyor. Ama bu güzel manzaranın arka planında olan ise geçim sıkıntısı. Bizde gidip lüks semtlerde oturmak istiyoruz ama oturamıyoruz çünkü gideri çok fazla.  Lüks semtlere uğramak bile istemiyorum çünkü gidip görünce moralim bozuluyor o güzelliğe sahip olamama arzusu karşısında. Yaşamak istiyoruz yaşayamıyoruz. Herkes zengin olsun demiyorum sadece herkes iyi yaşayacak bir standartta olsun istiyorum.”

“BİR BELEDİYE BAŞKANININ SİYASETE KARIŞMASINI DEĞİL HALKA HİZMET ETMESİNİ İSTİYORUZ”

Kadri Bilge, “ Belediye Başkanının o halkın içinden biri olmasını istiyoruz. Başkanların ev ev dolaşıp insanların halinden haberdar olmasını eksiklerinin gidermesini istiyoruz. Ekonomik sıkıntılar zaten almış başını gidiyor birde bu sıkıntılar içinde ödemiş olduğumuz yüksek rakamlı elektrik faturalarımız var bunları görmesini ve çözüm bulmasını bekliyoruz. Bir belediye başkanının siyasete karışmasını değil bulunduğu halka hizmet etmesini istiyoruz. Baktığımız zaman belediye başkanları sürekli siyaset yapıyor bu doğru değil başkanın işi siyaset değil belediyecilik yani hizmet yapması gerekir.

“BELEDİYE BİNASINA OTURMAKLA BELEDİYE BAŞKANLIĞI OLMUYOR”

Mesut Öztürk,” Ben esnafım ve iş yapamıyorum. Yollar da çalışmalar yapılıyor yolların halini görüyorsunuz vatandaş gelmek istemiyor. İşte tam da bu noktada başkanın çıkıp denetlemesi halkın halini görmesi gerekiyor. Biz burada şimdiye kadar başkanın gelip de halimiz nedir diye merak edip sorduğunu göremedik. Bize de sorsunlar. Sadece araçla buradan geçmekle olmuyor halka hizmet. Gelsin esnafın da halini sorsun eksiklerimizi öğrensin. Belediye binasında oturmakla belediye başkanlığı olmuyor.”

 

 
Bu haber 687 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI