Bugun...BÜYÜKŞEHİR ÇIKMAZI!

AK Parti'de aday adayı başvuruları bugün sona eriyor. Diyarbakır'da "Büyükşehir" çıkmazı yaşanıyor. Aday adayı başvurusu olmazken, ilçeler için başvuranların sayısı 100'e ulaştı.

facebook-paylas
Güncelleme: 16-11-2018 13:13:08 Tarih: 16-11-2018 10:07

BÜYÜKŞEHİR ÇIKMAZI!

Ak Parti, 24 Haziran'daki genel seçimlerin aksine yerel seçimler için aday enflasyonu yaşanmazken, bugün mesai bitiminde sona erecek olan başvurusu süresine kısa bir süre kalmasına rağmen, Büyükşehir Belediyesi Başkan aday adaylığı için, başvuranın olmadığı bildirildi.

Ankara ve Diyarbakır'da, eski Bakan Mehdi Eker, Prof. Dr. Mehmet Emin Yılmaz, Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Eski Milletvekili Galip Ensarioğlu, Kutbettin Arzu, AK Parti Doğu Anadolu Bölge Koordinatörü Alattin Parmak'ın isimleri kulislerden geçerken, hiç birinin henüz başvuru yapmadığı öğrenildi.

SAHADA ANKET YAPILDI

Ankara ve Diyarbakır'da kulislerde adı geçen isimlerin dışında, AK Parti'nin saha araştırması ve yerel anket düzenlediği öğrenilirken, bu anketlerde öne çıkan isimler sır gibi saklı tutulurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın isimlerin yansıra, Diyarbakır'daki bazı kurumlar başta olmak üzere belli kesimden, halkta karşılığı olan isimler konusunda rapor istediği bildirildi.

Öte yandan, ilçeler düzeyinde AK Parti'de aday enflasyonu AK Parti'nin kazanacağı mühtemel ilçelerde yaşanıyor. Ergani, Hani, Çermik, Eğil ve Çüngüş ilçeleri başı çekerken, Hazro ve Lice ilçelerinde birer kişinin aday adayı başvurusu olurken, kocaköy'de bir başvurunun olmayışı dikkat çekti.


M. Emin FİDAN/Tahir KARAKEÇİ/Ahmet DEMİR
DİYARBAKIR-Milletvekili Genel seçimlerinde yapıldığı 24 Haziran’daki gibi bir aday enflasyonunun yaşanmadığı AK Parti cenahında Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için başvuru yapılmazken, ilçe belediye başkanlıklarına 100’ün üzerinde isim başvuruda bulundu.

BÜYÜKŞEHİRDE ADAY YOK

Aday adaylık başvuru süresinin bugün saat 17.00’da biteceği AK Parti’de, Büyükşehir Belediye Başkanlığı için henüz resmi olarak aday adayı çıkmaması siyasi kulislerde şok etkisi yarattı. Anakent Belediyesi için hiçbir şekilde bir başvuru yapılmaması akıllarda soru işareti bırakırken, AK Parti İl yönetiminden bu konuda açıklama yapılamaması ise dikkati çekiyor.

AK Parti kulislerinden edinilen bilgiye göre, Büyükşehir Belediye Başkanlığı için bugün mesai saati sonuna kadar 3 veya 4 adayın çıkabileceği ihtimali dillendirilirken, kayyumların aday olacağı iddiasına ilişkin ise deyim yerindeyse ser verilip sır verilmiyor.
 
KİMLERİN ADI GEÇİYOR

Büyükşehir Belediyesi'nde kulislerde konuşan isimler arasında Eski Bakan Mehdi Eker,Prof. Dr. Mehmet Emin Yılmaz, İlahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Eski Milletvekili Galip Ensarioğlu ve Eski Bakan Kutbettin Arzu bulunuyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Nihat Hatipoğlu ile Fransa dönüşünde görüştüğü, ancak kesin bir sonuca varılmadığı bildirildi. Bu görüşmeyle ilgili kamuoyuna da herhangi bir bilgi sızmazken, AK Parti'nin büyükşehir ve ilçe belediyeleri için "takım" misali bir ekip oluşturmayı hedeflediği konuşuluyor.

PARLAK, ADAY MI?

Öte yandan bölgede son yıllarda yıldızı parlayan siyasetçilerinden, Milli Görüş kökenli, AK Parti MKY yedek üyesi ve partinin Doğu Anadolu Koordinatörlüğü görevini yürüten Alaattin Parlak’ın da Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için nabız yokladığı ileri sürülürken, çevresi tarafından sosyal medyada temayül yoklamasında destek verilmesi için çalışmalar yürüttüğü belirtildi.

SAHADA ANKET YAPILDI

Ankara ve Diyarbakır'da kulislerde adı geçen isimlerin dışında, AK Parti'nin saha araştırması ve yerel anket düzenlediği öğrenilirken, bu anketlerde öne çıkan isimler sır gibi saklı tutulurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın isimlerin yansıra, Diyarbakır'daki bazı kurumlar başta olmak üzere belli kesimden, halkta karşılığı olan isimler konusunda rapor istediği bildirildi.

İLÇE BELEDİYELERİ İÇİN

İlçe belediye başkanlıkları için ise en az aday adayının bulunduğu birer aday adayı ile Lice ve Hazro ilçeleri oldu. Ancak aday adayı patlamasının yaşandığı İlçelerin başında 21 kişi ile Ergani geliyor. Eğil ve Hani’de ise 14, Merkez ilçeler olan, Bağlar 5, Kayapınar 6, Sur 6, Yenişenir 6, Bismil 2, Çınar 3, Çermik 11, Çüngüş, 6, Dicle 3, Kulp 2 ve Silvan 3 kişi başvurdu. Aday adayı başvurusunun olmadığı tek ilçe Kocaköy oldu.

İşte ilçe belediye başkanlıkları için aday olan isimler;

BAĞLAR:

Hüseyin Beyoğlu, Şefika Kızılkan, Dilek Sulak, Fehmi Demir, Celal Karaaslan

BİSMİL:

Cengiz İldeniz, Mustafa Kemal Arslan

ÇINAR

Yusuf Durmaz, Hikmet Kaya, Ahmet Kanat

ÇERMİK:

Nurettin Dalkılıç, Ramazan Yıldız, Yunus Yıldız, Mustafa Petekkaya, Ali Kemal Akdağ, Nurettin Akdağ, Şehmus Ağaçhanlı, Edhem İpek, Mehmet Şehmus Karamehmetoğlu, Mehmet Yeşilmeşe, Sadık Karaca

ÇÜNGÜŞ:

Emin Çelik, Orhan Karaman, Ahmet Akmeşe, Mustafa Murat Doğan, Ahmet Yıldırım, Ali Suat Akmeşe

DİCLE:

Mehmet Faysal Ensarioğlu, Leyla Orbay, Hüseyin Kazaylek

EĞİL:

Ahmet Fikret Öcal, Feyzi Turan, Selahaddin Umay, Mehmet Çokur, Askeri Gözedici, Ömer Doğan, Ali İhsan Özaydoğdu, Hasan Saçkın, Mustafa Fidan, Gurbet Kaya Cavaş, Mustafa Necati Yıldız, Nazım Kemal Aygün, Kadri Atlı, Ahmet Karakoç

ERGANİ:

Abdulkadir Yıldırım, Abdulvahit Güvensen, Mehmet Sait Cennet, Abdurrahman Çiçek, Şükrü Kınık, Ali Aslan, Mehmet Abbas Polat, Mehmet Tütü, Mehmet Kaya, Sevil Denizhan, Zülfükar Karadaş, Yıldırım Anli, Selahattin Sari, Kemal Atabey, Serdal Karadaş, Kenan Taş, Efendi Ernez, Haci Kılınç, Mehmet Zülfi Çetin, Abbas Hüseyinoğlu, İsmail Aslan

HANİ:

Mehmet Ali Özdemir, Ali Aktaş, Faysal Hatipoğlu, Zülfü Çiçek, Efendi Uçak, Yakup Timur, Abdülaziz Topkaya, Remzi Obi, Mehmet Emin Aslan, Ali İhsan Elbey, Sahip Akbey, Ali Aktay, İbrahim Lale, Zeki Kaya

HAZRO:

Yasemin Bal

KAYAPINAR:

Ahmet Yağmur, Bedirhan Akyol, Mehmet Oruç, İlyas İleri, Tüba Er, Cevdet Nasıranlı, Mehmet Ali Kırsaçlı,

KULP:

Feyzullah Şimşek, Hamit Laçin

LİCE:

Ethem Bari Anlı

SİLVAN:

Mehmet Kurtarıcı, İskan Cihangir, Mehmet Yaşar Geçeroğlu

SUR:

Nursel Bicil, Diyar İçkale Gültekin, Eshat Göngürür, Şeref Yontürk, Feyzi Baran, Eyüphan Kaya

Yenişehir:

Menekşe İnci, Ali Uykur, Selim Bozkurt, Abdullah Şeker, Nihal Bana Karagöl, Yelda Yakut
Bu haber 1523 defa okunmuştur.


MEHME NAZMİ ÖCAL / 20-11-2018 11:12:00

AKP eski il başkanı AHMET FİKRET ÖCAL Diyarbakır Eğil ilçesini kesin kazanırFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Politika Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI