Bugun...Çarşı-pazara yaklaşılamıyor

Vandaş Kasım ayında enflasyon düşüşünü sevinçle karşılarken, bunun kendi ceplerine de yansımasını istedi.

facebook-paylas
Tarih: 05-12-2018 10:23

Çarşı-pazara yaklaşılamıyor

Şaban YILMAZ/Filiz YAŞAR/M. Emin FİDAN

DİYARBAKIR-Enflasyon canavarı Kasım ayında tüketici fiyat endeksinde 1,44 oranında düşerken, indirimler çarşı- pazara henüz uğramadı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), önceki gün Kasım ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre Kasım ayında tüketici fiyat endeksinde enflasyon yüze 1.44 düştü.

İstatistiklerdeki düşüş bilgisi üzerine indirimlerin izini süren Diyarbakır Söz Gazetesi ekibi, çarşı-pazarın altını üstüne getirdi. Vatandaş Kasım ayında enflasyon düşüşünü sevinçle karşılarken, bunun kendi ceplerine de yansımasını istedi.

İşte vatandaşın düşüş kaydeden enflasyon canavarına ilişkin görüşleri;

“KARA DEPOCULUK BİTMEZSE FİYATLAR DÜŞMEZ”

Mehmet Emin Uçar, “İşler düşük olduğu için iyi gitmiyor. Kara depoculuk yüzünden fiyatlar bir türlü inmiyor. Kara depo sebzecilikte saklama olayıdır, stoklama olayıdır. Ankara’da, mersin’de var, İzmir’de var.  Türkiye’de büyükşehirlerin hepsinde var. Bunu hükümette, devlette biliyor. Kara depo olayı var. Bunun üstünde durulmasını istiyoruz. Kara depoda mallar önceden stok edilir ve potaya konulur. Potaya konulurken de fiyatlar 1 ilen 5 olur. Böyle olunca da fiyatlar hiçbir zaman düşmez. Bu Türkiye genelinde yıllardır böyledir. Kara depo olayına el atılmadığı sürece sebze meyve fiyatları yükselir.”

“HABERLERİ İZLEDİM ENFLASYON DÜŞTÜ DEDİLER AMA PAZARDA DÜŞMEMİŞ”

Emine Yatar, “ Alışverişe yeni çıktım o yüzden ellerim boş. Fiyatlara batkımda bazı ürünler uygun ama bazı ürünlerin fiyatları halen düşmemiş. Mesela domates ve salatalık yaz ürünleri oldukları için fiyatları daha düşmemiş. Diğer yeşillikler ucuz. Ben sabah haberleri izledim enflasyon düştü dediler ama pazarda düşmemiş. Henüz pazara yansımamış. Şuan 10 liram var. Onunda patates ve mandalina alacağım.”

“STOKÇULARIN DE ROLÜ VAR”

Aysel Yorulmaz, “ Bir önceki aylarda fiyatlar daha yüksekti şimdi daha iyi. Gayet herkes memnun.  Enflasyonun yükselmesinde stokçuların de rolü var geçen aylarda soğanı stokladılar soğanın fiyatı birden yükselmeye başladı. Şuan fiyatlar gayet uygun bence.”

“ASGARİ ÜCRETLE İKİ YAKAMIZ BİR ARAYA GELMİYOR”

Ayşe şimşek, “ Fiyatların düştüğü hissediliyor. Domates yaz ortası beş liraydı, şuan da iki buçuk lira olmuş artık sınır kapısından geri döndüğünden midir yoksa Rusya mı almıyor orasını bilemiyoruz ama fiyatlar yaza göre düşmüş. Temel gıda fiyatları çok yüksek salçasından tutun da yağına kadar. Benim bebeğim var bez alamıyorum çünkü çok yükselmiş fiyatlar. Eskiden kırk liraya alıyordum şimdi doksan lira olmuş. Koli bezi alıyorum eskiden yüz yirmi liraydı şimdi iki yüz yirmi liraya ulaşmış. Diyarbakır genelinde bütçe asgari ücret, asgari ücretlen de iki yakamız bir araya gelmiyor ne yazık ki. Bir evde tek kişi ile geçim sağlanmıyor artık en az iki kişinin çalışması gerekiyor.”

“CEBİMİZ BOŞ KARNIMIZ AÇ”

Abdullah Derya, “Biberin kilosu beş lira domates dört buçuk bunun neresi ucuz, vatandaş alamıyor. Her şey çok pahallı ne yapacağımızı bilemiyoruz. Emekliyim maaşımda az ay sonunu zor getiriyorum. Yetmiyor aydan aya yetiştiremiyorum. Halimiz perişan. Hükümete çağrı yapıyoruz bize baksın istiyoruz o da halimizi görmüyor. Nereye gidelim başka gidecek kapımız yok. Ucuzluk diye bir şey yoktur her ay zam geliyor. Enflasyon düştü diyorlar ama biz bir şey göremiyoruz TV’ler de enflasyon düştü diye konuşuyorlar ama öyle değil. Cebimiz boş karnımız aç”

“ENFLASYON BENCE DÜŞMEDİ”

Ahmet Başar, “Haberlerde izlediğimize göre fiyatların düşmesi gerekiyor ama düşmemiş henüz. O yüzden bir şey alamıyoruz. TÜİK Kasım ayında 1.44 oranında düşüş var dedi. Sizce öyle mi? Bence değil, bir kilo nar 2 buçuk lira olmuş. Yeşilbiber 6 lira olmuş. Bunun neresi ucuz.” 

 
Bu haber 369 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Türkiye Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI