Bugun...Cevap bekleyen sorular

Dicle Barajı'nda bir kapağının kopması ardından nehir yatağındaki su seviyesinin yükselmesine ilişkin konuşan İMO Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Nihat Noyan, incelemeler yapıldıktan sonra rapor yayınlayacaklarını; ancak cevap bekleyen sorular olduğunu belirtti. Noyan, nehre yapılan müdahalenin bu sonuçları doğurduğunu ifade etti.

facebook-paylas
Tarih: 15-12-2018 08:50

Cevap bekleyen sorular

DİYARBAKIR – İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Nihat Noyan, baraj kapağının neden koptuğunu bilmediklerini, yapacakları incelemeden sonra detaylı bir teknik rapor yayınlayacaklarını ifade etti. 
 
‘CEVAP BEKLEYEN SORULAR VAR’
 
Valiliğin açıklamasında kapağın sehven koptuğunun belirtildiğini ancak kendilerinin uluslararası kabuller doğrultusunda bütün iş kazalarının yüzde 98’inin insan faktörleri olarak değerlendirdiklerini vurgulayan Noyan, “Bu konuda bir çok değerlendirme yapılabilir, mesela baraj gövdesinde görevlendirilen kişiler ne kadar yetkilidir, eğitimli mi değil mi, onu bilmiyoruz. İkincisi o baraj kapaklarının bakım onarımı yapılmış mı yapılmamış mı onu bilmiyoruz. İlk etapta bu iki faktör aklımıza geliyor. Çünkü uzun zamandır Dicle Barajı var, baraj kapaklarının rutin bakım kontrolleri yapılıp yapılmadığı, su basıncından kaynaklı olarak kaynak yerlerinde çatlak kontrolleri yapıldı mı yapılmadı mı bilmiyoruz. Hidrolik mekanizmaların kontrolü yapılıp yapılmadığını bilmiyoruz. Bunlar cevap bekleyen sorular. Bizim veya DSİ’nin yapacağı bir araştırma bunları açığa çıkaracaktır. Şu an net bir bilgiye sahip değiliz” dedi.
 
‘DİĞER KAPAKLARDAN ENDİŞELİYİZ’
 
Barajın diğer kapakların durumunun kendilerini endişelendirdiğini dile getiren Noyan, “Bizi rahatlatan kısım, bir can kaybının şimdiye kadar olmayışıdır. Ancak diğer kapakların durumu bizi endişelendiriyor. Diğer kapaklar ne kadar güvenli, bilmiyoruz. Onlar da bir tehlike oluşturabilir. Bu durum ciddi anlamda maddi zarar verdi. Hevsel Bahçeleri ciddi anlamda zarar görmüş. Bismil ve Batman taraflarında da muhtemelen maddi zararlar görülmüştür. İki kapak olsaydı görünen görüntünün iki katı su olacaktı. Şu an 4 ile 6 metre arası bir su yüksekliği var deniliyor, o zaman 8 ile 10 metre arası dere yatağında bir su yüksekliği olacaktı. Bu da daha büyük zararlara, hata can kayıplarına neden olabilirdi” ifadesinde bulundu. 
 
‘BİZ DOĞANIN PARÇASIYIZ HAKİMİ DEĞİLİZ'
 
Dicle Nehri'ne yapılan müdahalenin bu sonuçları doğurduğunu ifade eden Noyan, “Siz doğaya hakim olacağım derseniz, her yere HES kurarsanız, baraj kurarsanız işte bu manzarayla karşılaşırsınız. Dicle 2 bin yıldır akıyor, bu manzarayla karşılaşmadı. Suyu kendi haline bırakırsanız, su adaletiyle akar gider ancak önüne set kurarsanız adaletten yoksun bırakırsınız. Biz doğanın parçasıyız hakimi değiliz. Doğayla uyum içerisinde yaşamalıyız. Doğanın bütün kullanım hakkı bizimdir dersek yanlış yapmış oluruz” şeklinde konuştu.
 
Bu haber 354 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI