Bugun...Diyarbakır'da Tahir Elçi anıldı

Üçüncü yılda aynı talep: Elçi cinayetini aydınlatın! Sur ilçesinde üç yıl önce 2 polisin şehit olduğu terör saldırısı sonucu hayatını kaybeden eski Diyarbakır Baro Başkanı Elçi için anma töreni düzenlendi

facebook-paylas
Güncelleme: 29-11-2018 08:50:02 Tarih: 29-11-2018 08:46

Diyarbakır'da Tahir Elçi anıldı

 Ahmet DEMİR/Yılmaz YAŞA
DİYARBAKIR-Suikast sonucu katedilişinin üzerinden 3 yıl geçen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, vurulduğu Dört Ayaklı Minare önünde anıldı. Öncesinde yapılan yürüyüşte taşınan pankartla “Devletin aydınlatamadığı cinayet yoktur, devletin aydınlatmadığı cinayet vardır” mesajı verilerek, faillerin bulunması istendi.

Tahir Elçi, Diyarbakır Baro Başkanı iken, güvenlik güçleri ile PKK'lı teröristler arasında çıkan çatışmada tarihi dokunun tahrip olmasına tepki amacıyla 28 Kasım 2018'te, merkez Sur ilçesindeki Yenikapı Sokak'ta bulunan tarihi Dört Ayaklı Minare'nin önünde basın açıklaması yaptığı sırada çıkan çatışmada başından vurulup yaşamını yitirdi.

Elçi'nin, ölümünün 3'üncü yıl dönümü nedeniyle anma töreni düzenlendi. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP milletvekilleri Musa Farisoğlu ve Remzi Tosun, eşi Türkan Elçi, Türkiye Barolar Birliği yöneticileri ile Gaziantep, İzmir, Ankara, Diyarbakır ve bölge kentlerin barolarına üye avukatlar, adliye önünde bir araya geldi. Tahir Elçi'nin vurulduğu Dört Ayaklı Minare'nin önüne kadar yürüyen kalabalıktakiler, buraya karanfil bıraktı. Tahir Elçi'nin vurulduğu gün yaptığı basın açıklamasının metninin okunduğu anmada, saygı duruşunda bulunuldu.

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, Tahir Elçi'nin bir dünya kültür mirası olan ve her gün yavaş yavaş yok edilen tarihi ve kültürel mirasın korunması pahasına canını verdiğini söyledi. Elçi'nin vurulma olayının aydınlatılmasını isteyen Aydın, şunları söyledi:

‘BARIŞMAK KADAR SIRT ÇEVİRMEK DE ZORDUR’
"Dönemin iktidar sahipleri, 'Bu cinayeti aydınlatacağız' dediler. Dediler ama üç yıl oldu bir arpa boyu yol gidemediler. 3- 5 kovanı bile toplayamadılar. Bazı kamera görüntüleri ortadan kayboldu, bazı kameralar bozuldu, bazı görüntüler de her nedense silindi. Teftiş Kurulu tarafından hazırlanan rapor, bugüne kadar bizlerden ısrarla gizlendi ve gizlenmeye de devam ediliyor. Sözler bir kez daha tutulmadı ve failler hala aramızda dolaşmaya devam ediyor. Tahir Elçi dosyası da, binlerce faili meçhul dosyasının tozlu rafları arasında unutulmak ve unutturulmak istenmektedir. Ama buna izin vermeyeceğiz.

‘FAİLLERİ HALA ARAMIZDA'
Tahir Elçi'nin inadı ile takip edeceğiz, soruşturacağız ve failleri yargı önüne çıkaracağız. Aynı zamanda bir Diyarbakır sevdalısı olan sevgili Tahir Elçi, yaşadığı bu kadim şehre ve bu kadim şehrin tarihine duyduğu sevgiyi 'Diyarbakır'da bir günü, Paris'te bir ömre değişmem' diyerek anlatmıştır. Başkanımız, yaşanan çatışmalarda yok edilen kültürel mirasa sahip çıkmak ve yıkımlara, ihlallere dikkat çekmek amacı ile gittiği Dört Ayaklı Minare'de 'bir toplumu yok etmenin en etkili yolu, onun tarihini yok etmektir' diyerek toplumsal belleğimize yönelik bu suikasta da dikkat çekmiştir. Baro başkanımız sevgili Tahir Elçi'nin mücadelesi salt bölge halkının sorunları ile sınırlı kalmamış, tüm Türkiye halkının yaşadığı hak ihlallerine de kayıtsız kalmayarak mücadelesini sürdürmüştür. Aradan kaç yıl geçerse geçsin, faillerini bulma mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğiz ve seni asla unutmayacağız."

KARAFİLLER BIRAKILDI
Anma etkinliği, Aydın'ın konuşması sonrası Elçi’nin katledildiği Dört Ayaklı Minare’nin ayakları ve çıkıntılarına karanfiller bırakılmasıyla sona erdi.

MEZARI BAŞINDA DA ANILDI
Merkez Bağlar ilçesindeki Yeniköy Mezarlığı'nda düzenlenen anma töreninde, dua edildi, Elçi'nin mezarına karanfil bırakıldı. Törene katılan İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, Elçi'nin hayatını kaybetmesinden duydukları üzüntüyü dile getirdi. "İnsan hakları ve demokrasi mücadelesinin yılmaz bir savunucusu ile aynı yerde bulunmak için geldik." diyen Yücel, Elçi'nin yıllarca faili meçhul cinayetlerin faillerini bulmak için mücadele ettiğini belirtti. Yücel, "Hem Tahir'in dosyasını hem de düşlerini sahipsiz bırakmayacağız." diye konuştu.

FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI
Öte yandan Diyarbakır Barosu tarafından Baro Evi’nde fotoğraf serginin açılışı yapıldı. Hak ihlallerine ilişkin fotoğrafların yer aldığı sergide, Tahir Elçi'nin vurulduğu zaman olay yerindeki gazetecilerin anlatımının yer aldığı belgesel gösterimi yapıldı.
Sergide konuşan Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, Tahir Elçi dosyasının faili meçhul bir cinayet olarak kalmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

 
Bu haber 609 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Gündem Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI