Bugun...Diyarbakır’dan Meclis’e ‘kanun teklifi’ için ortak çağrı

Diyarbakır Barosu, “Sağlıkta Şiddet Yasası” diye Meclis’e sunulan kanun teklifinin geri çekilmesi için hükümete ve meclisteki milletvekillerine çağrıda bulundu.

facebook-paylas
Tarih: 06-11-2018 10:25

Diyarbakır’dan Meclis’e ‘kanun teklifi’ için ortak çağrı

DİYARBAKIR-Diyarbakır Barosu, HAK İnisiyatifi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilciliği, “Sağlıkta Şiddet Yasası” diye Meclis’e sunulan kanun teklifine ilişkin yazılı açıklama yaptı. İktidar vekilleri tarafından Meclise sunulan teklifin, çok daha ağır bir ihlal içerdiğine dikkat çekilen açıklamada, teklifle, bugüne kadar KHK ile ihraç edilen yahut güvenlik soruşturması engeliyle karşı karşıya bırakılan hekimlerin SGK ile anlaşması olan hastanelerde çalışmasının önünün kapatılmak istendiği bildirildi. KHK yoluyla ihraçların; sağlıklı ve şeffaf bir hukuki süreç işletilmediği için hukuki olmadığına işaret edilen açıklamada, bir mesleğe başlayacaklar için OHAL’de uygulanan ve bugün rutin hale getirilen güvenlik soruşturmalarının adalet ilkesine aykırı olduğu vurgulandı.
 
‘HUKUKİ VE MEŞRU DEĞİL’
 
Soruşturmaların sonucu beklenmeden, insanların emniyet ve istihbaratın muğlak, keyfi ve hukuksuz raporlarına dayanılarak işlerinden atılmaları yahut hak kazandıkları işe alınmamalarının çalışma hakkının ağır bir ihlali olduğu belirtilen açıklamada, bu ağır ihlalin mağduru olan hekimlerin SGK ile anlaşması olan hastanelerde çalışmalarının önünü kapatılmasının, bu insanları sosyal ölüme terk etmek demek olduğu kaydedildi. Açıklamada, “Sağlıklı bir yargısal sürece dayanmayan ihraçlara karşı hukuk yolunun mümkün olduğunca ağır işlemesi, bu insanların çoğunun pasaportlarının iptal edilmiş olması, şimdi de hastanelerin neredeyse hiçbirinde çalışmalarına izin verilmemesi anayasa ve uluslararası yasalara açıkça aykırıdır. Eğer ortada bir suç varsa dahi bunun cezasının sınırları olmalıdır. Çoğunun hakkında soruşturma dahi açılmamış hekimlerin birden fazla cezaya ömür boyu çarptırılıyor olması yasal olsa bile hukuki değildir, meşru değildir” denildi.
 
KURUMLARDAN ÇAĞRI
 
OHAL devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “ihraç edilen hekimler ve sağlık çalışanlarının özel sektörde çalışmalarının önünde engel olmadığını” açıkladığı hatırlatılan açıklamada, bugün iktidar eliyle OHAL döneminde uygulanmayan çok ağır bir cezalandırmanın yasallaştırılmaya çalışıldığı vurgulandı. Ortak açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Bizler, Diyarbakır’da hak mücadelesi yürüten kurumlar olarak; bu yasa teklifinin sağlıkçıları medeni ölüme mahkûm edecek çok ağır bir cezalandırma olduğunu düşünüyor ve bu yanlış yoldan dönülmesi için hükümete ve meclisteki milletvekillerine çağrıda bulunuyoruz. Hekimlerin kayıt dışı çalışmasına sebep olacak bu teklifin sağlık hakkına da zarar vereceğini öngörüyoruz. Hakların sistematik olarak ihlal edildiği bu politikanın terk edilmesi, bütün iş ve işleyişlerin adalet ölçüsüne ve hukuka uygun olarak yürütülmesi, birlikte yaşamı ortadan kaldıracak politikalar yerine uzlaşı ve birlikteliği güçlendirecek bir siyaset yürütülmesi çağrısında bulunuyoruz.”
Bu haber 264 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Güncel Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI