Görüş Bildir

3 milyon mu?

3 milyon mu?

İran'ın en saygın eğitim kurumlarından Şerif Teknik Üniversitesi akademisyenlerince hazırlanan raporda, corona virüsün ülkedeki olası etkilerine ilişkin 3 senaryo üzerinde duruldu

İran'daki Şerif Teknik Üniversitesi'nde görev yapan  bilim insanlarınca hazırlanan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) raporunda,  "karantina uygulanmaması ve insanların virüsle mücadele konusunda yetkililerin  açıkladığı talimatları dikkate almaması durumunda virüs nedeniyle 3,5 milyon  kişinin hayatını kaybedebileceği" belirtildi.

Ülkenin en saygın eğitim kurumlarından Şerif Teknik Üniversitesi'nde  Prof. Dr. Ali Naki Meşayihi başkanlığındaki akademisyenlerden oluşan bilim  heyetince hazırlanan rapor, "Tinn" haber sitesinde yayınlandı. Raporda, koronavirüsün İran'daki olası etkilerine ilişkin 3 senaryo  ileri sürüldü.

KARANTİNA UYGULANIRSA ÖLÜ SAYISI 12 BİN

İlk ve en iyi senaryo "karantinanın tam anlamıyla uygulanması ve  halkın, virüsten korunmak için açıklanan talimatlara harfiyen uyulması halinde"  yaşanacakları anlatıyor.   İnsanların yüzde 80 oranında birbirlerinden izole edildiği bu  senaryoya göre, salgının zirvede olacağı nisan ayının ilk günleri için vaka  sayısı 120 bin, ölü sayısı ise 12 bin civarında öngörülüyor.

EKSİK KARANTİNADA ÖLÜ SAYISI 110 BİN

Ancak karantina uygulamasının eksik yapılması ve insanların temas  seviyesinin yüzde 50'lerde olması durumunu içeren 2'nci senaryoya göre ise  salgının zirvede seyredeceği nisan ayı sonları için vaka sayısının 300 bin, ölü  sayısının da 110 bin civarında olması bekleniyor.

KARANTİNA UYGULANMAZSA ÖLÜ SAYISI 3,5 MİLYON

En kötüsü olan 3'üncü senaryoda ise karantina uygulanmaması ve  insanların virüsten korunmaya yönelik talimatları dikkate almamaları durumunda  yaşanacaklar ele alınıyor. Toplum sağlığının daha kötüye gideceği öngörülen bu senaryoda, virüsün  yayılma hızının yüzde 65 seviyelerinde olması bekleniyor.

Bu durumda salgının zirveye çıkma süresinin mayısın son günlerine  kadar uzayacağı ve vaka sayısının yaklaşık 4 milyon, ölü sayısının ise 3 milyon  500 bin civarında gerçekleşeceği ifade ediliyor.

Çin'de ortaya çıkan Kovid-19, İran'da ilk olarak 19 Şubat'ta Kum  kentinde görülmüş, ardından ülkenin tamamına yayılmıştı.  İran Sağlık Bakanlığı, dün itibarıyla ülkede Kovid-19 kaynaklı can  kaybının 988'e yükseldiğini, vaka sayısının ise 16 bin 169 olduğunu açıklamıştı.
Etiketler: