Görüş Bildir

AÜ'den yaklaşık 1,5 milyon öğrenciye eğitim imkanı

Açıköğretim sistemiyle dünyanın mega üniversiteleri arasında yer alan Anadolu Üniversitesi, yeni akademik yılda 1 milyon 500 bine yakın öğrenciye öğretim imkanı sunacak.

AÜ Rektörü ve ESTÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Gündoğan "Son yıllarda ikinci üniversite kapsamında gelen, herhangi bir üniversitede örgün eğitim gören ya da mezun olmuş kişilerin kayıt yaptırdığı bölümlerimize ilginin çok fazla olduğunu görüyoruz"

Anadolu Üniversitesi (AÜ) üç tanesi açık ve uzaktan öğretim veren fakülteleri olmak üzere,  bu eğitim-öğretim yılında yaklaşık 1 milyon 500 bin öğrenciye öğretim imkanı sunacak.

Çin, Fransa, Hindistan, Endonezya, İran, Güney Kore, Güney Afrika, İspanya, Tayland, İngiltere'de bulunanlar ile 100 binin üzerinde öğrencisi olan ve ''mega'' olarak nitelendirilen 11 üniversite arasında yer alan AÜ'nün Açıköğretim sistemi, yüz binlerce kişiye uzaktan öğretim yoluyla yüksek öğrenim olanağı sağlıyor.

Türk yükseköğretim sistemindeki toplam 7 milyonu aşkın öğrencinin aktif ve pasif olarak yaklaşık 3 milyonunun öğrenim gördüğü Açıköğretim sistemi, Türkiye dışında dünyada 16 ülkede Türk vatandaşlarına yükseköğretim imkanı sunuyor.

Bünyesinden Eskişehir Teknik Üniversitesi’ni (ESTÜ) çıkaran AÜ'nün Rektörü ve ESTÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Naci Gündoğan,  AÜ'nün Türkiye'nin en köklü ve en büyük üniversitelerinden biri olduğunu belirterek, üniversitenin örgün ve açık öğretim olmak üzere, iki farklı alanda eğitim verdiğini bildirdi.

Açıköğretim boyutunda 1 milyon 500 bin civarında aktif öğrencilerinin bulunduğunu ifade eden Gündoğan, şunları söyledi:

"Bu yıl içinde de hedeflerimiz bu noktada. Muhtemelen 1 milyon 500 bine yakın öğrencimiz olacak. Yeni kayıtlarla da yaklaşık 450-500 bin öğrencinin gelmesini bekliyoruz. Açıköğretimde bir üniversite sınavıyla gelen öğrencilerimiz var, bir de ikinci üniversite kapsamında gelen öğrencilerimiz var. Son yıllarda ikinci üniversite kapsamında gelen, herhangi bir üniversitede örgün eğitim gören ya da mezun olmuş kişilerin kayıt yaptırdığı bölümlerimize ilginin çok fazla olduğunu görüyoruz. Yeni bölümlerimiz de açıldı. Özellikle yabancı dilde eğitim yapan İngilizce İşletme, İngilizce Uluslararası İlişkiler lisans programları ve Arapça İlahiyat ön lisans programı olmak üzere üç yeni bölümümüz var. Geçtiğimiz yıldan beri eğitim öğretim hizmeti sunan bu bölümlere de özellikle ikinci üniversite kapsamında yoğun bir ilginin olduğunu söyleyebiliriz."

- "ESTÜ genç bir üniversite olmasına rağmen kökleri derin bir üniversite"

Üniversitenin örgün kısmında bu yıl itibarıyla yaklaşık 12 bin öğrencinin eğitim gördüğünü anlatan Gündoğan, şu bilgileri verdi:

"18 Mayıs 2018 tarihinde Eskişehir Teknik Üniversitesi, Anadolu Üniversitesinden ayrıldı. Üniversitemizin teknik bölümleri 2 Eylül Kampüsünde yer alan Havacılık, Mühendislik, Spor Bilimleri, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Fen Fakültesi ve 2 yüksekokul olmak üzere daha çok teknik ve fen alanında eğitim veren bölümlerimiz ESTÜ bünyesine geçti. Teknik Üniversitemizin 700 civarında öğretim elamanı bulunuyor. Fiziksel altyapısıyla eğitim öğretim kadrosuyla gerçekten güçlü bir üniversite. ESTÜ aslında çok genç bir üniversite olmasına rağmen kökleri derin ve sağlam bir üniversitemiz. Öğrencilerimiz gönül rahatlığıyla tercih edebilirler."

Gündoğan, ESTÜ'nün AÜ'den 2-3 ay önce ayrıldığına işaret ederek, "Tabii ki ismi ve tüzel kişiliği yeni olan bir üniversite. Aslında fakülteleri oldukça eski ve köklü bir üniversitemiz. Şu anda 5 fakültemiz ve 2 yüksekokulumuz bulunmakta. ESTÜ'yü tercih edecek olan öğrencilerimiz aslında AÜ'nün geçmişten bugüne gelen köklü kültürüyle yeniden kendini harmanlamış yeni, genç ve dinamik bir üniversite bulacaklar. AÜ öğrencilerinin kullanmış oldukları sosyal tesislerinden teknik üniversite öğrencilerimiz de faydalanabilecekler." diye konuştu.
Etiketler: | | |