Bugun...Elçi cinayeti için Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na başvuru

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Tahir Elçi cinayetine ilişkin gerekli çalışmaların yürütülmesi için Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na başvurdu.

facebook-paylas
Tarih: 29-11-2018 08:50

Elçi cinayeti için Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na başvuru

DİYARBAKIR -Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı’na başvurarak Tahir Elçi cinayetiyle ilgili gerekli çalışmaların yapılmasını talep etti. 
Başvurusunda Türkiye’nin yakın geçmişinde “faili meçhul” cinayetlerin Sabahattin Ali’nin 2 Nisan 1948 yılında Kırklareli’de öldürülmesinden bu yana devam ettiğini hatırlatan Beştaş, gerçekleşen yüzlerce faili meçhul cinayet dosyasının da mahkeme arşivlerinin tozlu raflarında “cezasızlık politikalarının” bir sembolü olarak durduğunu kaydetti.
 
GÖRÜNTÜ KAYDINA ULAŞILMAMASI
 
Beştaş, başvuru dilekçesinde Elçi cinayetine kadar gelişen olaylar silsilesine detaylı bir şekilde yer verdi. Cinayete ilişkin yürütülen soruşturmada 2 başsavcı ve 4 savcının değiştiğini, Elçi’ye doğru ateş ettiği görüntülerde de yer alan 4 kolluk görevlisinin ise dosyada sadece tanık olarak gösterildiğini belirten Beştaş, onlarca kamera önünde gerçekleşen cinayette, Elçi’yi vuran kişi ve vurulduğu anı gösteren herhangi bir görüntü kaydına ulaşılmamasının önemli bir husus olduğunu ifade etti.
 
‘GEREKLİ ÇALIŞMA YAPILSIN’
 
Yine cinayetin gerçekleştiği sokaktaki bulunan 30’u aşkın polisin silahlarına kriminal inceleme yapılmadığını da belirten Beştaş, Elçi’ye yönelik suikastın açıklığa kavuşturulmasının geçmiş dönemlerde yaşanan ve failleri bulunmayan cinayetlere de bir ışık tutması bakımından büyük önem taşıdığını kaydetti.
 
Beştaş, komisyondan bu cinayet ve “yaşam hakkı” ihlalinin değerlendirilmesi ile birlikte gerekli çalışmaların yürütülmesini istedi.
Bu haber 470 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Gündem Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI