Görüş Bildir

Evlat kokusu!

Evlat kokusu!

Diyarbakır'da, HDP binası önünde oturma eylemi yapan ailelerden Melik Aslan'ın oğlu Volkan (20), Irak'taki PKK barınaklarından kaçıp, Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu'ndan aldığı pasaportla Şırnak'ın Silopi ilçesindeki Habur Sınır Kapısı'na gelerek, güvenlik güçlerine teslim oldu. Diyarbakır'a gelen Volkan, 6 yıl sonra anne ve babası ile buluşturuldu. Buluşmada duygusal anlar yaşanırken, Volkan'ın teslim olmasıyla evladına kavuşan aile sayısı 8'e çıktı.

PKK tarafından kaçırıldığını belirttikleri çocuklarının bulunması isteyen 86 ailenin, HDP binası önündeki oturma eylemi 170'inci günde de sürdü. Erzurum'dan gelen Melik Aslan, 2014 yılında İstanbul'da ağabeyinin yanında çalışırken, kaçırılan oğlu Volkan için eylemin 165'inci gününde HDP Diyarbakır İl Başkanlığı binası önünde yerini aldı. Baba Aslan'a oturma eylemi sırasında, oğlu Volkan'ın terör örgütünden kaçıp, güvenlik güçlerine teslim olduğunun müjdesi verildi.

TÜRKİYE'NİN ERBİL BAŞKONSOLOSLUĞU'NA SIĞINDI

Volkan Aslan, Irak'taki terör örgütü PKK'nın barınaklarından kaçtıktan sonra Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu ile irtibata geçerek, pasaportunu aldı. Dün saat 19.00 sıralarında pasaportuyla Şırnak'ın Silopi ilçesindeki Habur Sınır Kapısı'na gelen Volkan, güvenlik güçlerine teslim oldu. Silopi'deki sorgusunun ardından Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne getirilerek, annesi Melek ve babası Melik Aslan ile buluşturuldu. Buluşmada duygusal anlar yaşanırken, 6 yıl sonra oğluna kavuşan aile, hasret giderdi.

AİLELERLE SEVİNCİNİ PAYLAŞTI

Oğullarına kavuşmanın sevincini yaşayan Aslan çifti Diyarbakır annelerini ziyaret etti.

Çadıra gelen Aslan çifti, alkışlarla karşılandı. Melik ve Melek Aslan ise yaşadıkları mutluluğu paylaşarak diğer ailelerin de çocuklarına kavuşmasını dilediklerini ifade etti.

Baba Aslan, çok sevinçli olduğunu belirterek, "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu beni aradı, sanki dünyalar benim oldu." dedi.

Evlatlarına kavuşmak isteyen tüm ailelere oturma eylemine katılmaları çağrısında bulunan Aslan, "Devletimiz sayesinde oğluma kavuştum. Çocuğuma ilk sarıldığım anda dünya benim oldu. Anlatılamaz, sanki kalbimden bir şey çıkacaktı." ifadelerini kullandı.

Anne Aslan ise, devlete sığındıklarını vurgulayarak çok mutlu oldukların dile getirdi.

Diğer annelerin çocuklarının da gelmesini temenni ettiklerini kaydeden Aslan, "Çocuğumu gördüğümde öptüm, heyecandan titredim." diye konuştu.

EVLADINA KAVUŞAN AİLE SAYISI 8 OLDU

Volkan Aslan'ın teslim olmasıyla birlikte oturma eylemi yapıp, evladına kavuşan aile sayısı, 8 oldu. Daha önce Hacire Akar'ın oğlu Mehmet'in yanı sıra eyleme katılanlardan Hatice Ceylan'ın oğlu Cafer, Hüsniye- Hüseyin Kaya çiftinin kızları Mekiye, Halime Kadran'ın torunu Halil İbrahim Kadran, Necla-Metin Açan çiftinin oğlu Harun Açan'ın ve Nizamettin-Aslıhan Eşrefoğlu çiftinin oğlu Hüseyin ve Gevriye Ayhan'ın kızı Pelda, terör örgütünden kaçarak, güvenlik güçlerine teslim oldu.  Hatice Ceylan, Halime Kadran ile Hüsniye- Hüseyin Kaya, Necla-Metin Açan, Nizamettin-Aslıhan Eşrefoğlu çiftleri, Gevriye Ayhan ve Melik Aslan, diğer ailelere destek olmak için oturma eylemine devam ediyor.

AİLE SAYISI 87 OLDU

Eylemin 169'uncu gününde oturma eylemindeki aile sayısı, 1992'de 10 yaşındayken, kaybolan oğlu Hacı için Şırnak'tan gelen Halil Esendemir ile birlikte 87 oldu. Esendemir, oğlunun ilkokul 4'üncü sınıftayken İstanbul'a gittiğini, 1 yıl orada kaldıktan sonra kaybolduğunu söyledi. 9 yıl sonra oğlunun terör örgütü PKK'nın elinde olduğunu duyduğunu anlatan baba Esendemir, bugüne kadar çocuğundan haber alamadığını söyledi. Eylemdeki aileleri görünce umutla gelip, katıldığını belirten Halil Esendemir, oğluna kavuşmak istediğini dile getirdi.

AİLELER UMUTLANDILAR

Erzurum'un Karaçoban ilçesinden 6 yıl önce 17 yaşında kandırılarak dağa götürülen oğlu Volkan Aslan için Diyarbakır'a gelerek HDP il binası önündeki oturma eylemine katılan baba Melik ile anne Melek Aslan'ın, Şırnak'ta güvenlik güçlerine teslim olan evlatlarına sarılması, bekleyişini sürdüren diğer ailelere moral oldu.

Ağrı'dan 5 yıl önce dağa kaçırılan kızı Hayal Demir için kucağında 1,5 yaşındaki çocuğuyla oturma eyleminde yer alan Süheyla Demir, yaptığı açıklamada, evlat nöbetini kararlılıkla sürdürdüklerini söyledi.

"Terör örgütü PKK'da çözülmeler başladı. Gençlerin gelmesiyle çok mutlu olduk. Kızım arkadaşlarınız birer birer geliyor. Gelin güvenlik güçlerimizin şefkatli kollarına teslim olun. Gelin birlikte eve dönelim" ifadesini kullanan Demir, aylardır evlatlarını beklediklerini vurguladı.

MUŞ'TAN GELEN ANNENİN GÖZYAŞLARI

6 yıl önce kandırılarak dağa götürülen oğlu Muhammed Emin Teker için Muş'tan gelerek oturma eylemine katılan anne Gülbahar Teker, örgütten kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan gençlerin kendilerine umut olduğunu belirtti.

"HDP çocuğumu Batman'da kaçırdı" sözlerine yer veren Teker, bekleyişlerinin umutla devam ettiğini aktardı.

Teker, "Bir çocuk daha geldi ve teslim oldu, çok sevindim. Sanki çocuklarımız gelmiş gibi oldu. İnşallah çocuklarımızın hepsi gelir. Evi kapattım, geldim. Çocuğumu almadan gitmeyeceğim." dedi.

Evladına kavuşana kadar eylemi sürdürmekte kararlı olduğunu belirten Teker, oğluna güvenlik güçlerine teslim olması çağrısında bulundu.
Etiketler: