Görüş Bildir

O okulların yerine yenileri yapılıyor

O okulların yerine yenileri yapılıyor

Şırnak?ın Silopi İlçesi'nde sokağa çıkma yasağının uygulandığı günlerde, PKK'lı teröristler tarafından ilçede tahrip edilen okulların onarım ve yenileme çalışmalarına başlandı.

Silopi İlçesi'nde hendek kazan, barikat kuran, patlayıcı tuzaklayan PKK'lılara yönelik düzenlenen operasyonlar esnasında çıkan çatışmalar sırasında örgüt üyelerinin tahrip ettiği 17 okul onarılıyor. 7 Ekim 2015- 24 Nisan 2016 tarihleri arasında uygulanan sokağa çıkma yasağı, halen saat 23.00 ila 02.30 saatleri arasında devam ediyor.

PKK'lılar tarafından zarar verilen 17 okulun onarımının yanı sıra, daha önce polis karakolları yapılan Sevgi İlkokulu, 23 Nisan İlkokulu, Cumhuriyet İlk ve Ortaokulu yerine yeni okullar inşa edilecek. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2 yeni okulun yapımı için de çalışmalar başlatıldı. Hafif hasarlı okulların onarım çalışması devam eden okulların 2015-16 eğitim-öğretim yılına hazır olacağını belirten Silopi İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Dayan, şöyle dedi:

“2015-16 eğitim öğretim yılı içerisinde Silopi Kaymakamlığı tarafından yapılan ihaleler neticesinde ilçemizde okul inşaatları devam ediyor. Şu anda ilçe merkezinde buluna Ofis Mahallesi'nde 32 derslikli lise ve 200 kişilik öğrenci yurdu inşaat halinde, yine aynı şekilde Şehit Harun Boy Mahallesi'nde 24 derslikli orta öğretim okulu, gümrük lojmanlarında 24 derslikli orta eğitim derslikli okul inşaatlar devam etmektedir. Köylerde ise yeni aynı şekilde 24 derslikli bir orta eğitim binasının inşası devam ediyor. Ayrıca bu okular haricinde kaymakamlık tarafından Milli Eğitim Bakanlığı'na sunulan okullarımız var. İnşallah bunların tamamlanmasıyla beraber eğitim kurumları olarak çok rahatlayacağız. Şuanki sınıf başına düşen öğrenci sayımız 42 iken okulların faaliyete girmesi ile beraber bu sayının 30 olmasını bekliyoruz. Bu Kapsamda emeği geçen Milli Eğitim Bakanlığımıza ve Silopi Kaymakamımıza çok teşekkür ediyoruz.”
Etiketler: | | |