Bugun...Hurdacılıktan 45 milyon liralık sıfır atık entegre tesisine

- Mardin'in Midyat ilçesinde yaşayan ve dede mesleği atık ve hurdacılık işini yaklaşık 30 yıldır sürdüren 4 kardeş, sağlıklı, temiz bir gelecek ve güçlü bir ekonomi hedefiyle "Geri Dönüşüm ve Atık Entegre Tesisi" açmanın heyecanını yaşıyor

facebook-paylas
Tarih: 07-12-2018 09:27

Hurdacılıktan 45 milyon liralık sıfır atık entegre tesisine

- İlçe girişinde 80 dönüm alan üzerinde yaklaşık 45 milyon lira maliyetle kurulan ve yaklaşık 400 kişiye istihdam sağlanacak tesiste, temiz bir dünya için atıklar geri dönüşme kazandırılacak


- Kardeşlerden Zeki Çiçek:
- "Eskiden hurdacılık yapardık. Ben sokak toplayıcılığından gelmeyim, hurdacı oldum, şimdi nasip olursa geri dönüşümcü

MARDİN - Mardin'in Midyat ilçesinde, geçmişte hurdacılık yaparak geçimini sağlayan 4 kardeşin yaklaşık 45 milyon lira maliyetle kurduğu "Geri Dönüşüm ve Atık Entegre Tesisi"nde, sosyal alanlarla birlikte 400'ün üzerinde istihdam sağlanacak.

Midyat ilçesinde dede mesleği atık ve hurdacılığı yaklaşık 30 yıldır sürdüren Hayrettin, Zeki, Mesut ve Engin Çiçek kardeşler, Haşimoğlu Atık Entegre AŞ'yi kurdu ve şirket bünyesindeki geri atık tesislerinde tehlikeli ve tehlikesiz atıkların geri kazanımı için çalışmalar yürüttü.

İki yıl önce ilçe girişinde sıfır atık vizyonu ile tesis kurma çalışmalarına başlayan kardeşler, içerisinde mesire alanı, hayvanat bahçesi, botanik bahçesi ve "atık müzesi"nin de bulunacağı tesisi 2 ay sonra hizmete açmayı hedefliyor.

Yüzde 80'inin tamamlandığı, makinelerin deneme çalışmasının yapıldığı tesiste, ayda 20 bin ton atığın geri dönüşüme kazandırılması ve bertaraf edilmesi planlanıyor.

- "Hurdacı oldum, şimdi nasip olursa geri dönüşümcü"

Haşimoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Çiçek, dünyanın en önemli sorunu olan çevre kirliliği ve ekonomik büyüme ihtiyacının getirdiği farklı çevre sorunları için en önemli çözüm noktası olan geri dönüşümde, yenilikçi ve etkili çözümlerle fark yaratmak istediklerini söyledi.

Kullanım dışı kalan, geri dönüştürülebilir atık malzemelerin farklı yöntemlerle ham madde olarak yeniden üretim süreçlerine kazandırılmasının hem ekonomiye hem de çevreye önemli yararlar sağladığını belirten Çiçek, daha sağlıklı, temiz bir gelecek ve güçlü bir ekonomi için çalıştıklarını kaydetti.

Bu yönde dede mesleğini ve bir dönem kendilerinin de yaptığı atık ve hurdacılık işini geliştirerek geri dönüşüm tesisleri kurduklarını anlatan Çiçek, "Eskiden hurdacılık yapardık. Ben sokak toplayıcılığından gelmeyim, hurdacı oldum, şimdi nasip olursa geri dönüşümcü." dedi.

- "Hayalimizin yüzde 80'ini bitirdik"

Mevcut tesislerde tehlikeli ve tehlikesiz atıkları geri dönüşüme kazandırdıklarını bildiren Çiçek, şimdi de bu yönde bir entegre tesis kurma hayallerini gerçekleştirmek istediklerini söyledi.
 Alana şimdilik 35 binin üstünde fidan diktiklerini, çiçek ektiklerini ifade eden Çiçek, içerisinde halka ücretsiz sunulacak sosyal donatılarla 2 ay sonra hizmete açmayı planladıkları tesisin, Türkiye ve Avrupa'da bir ilk olacağını savundu.

"25 yıl önce atık toplama aracım sırtımda okula giderdim. Oradan dönerken plastik, kağıt, demir ve metali toplardım. Bu atıklar beynime yerleşmiş bir bellek gibi." diyen Çiçek, bunların sıfır atıkla geri dönüşüme kazanması için çabaladıklarını aktardı.

- Maliyeti 45 milyon lira

Tamamı kendi alanında atıklardan üretim yapabilecek bir tesis oluşturduklarını, atıkların tümünün  değerlendirileceğine dikkati çeken Çiçek, atıktan türetilmiş yakıtın çimento fabrikalarında değerlendirileceğini bildirdi.

Çiçek, tesisi 60 dönüm alan üzerine planladıklarını, daha sonra 80 dönüme çıktığını aktararak, altyapı ve üstyapının yüzde 80'ini bitirdiklerini, hepsi yerli ve milli olan makinelerin tamamını aldıklarını, tesisin maliyetinin 45 milyon liranın üzerine çıkacağını tahmin ettiklerini dile getirdi.
 
Çiçek, Mardin Valisi Mustafa Yaman'ın da manevi desteklerini her zaman yanlarında hissettiklerini sözlerine ekledi.
 
Bu haber 427 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Yaşam Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI