Bugun...İhraçlar Platformu kuruldu

Basın açıklaması yapmak isteyen grup ile polis arasında yer tartışması

facebook-paylas
Tarih: 07-01-2019 09:21

İhraçlar Platformu kuruldu

M. Emin FİDAN/Tahir KARAKEÇİ
DİYARBAKIR- Merkez Yenişehir ilçesinde basın açıklaması yapmak için bir araya gelen, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile meslekten ihraç edilenlerden oluşan grup, yolu kapattıkları için uyarıda bulunan polislerle tartıştı. Kısa süreli tartışmanın ardından grup, açıklamayı 100 metre ileride yaptı.

KHK İLE MESLEKTEN ATILANLAR

Kendilerine 'Amed İhraçlar Platformu' üyeleri adını veren bir grup, kamudan ihraç edilmelerinin yıldönümü nedeniyle merkez Ekinciler caddesinde basın açıklaması yapmak istedi. Açıklama nedeniyle polis ekipleri, güvenlik önlemi aldı. Platform üyelerinin açıklamayı yapmak istedikleri yerin, kamu düzenini bozduğunu gerekçe gösteren polis müdürü, basın açıklamasının 100 metre ileride yapılmasını istedi.

ŞEHİR GÜVENLİĞİNE ZARAR

Platform üyeleri adına da polis müdürleriyle konuşan Kamu Emekçiler Sendikaları Sendikası (KESK) sözcüsü Dilan Yakut, bulundukları alanın vatandaşa ve esnafa zarar vermeyeceğini söyledi. Polis müdürü ise, "Açıklamanızı yapın, buna kimse engel olmuyor. Ancak, esnaf ve vatandaşlar bundan etkileniyor. Hemen ileride Sanat Sokağı'nda açıklamanızı yapabilirsiniz. 10 dakika şurada basın açıklamasını yapmanız size hiçbir şey kaybettirmez. Yol kapanacak, insanların üzerinizden mi atlayacaksınız? Bu taksicinin, bu esnafın vebalini kabul ediyorsanız buyurun yapın. Lütfen, el insaf diyorum, yapmayın demiyorum. Buyurun, görüşün, ama burada açıklama yaptırmayacağım" dedi. 
 
135 BİN KİŞİ İHRAÇ EDİLDİ

Kısa süreli tartışmanın ardından grup, Sanat Sokağı'na geçerek basın açıklaması yapıp, dağıldı. Eğitim Sen Diyarbakır 3 Nolu Şube Eş Başkanı Belgin Gülben, 15 Temmuz sonrasında OHAL gerekçe gösterilerek 36 KHK ile toplam 135 bin 144 kamu emekçisinin ihraç edildiğini söyledi.  Gülben, bu uygulamalarla hukukun katledildiği, temel sendikal hak ve özgürlüklerin kullanılmasının bile suç kapsamına alınarak, doğrudan cezalandırma yöntemlerinin hayata geçirildiğini iddia etti. Gülben, “Dün olduğu gibi bugün de uğruna ihraç olduğumuz taleplerimizin arkasındayız. Anti demokratik uygulamalardan dün korkmadığımız gibi bugün de korkmuyoruz ve korkmayacağız. Yılarca ülkeyi talan eden ve yağmalayanlardan hesap sorulmazken, hiçbir gerekçe gösterilmeden, hukukun en temel ilkesi olan savunma hakkı dahi tanınmadan on binlerce kamu emekçisi ihraç edilmiştir. Bizler ihraç olmamızı hukuksuz ve siyasi bir karar olarak değerlendiriyoruz. Bu nedenle OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu lağvedilerek demokratik sürece dönülmeli ve hukuk işletilmelidir. Hukuksuz bir şekilde ihraç edilerek aileleri ile birlikte açlığa mahkûm edilen on binlerce OHAL mağduru derhal görevine iade edilmelidir” diye konuştu.
 
PLATFORMUN TUTUM BELGESİ
 
Eğitim Sen 2 Nolu Şube yöneticilerinden Mehmet Şahin ise Amed İhraçlar Platformu’nun tutum belgesini açıkladı. Hukuk ve demokrasi mücadelesi için ihraçlar platformunun kurulduğunu belirten Şahin, “Amaç, ilimizdeki bütün ihraçların platform çatısı altında bir araya gelmesini sağlamak ve bu konuda ortak tutum geliştirmek ve demokratik mücadele yoluyla sesimizi yükseltmektir”  dedi. 
Şahin, ihraç edilen kamu görevlileriyle ilgili tüm hukuki işlemler, OHAL komisyonuyla değil mevcut hukuk içinde yer alan mahkemeler tarafından yürütülmesi gerektiğini belirtti. Şahin, ülkede demokrasi ve hukuk işlevsel hale gelinceye kadar platform olarak fiili meşru mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.


 
Bu haber 282 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI