Görüş Bildir

buğday HABERLERÄ°

Buğday ekim mesaisi

Buğday ekim mesaisi

Türkiye?de buğday ihtiyacının önemli bir bölümünün karşılandığı 3 milyon dönüme sahip Mardin Ovası?nda buğday ekimi başladı. Maliyet artışlarının sorun oluşturduğunu belirten çiftçiler, arazilerini nadasa bırakmamak için mecburen ektiklerini söyledi.
TMO buğday ve arpa satışlarına başlıyor

TMO buğday ve arpa satışlarına başlıyor

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü "Piyasalarda oluşabilecek spekülatif fiyat hareketlerinin önlenmesi ve sektörün ham madde tedarikinde sıkıntı yaşamaması amacıyla ekmeklik buğday ve arpa stoklarımızın satışa sunulmasına karar verilmiştir"
Kış için

Kış için "Buğday" kaynatma zamanı

Tunceli?nin Çemişgezek ilçesinde kış hazırlıkları kapsamında "Buğday" kaynatma işlemi başladı.Kaynayan buğdaylar kurutulduktan sonra değirmenlerde işlenerek bulgur haline getiriliyor.
Köylü endişeli!

Köylü endişeli!

Buğdayda verim düşüyor, çiftçi endişeli: "Tarım Bakanı çözüm bulmalı, böyle giderse batıya çapaya gideceğiz.

"Buğday ile gübrenin fiyatı bir olsun"

Tohumlama döneminde etkili olan aşırı yağışlar Siirt ve çevresindeki çiftçileri olumsuz etkiledi. Ekinleri zarar gören çiftçiler, verimin beklentilerinin çok altında olduğunu belirtti.
1'er ton buğday ve ayçiçeği ile sanal paraya futbolcu transferi

1'er ton buğday ve ayçiçeği ile sanal paraya futbolcu transferi

Çanakkale'de, 2'nci Amatör Ligi B Grubu'nda mücadele eden Bolayır Gençlikspor, orta saha oyuncusu Osman Yusufoğlu'nu (32), 1 ton buğday, 1 ton ayçiçeği ve 4 bin 500 TL değerinde sanal para 'Ethereum' karşılığında transfer etti. Otoyol projesinde çalışmak için Gelibolu'ya gelen Osman Yusufoğlu, "Sanal paradan ziyade buğday ve ayçiçeği beni cezbeden noktası oldu. Ben de teklifi kabul ettim" diye konuştu.
Muş bölgesinde hububat rekoltesi

Muş bölgesinde hububat rekoltesi

Muş'ta arpa ve buğday hasadında yüksek rekolte beklentisi
Buğday hasadı

Buğday hasadı

Buğday hasadı Diyarbakırlı çiftçinin yüzünü güldürdü

"Buğday eken çiftçiler bu sene zarar etti"

Buğday hasadına başlayan Bismilli çiftçiler, olumsuz hava şartları ve masrafların yüksek olasından dolayı buğdaydan bu yıl zarar ettiklerini söylediler.

"Yağışlar buğday gelişimini olumsuz etkiledi"

Türkiye'nin önemli tahıl üretim merkezlerinden Şanlıurfa'da, zamansız yağışlar nedeniyle buğdayda verim kaybı yaşanıyor.
10 bin yıllık tarihe yolculuk!

10 bin yıllık tarihe yolculuk!

Buğday ve mercimek gibi bitkilerin ekilmesi, koyun ve keçilerin evcilleştirilmesi gibi günümüz uygarlığının önemli bir basamağını oluşturan ve 10 bin yıllık bir geçmişe sahip Ergani ilçesindeki Çayönü ve Hilar Mağaraları ziyaretçilerini bekliyor.
Sezonun ilk buğdayı GTB'de işlem gördü

Sezonun ilk buğdayı GTB'de işlem gördü

Adana?da hasat edilen sezonun ilk buğdayı, Gaziantep Ticaret Borsasında kilogramı 1,05 liradan alıcı buldu
Buğday'da Rekolte Bekleniyor

Buğday'da Rekolte Bekleniyor

Ulusal Hububat Konseyi'nin hazırladığı rapora göre, Türkiye genelindeki yağışların ve hava sıcaklıklarının olumlu düzeyde seyretmesi buğdayın erken gelişmesini sağladı.UHK Yönetim Kurulu Başkanı Taşpınar "Geçen yılki 21,6 milyon tonluk rekolteye ulaşılma hedefi oldukça yüksek görünüyor"
Buğday ve arpalar kuyularda muhafaza ediliyor

Buğday ve arpalar kuyularda muhafaza ediliyor

Muş'un Bulanık ilçesinde vatandaşlar, hasat sonrası ihtiyaç fazlası buğday ve arpalarını 5 metre derinliğindeki kuyularda saklanıyor

"Buğdayımız elimizde kaldı"

Buğday alım fiyatının serbest piyasanın altında olması nedeniyle ürünlerinin ellerinde kaldığını söyleyen çiftçiler, bir umut fiyat artımını beklediklerini ifade ettiler.
Randevu mağduru çiftçilerin buğdayı yerde kaldı

Randevu mağduru çiftçilerin buğdayı yerde kaldı

Toprak Mahsulleri Ofisine buğday satmak için randevu alamadıklarını dile getiren Erganili çiftçiler, buğdaylarını serbest piyasada daha düşük fiyata satmak zorunda kaldıklarını belirterek, mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor.
1,4 milyar liralık buğday israf ediliyor

1,4 milyar liralık buğday israf ediliyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye'de yıllık üretilen 16,5 milyar liralık buğdayın 1,4 milyar liralık kısmının üretimde ve kullanımda kaybedildiğini belirterek, "Kaybedilen buğday 8-10 milyon nüfuslu bir ülkenin ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilir." ifadesini kullandı.
Yağış buğday rekoltesini artırdı

Yağış buğday rekoltesini artırdı

Geçen yıl 1 milyon ton seviyesinde gerçekleşen buğday rekoltesinin, bu yıl yeterli yağış alınması sayesinde 1 milyon 150 bin tona çıkması bekleniyor
Buğday 940 lira

Buğday 940 lira

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik: "(Buğday alım fiyatı) 2017 yılı için Anadolu ekmeklik kırmızı sert buğdayın alım fiyatı, ton başına 940 lira olarak belirlenmiştir. Açıklanan fiyatlara, kaliteye göre yüzde 5'e kadar da ilave artış uygulanacaktır"
Mücize buğdayda gen araştırması!

Mücize buğdayda gen araştırması!

VAN Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Eczacılık Fakültesi Farmasötik Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd.Doç.Dr. Abdulhamit Battal, buğday verimini artırmak için Antik Mısır kökenli mucize buğday üzerinde verim artışı için gen araştırması yaptı.