Görüş Bildir

Fobi HABERLERÄ°

Okul reddi fobiye dönüşebiliyor!

Okul reddi fobiye dönüşebiliyor!

Okullar açılıyor. İlkokula yeni başlayan minikler oryantasyon sürecine girdi. Özellikle birinci sınıfa gidecek öğrencilerde görülen okul reddi ve ağlama krizlerine karşı uzmanların uyarılarına kulak vermek gerekiyor. Daha çok ayrılma kaygısı şeklinde ortaya çıkan durum, ailesi tarafından bağımlı şekilde yetiştirilen çocuklarda görülüyor. Korkutma, tehdit ve şiddetten uzak durulmalı.
Okul fobisi uyarısı!

Okul fobisi uyarısı!

Yeni eğitim öğretim yılının ilk ders zilinin çalmasına sayılı günler kaldı. Bu yıl ilk kez okula başlayacak öğrencilerin velilerine ise uzmanından uyarı geldi. Çocuk Sağlığı Uzmanı Dr. Esma Türkmen, çocuklarda okul korkusu yaşanmaması için ailelerin verdikleri sözleri tutmasının önemli olduğunu söyledi.
Akrabanızdaki Fobi Çocuğunuzda Çıkabilir

Akrabanızdaki Fobi Çocuğunuzda Çıkabilir

Korku, yaşam boyunca deneyimlenen ve aslında bireylerin gelişiminde koruyucu işlevi olan normal bir duygu olarak tanımlanıyor.
Diş korkusu fobiye dönüşmesin

Diş korkusu fobiye dönüşmesin

Diş hekimi fobisi, özellikle küçük yaşlarda başlayarak yıllar boyunca çocukların korkulu rüyası oluyor. Öyle ki dişçiye gitme korkusu, araştırmalara bile konu olmuş durumda. Yapılan araştırmalar, farklı yaş gruplarından çocukların yaklaşık yüzde 80-90?ının diş hekiminden ya da dişçiye gitmekten korktuğunu ortaya koyuyor.
Fobiler sanal gerçeklikle yenilecek

Fobiler sanal gerçeklikle yenilecek

Gündelik yaşamı sekteye uğratan korku, fobi ve stres bozukluklarının tedavisinde kullanılmak üzere sanal gerçeklik teknolojilerine dayalı bir sistem geliştirildi