Gr Bildir

sağlık HABERLERİ

Ambulansla drift yaptı

Ambulansla drift yaptı

Van'da, ambulansla drift attığı belirlenen src hakkında soruşturma başlatıldı.
Cildiniz iin kolajen takviyesi kullanırken dikkat!

Cildiniz iin kolajen takviyesi kullanırken dikkat!

İlerleyen yaş, sigara kullanımı, aşırı stres, hava kirliliği ve hareketsizlik cilde esneklik ve canlılık veren kolajenin azalmasına neden oluyor. Bu durumda ciltte sarkmalar, kırışıklıklar, matlaşma ve kuruluk grlebiliyor.
Kala ve diz protezi

Kala ve diz protezi

Kala ve diz eklemlerinde oluşan kirelenme yani eklemlerdeki kıkırdak zedelenmesi, ncelikle genetik nedenlere bağlı olarak ortaya ıkıyor. Aile gemişinde kirelenme hastalığı olanlar varsa, sayıca fazla ise ve bu hastalık erken yaşta grlmşse, kirelenme riski ciddi oranda artıyor. Bunun yanı sıra eklem zedelenmesinin n planda olduğu romatizmal hastalıklar da eklem kirelenmesine neden olabiliyor.
Kış yaralanmalarına dikkat!

Kış yaralanmalarına dikkat!

Yağmurlu ve soğuk havalarda yrmek, zeminin ıslak olması ve kayganlaşması nedeniyle olduka zorlaşıyor. Kış aylarında dşme nedeniyle el bilek yaralanmaları en sık grlen travmalar arasında yer alıyor. El bileğinde oluşan sorunlar, ağrı ve hareket kısıtlılığı gibi ciddi problemlere yol aarken, bu durum hastaların yaşam kalitesini de olumsuz etkiliyor. Bu blgede grlen rahatsızlıklar aık ve kapalı cerrahi uygulamaları ile tedavi edilebiliyor.
Diyarbakır ekibi blgede

Diyarbakır ekibi blgede

Elazığ'ın Sivrice ilesinde 6.8 byklğnde yaşanan depremin hemen ardından Diyarbakır Bykşehir Belediyesi 5 bin kişilik yemek kapasitesine sahip olan aşevi tırını, Gezin'deki tesisten blgeye sevk etti. Deprem blgesine giden ekipler vatandaşlara ay ve orba ikramında bulundu.
Yakınları ziyarete 3 ayda 10 milyar lira harcandı

Yakınları ziyarete 3 ayda 10 milyar lira harcandı

Yerli turistlerin, 2019 yılının nc eyreğinde yakınlarına yaptıkları ziyaretlerin sayısı 19 bin 320'yi bulurken, bu seyahatlerde 9 milyar 648 bin 840 liralık harcama gerekleştirildi.
Snnet Deyip Gemeyin!

Snnet Deyip Gemeyin!

roloji Uzmanı Dr. ğr. yesi Ali Yıldız, snnet ile alakalı en ok merak edilen soruları yanıtladı.
Kilo almamak iin

Kilo almamak iin

Hi fark ettiniz mi? Soğuk, yağmurlu ve kasvetli gnlerde canımız hamur işi ve tatlı gibi yksek karbonhidratlı gıdaları daha ok istiyor. Bunun nedeni havalar soğuduka vcut ısımızı koruyabilmek iin daha ok enerjiye ihtiya duymamız. Ancak dikkat etmezsek bu besinler hızla kilo aldırabiliyor. zm ise hem i ısıtacak hem de vcudu yağlandırmayacak gıdalara ynelmekte.
Tp bebekte umut olacak

Tp bebekte umut olacak

Yeterli miktarda yumurta rezervi olan, tp bebek ila tedavilerine olumlu yanıt veren ancak yumurta olgunlaşması gerekleşemeyen kadınlar iin yeni bir yntem geliştirildi. Do. Dr. Şafak Hatırnaz ve Dr. Ebru Saynur Hatırnaz tarafından geliştirilen ilasız tp bebek (In Vitro Maturasyon-IVM) yntemi, iki kadına uygulandı. Yıllarca ocuk sahibi olamayan kadınlar, şimdi bebeklerini kucaklarına almak iin gn sayıyor.
Snnet yaşı

Snnet yaşı

Snnet teknikleri ve snnette ne tr komplikasyonlar olabileceği konusunda bilgiler veren roloji Uzmanı Op. Dr. Cem Alan nemli uyarılarda bulundu.
Altını ıslatan ocuk!

Altını ıslatan ocuk!

ocuklarda idrar problemleri ve alt ıslatma, fizyolojik etkilerinin yanı sıra psikolojik etkileriyle de ocuklar ile ailelerinin zor sreler yaşamasına neden oluyor.
Diyarbakır'da grme engelli 50 ğrenciye Braille tableti hediye edildi

Diyarbakır'da grme engelli 50 ğrenciye Braille tableti hediye edildi

Diyarbakır İl Sağlık Mdrlğ, grme engelli 50 ğrenciye Braille tableti ve ivi kalemi hediye etti.
İş başa dşnce

İş başa dşnce

Silopi Devlet Hastanesi, mesai saatleri dışında hastanede grevli personel tarafından boyandı.
Yaşa gre cilt bakımı olmalı!

Yaşa gre cilt bakımı olmalı!

Gnmzde sosyal medyanın da etkisiyle gen ve ?gzel? grnme isteği her zamankinden yaygın hale geldi. Hal byle olunca ok erken yaşlarda başlayan estetik kaygılar makyaj yapma yaşını da aşağı ekmiş durumda.
Sağlıkılar istişarede

Sağlıkılar istişarede

Sağlık-Sen Genel Başkanı Durmuş: ?İş ile aile yaşamının uyumlu hale getirilmesinde byk bir sorumluluğumuz var?
Oturan erkeklerin ocuğu olmayabilir!

Oturan erkeklerin ocuğu olmayabilir!

Dzenli egzersiz yapan sağlıklı erkeklerin sperm kalitesi, sedanter (dzensiz fiziksel aktivitenin olduğu ya da fiziksel aktivitenin olmadığı bir yaşam tarzı) yaşayan hemcinslerine gre ok daha iyi. Aşırı kilo ve aktivitenin fazla olmadığı yaşantı erkeklerde azalmış seksel istek ve aktivite ile de bağlantılı.
Yksek doz zarar verici

Yksek doz zarar verici

Dr. ğr. yesi Murat Doğan, yksek dozda D vitamini alımının daha fazla fayda sağlamadığını aksine vcuda zararı olabileceğini belirtti. Doğan, oğu insanda yksek dozların gereksiz ve potansiyel olarak zararlı olduğunu kaydetti.
Engellilere zel tedavi

Engellilere zel tedavi

Diyarbakır Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi, poliklinikte tedavi edilmesi g olan engelli hastaları evlerinden alıp diş tedavilerini gerekleştiriyor.
Boyun ağrılarının 9 nedeni

Boyun ağrılarının 9 nedeni

Her 3 kişiden 1?i hayatı boyunca bir kez maruz kalıyor. Masa başında alışanlarda da, zorlayıcı bedensel işler yapanlarda da grlyor. Yatıp dinlenmeyi neredeyse imkansız hale getiriyor. Boyun ağrılarından sz ediyoruz.
Kışı sağlıklı geirmeliyiz

Kışı sağlıklı geirmeliyiz

Kış aylarında soğuk ve yağışlı gnler ile birlikte; gribal enfeksiyon, soğuk algınlığı, bronşit ve zatrre gibi rahatsızlıkların grlme sıklığı artıyor. Kapalı alanlarda geirilen zamanın artmasıyla birlikte hızla yayılan bulaşıcı enfeksiyonlar, en ok ocuklar ve ileri yaştaki kişileri etkiliyor. Bağışıklık sistemini glendirerek bu hastalıklardan korunmak mmkn olabiliyor.