Bugun...KAYA YARGILANDI

Tutuklu yargılanan Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya için savcılık ağırlaştırılmış müebbet talebini yinelerken, mahkeme tahliye kararı vermedi. "İşkence ile suç üretme" gerekçesiyle tutuklanan dönemin TEM Şube Amiri Ünal Uyar’ın dosyasını isteyen mahkeme, Kaya’nın bir sonraki duruşmada salona getirilmesine karar verdi.

facebook-paylas
Tarih: 08-01-2019 10:42

KAYA YARGILANDI

DİYARABAKIR- Tutuklu bulunan Nusaybin eski Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya hakkında açılan davanın 10’uncu duruşması Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. “Devletin birlik ve bütünlüğünü bozma” iddiasıyla yargılanan Kaya, duruşmaya Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Kaya'nın avukatlarının hazır bulunduğu duruşmayı, yakınları ile HDP il ve ilçe yöneticileri takip etti. Duruşma yapılan kimlik tespitinin ardından başladı.
 
Duruşmada gelen belgeler okunurken, Mardin Emniyet Müdürlüğü’nden Kaya hakkında istenen raporların gönderilmediği görüldü.
 
SAVCILIK MÜEBBET TALEBİNİ YİNELEDİ
 
Ardından iddia makamına mütalaasında bir değişiklik olup olmadığı soruldu. İddia makamı önceki celse verdiği mütalaayı tekrarlayarak, Kaya’nın “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozduğu”, “Zincirleme örgüt propagandası yaptığı” ve “Halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiği” iddialarıyla cezalandırılmasını ve “ağırlaştırılmış müebbet" hapse çarptırılmasını istedi.
 
‘KOMPLO İLE HAZIRLANMIŞ BİR SORUŞTURMADIR’
 
Ardından söz verilen Kaya, 2 yıllık tutukluluğuna nelerin gerekçe yapıldığını anlamadığını ifade ederken, “Hakkımdaki soruşturma tamamen komplo ile hazırlanmış bir soruşturmadır. Kendimi SEGBİS ile yeteri kadar ifade edemediğimi düşünüyorum. Bu nedenle mahkeme salonuna bizzat gelerek savunmamı yapmak istiyorum” diye kendini savundu.

TEM ŞUBE AMİRİ HAKKINDAKİ DOSYA İSTENDİ
 
Savunmaların ardından mahkeme Kaya hakkındaki diğer yargılama dosyalarının birer örneklerinin istenmesine, daha önce hakkında soruşturma başlatılan yerel gazeteci Zeki Karakuş ile ilgili soruşturmada Kaya ile ilgili kısımların istenmesine, İçişleri Bakanlığı’nın Nusaybin Belediyesi hakkında hazırlanan raporun istenmesine, HTS kayıtlarının istenmesine ve Ünal Uyar hakkındaki soruşturmada Kaya ile ilgili geçen kısımların kısıtlılık kararı yoksa gönderilmesine” karar verdi.
 
DURUŞMA SALONUNA GETİRİLECEK
 
Mahkeme Kaya’nın üzerine atılı suçun “katalog suçlardan olması, üzerine atılı suçlamanın mahiyeti, kuvvetli suç şüphesinin bulunması, tutuklulukta geçen sürenin makul süreyi aşmaması ve kaçma şüphesinin bulunması” iddiaları ile tutukluluk halinin devamına karar verdi.  Mahkeme bir sonraki duruşmada Van T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Kaya’nın duruşma salonunda hazır edilmesine karar vererek, duruşmayı 27 Mart’a erteledi.
Bu haber 330 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Politika Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI