Bugun...KÜRT PARTİLERLE İTTİFAK SAĞLADI!

"HDP çatısı altında girme kararı alan 7 Kürt siyasi oluşumu ortak deklarasyon yayınlayarak ittifakı açıklayacak"

facebook-paylas
Güncelleme: 07-01-2019 12:24:36 Tarih: 07-01-2019 08:59

KÜRT PARTİLERLE İTTİFAK SAĞLADI!

Yılmaz BEKLEYEN
DİYARBAKIR-Halkların Demokratik Partisi (HDP) 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimde 7 Kürt partisiyle ortak deklarasyon yayınlayarak ittifak yapacağını açıkladı.

HDP BU KEZ  İTTİFAK SAĞLADI?

HDP tarafından "Kürt partileri seçim ittifakında buluşuyor" başlığıyla yapılan yazılı açıklamada, "Yaklaşan yerel seçimlere ittifak yaparak HDP çatısı altında girme kararı alan 7 Kürt siyasi oluşumu ortak deklarasyon yayınlayarak ittifakı açıklayacak.
Yerel seçimleri hem iktidarın saldırılarına karşı bir araya gelmenin fırsatı hem de halkın birlik arayışının önemli bir ön adımı olarak değerlendiren siyasi partiler ittifak yapma kararı aldı" denildi.  HDP,  yerel seçimde 7 Kürt partisiyle yapacağı ittifakı bugün kamuoyuna açıklayacak.

BİRARAYA GELECEK PARTİLER

Bir araya gelen ve ortak deklarasyonu açıklayacak olan siyasi parti ve hareketler şöyle: Azadî Hareketi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), İnsan ve Özgürlük Partisi, Kürdistan Komünist Partisi, Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) ve Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (PDK-T)

‘YEREL SEÇİMLERDE ORTAK HAREKET’

HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, görüşmeler ve sağlanan ittifakın detaylarını aktarırken şöyle dedi; “Görüşmelere başladığımızda ister istemez yerel seçimler gündeme geldi. Ancak yerel seçimlerden önce ortak bir duruş üzerinde duruldu. Anadil noktasında bütün yapıların ortak çalışma yürütmesi ve olası bir yerel seçimde ortak hareket etme noktasında kararlar alındı. Eleştiriler oldu ama bütün partiler yapıcı yaklaştı. Gerçekten hem Türkiye’de hem Ortadoğu’da zor bir süreçten geçildiği ve bu süreçte yan yana durulması gerektiği noktasında ortaklaştık. Olabildiğinde her şeyi onararak, ortak paydada buluşarak önümüzdeki günlere halkımıza gidiş şekli geliştirdik.”
 
DEMOKRATİK SİYASET
 
İttifakın yerel seçimler ile sınırlı olmadığının altını çizen İpekyüz, “Herkes kendisine dönüp ‘nerede ne bıraktım’ diye sorması lazım ama artık Ortadoğu’daki gelişmelere baktığı zaman böyle bir lüksümüz yok. Bütün Ortadoğu bizi konuşurken, bizim bir birimiz ile didişmemizin hiç bir anlamı ve izahı yok. Mutlaka eleştiriler olacak. Ancak demokratik siyasetin önünü açmak lazım. Bizim öteden beri yaklaşımımız bu. İlk perspektifimiz yerel seçimler değildi. Buradaki siyasi partilerin de olumlu tarzı; Türkiye’deki rejimin giderek değişmesi, Ortadoğu’daki muhalefetin giderek Kürtlerin aleyhine gelişmesi ve bizler bu dönemde ne yapabiliriz? Ortak çalışmalar konusu tartışıldı” dedi. 
“Yerel seçimler bitti, herkes evine dönsün” anlayışının olmadığını dile getiren İpekyüz, yerel seçimler sonrasında Kürt Ulusal Birliği’nin sağlanması noktasında daha önemli çalışmalar yürüteceklerini vurguladı.
Bu haber 375 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Politika Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI