Bugun...LİCE DAVASINDA KARAR GÜNÜ!

Lice’de 1993 yılında 16 sivilin öldürüldüğü, 36 kişinin de yaralandığı olaylara ilişkin açılan davanın karar duruşması bugün İzmir’de görülecek. Olumlu yönde çıkacak bir kararın Türkiye’de hukuk içerisinde kalınmasını sağlayacağını belirten dava avukatı Murat Boğakan, “Aksi takdirde herkes gayri nizami harp şeklinde kafasına estiği gibi vatandaşa 'Terörle Mücadele' adı altında her türlü eziyeti yapacaktır" dedi.

facebook-paylas
Tarih: 07-12-2018 08:41

LİCE DAVASINDA KARAR GÜNÜ!

DİYARBAKIR-Diyarbakır’ın Lice ilçesinde, 22 Ekim 1993’te Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın şüpheli bir şekilde öldürülmesinin ardındançıkan olaylarda ilçe merkezinde 16 sivilin yaşamını yitirdiği, 36 kişinin ise yaralandığı olaya ilişkin açılan davanın 14’üncü duruşmasına İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yarın devam edilecek. Dava, “güvenlik” gerekçesiyle önce Eskişehir’e, ardından da İzmir’e nakledilmişti.
 
Olayın failleri olarak gösterilen dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Eşref Hatipoğlu ile Üsteğmen Tunay Yanardağ hakkında "Taammüden öldürme", "Halkı isyana ve birbirini öldürmeye teşvik", "Cürüm işlemek üzere teşekkül oluşturma" suçlarından açılan davada, ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 24 yıla kadar hapis cezası isteniyordu.
 
Ancak dava devam ederken sanıklardan Üsteğmen Tunay Yanardağ, 23 Ağustos 2015 tarihinde Singapur'da geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Ölümü üzerine Yanardağ’ın dosyası düşerken, davanın tek sanığı olan Eşref Hatipoğlu ise tutuksuz yargılanıyor.
 
ÖNEMLİ TALEPLER RED EDİLDİ
 
Yargılamanın başladığı günden bu yana mağdur avukatlarının dile getirdiği taleplerin büyük çoğunluğu mahkeme heyeti tarafından her defasında reddedildi. Bu talepler arasında Lice’de keşif yapması, olaylar yaşandığında Lice’ye girmesi engellenen Deniz Baykal’ın tanık olarak dinlenmesi, yine gazeteci Mithat Bereket, yaşamını yitiren Bahtiyar Aydın’ın ablası Birsen Aydın Fındık ve Şemdin Sakık’ın tanıklığına başvurulması, sanık Tunay Yanardağ’ın ölümüne ilişkin DNA incelemesi, sanık Eşref Hatipoğlu ile sanık olarak tespit edilecek diğer isimlerin tutuklanması ve Genelkurmay eski başkanı İlker Başbuğ’un tanık olarak dinlenilmesi yer aldı.
 
SAVCI BERAAT İSTEDİ
 
Mahkeme’nin 12’nci duruşmasında iddia makamı 25 yıllık geçmişi olan Lice Davası’nda mütalaasını açıkladı. Mütalaasında PKK’nin ilçedeki askeri üsse saldırısı sonrası çatışmaların çıktığını öne süren savcı, Jandarma Bölge Komutan Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın da beraberindeki heyetle ilçenin doğusundaki komando bölüğüne helikopterle inmek istedikleri sırada atılan roket ve silah atışlarından yaralandığı ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiğine yer verildi.
 
REDDİ HAKİM TALEP EDİLMİŞTİ
 
Davanın görülen son duruşmasında mağdur ailelerin avukatı Av. Yunus Muratkan, taleplerinin sürekli reddedilmesine ilişkin “reddi hakim” talebinde bulundu, ancak bu talepte reddedildi.
 
ADAM YARALAMADAN TUTUKLANDI
 
Davanın tek sanığı olan emekli Albay Eşref Hatipoğlu ise, 27 Temmuz tarihinde İzmir Foça’da trafikte yol tartışması yaşadığı Sinan Akbal’ı silahla omzundan vurması nedeniyle tutuklanarak cezaevine konuldu.
 
AV. MURATKAN: TALEPLERİMİZ BAŞINDAN GERİ GÖRMEZDEN GELİNDİ
 
Lice davasını başından beri takip eden avukatlardan Yunus Muratkan, olayın yaşandığı tarihten bu yana olay yerinde tutulan tutanaklar, kamu tanıkları, mağdur olarak katılan tanıkların vermiş olduğu ifadeler, otopsi raporları, olay yeri krokisinin çarpıtılması ve ele geçirilen silahların mahkeme heyetleri tarafından sürekli görmezden gelindiğini belirtti.
 
Olayın ilgili failler tarafından açık ve net olduğunu kaydeden Av. Muratkan, şunları söyledi: "Geçen duruşmada 7 klasörlük bir dosyada savcı 20 satırlık mütalaasını açıkladı. Mütalaada sanığın beraat etmiş olması esasında kararın ne olacağına ilişkin bir kanaat uyandırıyor. Sanıklardan Albay Eşref Hatipoğlu, 16 sivilin yaşamını yitirdiği, 36 kişinin ise yaralandığı olaya ilişkin sorumlu bir kişi olmasına rağmen kaçak bir mahkeme yapılarak mahkeme huzurunda dinlenmesi talep edildi. Israrlı taleplerimizin sonrası Hatipoğlu mahkemeye getirildi. Ancak yapmış olduğumuz bütün başvurular mahkeme tarafından dikkate alınmadı. Hatipoğlu, Foça’da yol tartışması nedeniyle çıkan kavgada bir yurttaşa ateş etti ve tutuklandı. Bu açık ve nettir İzmir'de normal bir yurttaşa yapılan 'kasten yaralanma' suçundan Hatipoğlu tutuklanırken, Lice gibi bir yerde 16 insanın öldürülmesinden açık bir şekilde sorumlu iken tutuklanmaması da esasından yargı makamlarının ve ilgili mahkemenin yargılamaya bakış açısını da ortaya koyuyor."
 
‘BEKLENTİĞİMİZ OLUMLU BİR KARAR AKSİ TAKDİRDE…!’
 
Lice davasının çok önemli bir dava olduğunu vurgulayan Av. Muratkan, bu önemi ise “Lice davası, köy yakmalar ve köy boşaltmalar, açık infazlar ve bir kentin ortadan kaldırılmasına yönelik bir davadır. Davada alınacak olan olumlu bir karar en azından Türkiye'de hukuk içerisinde kalınmasını sağlayacaktır. Aksi takdirde herkes gayri nizami harp şeklinde kafasına estiği gibi vatandaşa 'Terörle Mücadele' adı altında her türlü eziyeti yapacaktır" sözleriyle dile getirdi.
 
Av. Muratkan, bu nedenle tüm demokratik kitle örgütlerini ve avukatları destek için dava duruşmasına katılmaya davet etti.
Bu haber 202 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI