Bugun...ÖRGÜT ÜYELERİNİ ARABASIYLA TAŞIDI

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yaklaşık 3 yıl önce çukur kazarak saldırılar gerçekleştiren PKK'lı teröristleri aracıyla taşımakla suçlanan eski HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak", "terör örgütü propagandası yapmak", "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" ile "kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama" suçlarından 10 yıldan 26 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

facebook-paylas
Güncelleme: 09-01-2019 11:06:37 Tarih: 09-01-2019 10:56

ÖRGÜT ÜYELERİNİ ARABASIYLA TAŞIDI

DİYARBAKIR-Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yaklaşık 3 yıl önce çukur kazarak saldırılar gerçekleştiren PKK'lılar aracıyla taşımakla suçlanan eski HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel hakkında 4 ayrı suçtan 10 yıldan 26 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesince, Demirel'in "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan çarptırıldığı 7 yıl 6 ay hapis cezasının esastan bozulmasının ardından 5. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen dava dosyasıyla birleştirilmesi talebiyle 4 ayrı suçtan hazırlanan iddianamede kabul edildi.

İddianamede, PKK/KCK'nın kuruluşu, amacı ve düzenlediği saldırılara ilişkin bilgiye yer verilerek, Demirel'in milletvekilliğinin sona erdiği ve milletvekili olduğu dönemlerde farklı tarihlerde 10 eylemde suç işlediği belirtildi.

İddianamede, geçen yıl Ankara'da düzenlenen operasyonda üzerinde sahte kimlikle yakalanan örgüt üyesi M.Y'nin ifadesi de yer aldı. HDP'li Çağlar Demirel, Ziya Pir ve Feleknas Uca'nın kırsal alanda teröristlerle görüştüğünü, çukur kazarak saldırılar gerçekleştiren örgüt mensupları hakkında istişarede bulunduklarını belirtti.

- PKK'lıları aracıyla taşıdığı iddiası

Sahte kimlikle yakalanan örgüt üyesi M.Y. iddianameye yansıyan ifadesinde şunları kaydetti: "Terör örgütü PKK'nın 'çukur' politikası başladığında HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, eski HDP Diyarbakır Milletvekilleri Çağlar Demirel ve Ziya Pir'in kırsala gelerek 'Azad Farkin' ve 'Sema' kod adlı örgüt mensuplarıyla görüştüklerine şahit oldum. Görüşmede hangi teröristlerin 'çukur' olaylarının başladığı bölgede eylemde bulunmaları gerektiğine milletvekilleriyle istişarede bulunarak karar verildi. Ziya Pir ve Feleknas Uca'yı birer kez Çağlar Demirel'in ise birkaç kez kırsala gelip teröristleri Sur bölgesine götürdüğüne şahit oldum. Örgüt mensupları sivil giyimli olarak götürülüyordu. Hatta milletvekillerinin araçları aranmadığından rahat götürüldüklerinden bahsediliyordu."

İddianamede, 1 Temmuz 2016'da, merkez Kayapınar ilçesindeki bir parkta, güvenlik güçlerince Lice ilçesi kırsalında örgüte ait noktaların ve yetiştirilen uyuşturucuların imha edilmesine ilişkin başlatılan operasyonları protesto etmek amacıyla nöbet eylemi başlatıldığı hatırlatıldı. Söz konusu eyleme Demirel'in katılarak konuşma yaptığı ifade edilen iddianamede, konuşmanın içeriğinde devlet eliyle halkın belirli bir kesimine karşı "baskı", "zulüm" ve "katliam" yapıldığı algısı oluşturulduğu, halkın farklı kesimlerini birbirlerine karşı kin ve düşmanlığa tahrik edildiği aktarıldı.

- Terör saldırılarını meşru göstermiş

İddianamede, Demirel'in sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarında yapılan incelemede, Abdullah Öcalan'ı "önder", teröristleri "şehit" olarak nitelendirerek terör örgütünün, cebir ve şiddet içeren saldırılarını meşru göstermeye çalıştığı belirtilerek, 29 Mayıs 2016'da merkez Yenişehir ilçesinde Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) tarafından yapılan mitingde konuşan Demirel'in, PKK'nın sözde "öz yönetim" ilan ettiği bölgelerde güvenlik güçlerine karşı saldırılarını "direniş" ve "özgürlük mücadelesi" olarak nitelendirdiği kaydedildi.

Diyarbakır Valiliğince, 15 Ağustos 2016'da alınan kararla basın açıklamaları, oturma eylemleri, miting ve her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin milli güvenlik ve kamu düzeni amacıyla 2911 sayılı yasa ve 2935 sayılı OHAL Kanunu'nun ilgili maddelerine istinaden yasaklandığı hatırlatılan iddianamede, Demirel'in izinsiz gösteri ve toplantıya katılarak ihtarda bulunulmasına rağmen grubun dağılmaması ile "2911 sayılı yasaya muhalefet etmek" suçunu işlediği ifade edildi.

İddianamenin sonuç bölümünde şu değerlendirmede bulunuldu: "Çağlar Demirel'in kırsalda bulunan PKK'lı teröristleri eylemlerde bulunmak üzere Sur ilçesine getirdiği, örgüt mensupları ile görüştüğü, bu eylemi örgütün emir ve talimatlarıyla örgütün amacı doğrultusunda gerçekleştirdiği anlaşılmıştır. Bu suretle şüpheli ile terör örgütü arasında organik bağın oluşmuş, 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçunu işlemiştir."

- İstenilen ceza

İddianamede, Çağlar Demirel hakkında daha önce,"silahlı terör örgütüne üye olmak", "terör örgütü propagandası yapmak", "kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama" suçlarından 10 yıldan 23 yıla kadar hapis cezası istenerek, mahkumiyeti halinde TCK 53/1 maddesinde görülen hak yoksunluklarına hükmedilmesi talep edilmişti.

Birleştirilmesi talebiyle hazırlanan iddianamede ise sanığın "silahlı terör örgütüne üye olmak", "terör örgütü propagandası yapmak", "kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama" ile "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" suçlarından 10 yıldan 26 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.
Bu haber 417 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Türkiye Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI