Bugun...Provokasyondan nemalanıyor?

Cinayet davası çıkışında makdul yakınlarıyla arasında tartışma çıkan avukat Ali Yavuz Aktan'la ilgili Ayhan Ailesi, "Avukat provokasyondan nemalanıyor" iddiasında bulundu.

facebook-paylas
Güncelleme: 29-11-2018 12:26:38 Tarih: 29-11-2018 08:58

Provokasyondan nemalanıyor?

DİYARBAKIR-Diyarbakır’da girdiği davaları kazanmak için her türlü yolu mubah gören Avukat Ali Yavuz Aktan, önceki gün Diyarbakır Adliyesinde görülen cinayet davasında mağdur aileleri kışkırtarak, durumdan menfaat elde etmeye çalıştığı öne sürüldü. Mağdur ailelerle kavgaya tutuşmaktan geri durmayan Avukat Aktan, cinayet davasında haklarını arayan maktul yakınlarından iki kişinin tutuklanmasına neden oldu.

Dicle ilçesi Pekmezciler köyünde geçtiğimiz yıl ramazan ayında 10 çocuk babası Mehmet Ayhan’ın aracının kurşun yağmuruna tutularak, öldürüldüğü olaya ilişkin Diyarbakır Adliyesinde devam eden dava, savunma erkinin skandallarıyla yeniden gündem oldu.

AVUKATLIK MESLEĞİNİ KÖTÜYE KULLANDI

Diyarbakır Adliyesinde önceki gün maktul Ayhan’ın öldürülmesi olayıyla ilgili davanın görüldüğü mahkemede, sanık yakınlarının müvekkilliğini yapan Avukat Ali Yavuz Aktan, haklarını adalet mecrasında arayan Ayhan ailesini provoke edici davranışlarda bulundu. Mahkeme heyetini düzmece bilirkişi raporlarıyla yanıltarak, avukatlık mesleğine halel getiren avukat Aktan ayrıca, maktul ailesine yönelttiği suçlamalarla vicdanları derinden yaraladı.

SAHTE BİLİRKİŞİ RAPORUYLA MAHKEMEYİ YANILTTI

Sözde bilirkişi raporlarıyla mahkemeyi etkilemeyi başararak, 5 sanıklı davadan 3 kişinin beraat etmesini sağlayan Avukat Aktan, dava çıkışında acılı aile ile dalga geçercesine istihsalde bulundu. Bunun sonucunda çıkan tartışmada avukatlık mesleğinin avantajını kullanan Aktan, mağdur rolüne bürünerek, zaten acılı olan ailenin durumundan istifade ederek kavga çıkardı. Olayda mağdur aileden 2 kişi tutuklanarak, cezaevine konuldu.

Duruma tepki gösteren ailenin yakınları adalet istediklerini ifade ederek, avukat Aktan’ın kendilerini provoke ettiğini, bunun yanında yalan belgelerle mahkemeyi yanılttığını ve davayı kazanmak için mağdur rolüne büründüğünü belirterek, yetkililerin duruma el koymasını istedi.

Maktul Ayhan’ın eşi Saadet Ayhan,  Diyarbakır Söz'e yaptığı açıklamada, avukat Aktan’nın baroyu da arkasına alarak, davayı etkilediğini söyledi.

“GERÇEKLERİN ORTAYA ÇIKMASINI İSTİYORUM”

Ayhan, “Kocamın ölümünden üç gün önce aralarında normal bir tartışma yaşandı. Boş bir mevzu yüzünden çıkan bir tartışmada eşim onları ayırmak için arada kaldı. Eşim suçsuz olduğu halde o’na sandalye ile vurdular. O’da kendini savundu “bana neden vuruyorsunuz, benim bir suçum yok” diye yanıt verdi. Sonra olay bizim tarafımızdan kapandı. İki gün aradan sonra, akşama yakın bir saatte kayınbiraderim kızına karpuz almak için çıktı. Karşı tarafta bunu fırsat bilip beş kişi olarak kayınbiraderime saldırdılar. Kayın biraderim o esnada arabasından çıkmıyor ve abisini yani eşimi telefonla arayarak karşı taraftan saldırıya uğradığını bildiriyor. Eşim de o an kardeşini sakinleştirmek için bir şey olmaz merak etme iki kardeşte kavga edebiliyor diye yanıt veriyor. Ben de şimdi seni almaya geliyorum diye konuşuyor. Eşimde o esnada dışarıdan gelmiş evde uzanıyordu. Eşim olay esnasında gayet sakin bir şekildeydi çünkü o kardeşini ve oğlumuzu alıp geleceğini umuyordu. Eşim çıktıktan sonra o’nu öldüren beş şahıs bulundukları yerin kamera görüntüsünden çıkıp eşimi öldürüyorlar. Bununla da kalmayıp arabasını tarıyorlar. On bir tane kurşun sıkıyorlar. Oğlum da arayıp babamı bekliyoruz ama henüz gelmedi. O esnada benim eşimi öldürmüşlerdi zaten. Oğlum daha sonra babasını aramaya çıkarken ölüsüyle karşılaşıyor ve hemen hastaneye götürüyor. Karşı tarafın avukatı olan Ali Yavuz Aktan ise müvekkilini savunmak için oğlumun kasten arabayı taradığını söylüyor. Ben gerçeklerin ortaya çıkmasını istiyorum” dedi.

“AVUKAT DAVASINI İFTİRA ATMADAN SAVUNSUN ”

Merhum Ayhan’ın acılı kızı Hatice Meşe de, babasının katledildiği gece yaşanan olaya ilişkin ise şunları söyledi: “Olayın yaşandığı gece ben evdeydim. Öldüren şahıslar diyor ki sözüm ona babam evden onlara saldırmak maksadıyla çıkmış. Kesinlikle babamın öyle bir niyeti yoktu. Öyle bir niyeti olsaydı beş kişiye karşı tek ve silahsız bir şekilde gider miydi? Babam abim ve amcamın saldırıya uğradığı haberini alınca kendinizi emniyete alın olay büyümesin maksadıyla çıktı. Daha öncesinde ihale mevzusu varmış ve babamın bana söylediği kadarıyla bu şahıslar babamı tehdit etmiş. “Ben seni zaten arıyordum öldüreceğim seni” diye tehditte bulunmuşlar. Bende babama olayın büyümemesini söyledim, babamda “ ben on çocuk babasıyım sizi üzecek hiçbir şey de bulunmam” diye konuştu bana. Bu kişiler sadece babamı değil daha önce bizim köyden de bir kişiyi acımasızca arkadan vurarak öldürdü. Babam kendisine pusu kurulmasından korkuyordu. Kendisinden değil, geride çocuklarının kalacağından korkuyordu. En küçüğümüz sekiz yaşında. Adliyeye gittiğimizde “abla beni de götür ben konuşayım hâkimle “diyordu ve korkuyordu. Karşı taraf hâkim karşısında yüzümüze bakarak hala mağdur olduğunu dile getiriyor, asıl mağdur biz iken.”

“AVUKAT CÜPPESİNİ DEĞİL ADALETİ KONUŞTURSUN”

Avukat Aktan’nın tahrik edici sözlerle kavga çıkardığını anlatan Ayhan, “Karşı tarafın avukatı Ali Yavuz Aktan ise karşı tarafın taradığı arabamızı abim taradığını iddia ediyor. Bu kesinlikle doğru değil çünkü o an babamızı hastaneye götürme çabasındaydı. Biz savunmasına karşı değiliz karşı çıktığımız konu iddia ettiği arabayı tarama mevzusunda doğruları konuşmadığına karşıyız. Avukat davasını iftira atmadan savunsun. Babam o an süpermen mi kesiliyor ki beş kişiye karşı dört beş silah çıkarıp çatışıyor. Yaşanılan bu acı olayın sonucunda savcının olaya karışan üç kişiye berat vermesi de bizi ayrıca yıktı. Biz o sinir anıyla duruşmadan çıkıp kendi avukatlarımızla konuşurken karşı tarafın avukatı olan Ali Yavuz Aktan da tahrik edici sözlerle ve davranışlarla aramızdan geçti. Başka geçecek yer mi yoktu ki bizi tahrik etmek için aramızdan geçti. Amcam da o an avukatın bakın kazandım der gibi tahrik dolu bakışlarıyla yüz yüze gelince aralarında birtartışma yaşandı. Avukat kendi cüppesine güvenerek baroya sığındı.  Avukat cüppesini değil adaleti konuştursun” diye konuştu.

“AVUKAT BİZİ TEHDİT ETTİ”

Maktulün oğlu Hüseyin Ayhan ise, avukat Ayhan’ın nüfuzunu kullanarak, kendilerini tehdit ettiğini kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

“Adliyede yaşanan arbede ile ilgili olarak mağdur taraf biz olmamıza rağmen 2 amcamın oğlu polis tarafından gözaltına alındı. Baronun baskısıyla şuan bu 2 amcamın oğlu için avukat bulamıyoruz. Kimse onları savunmak istemiyor. Baroya bağlı avukatlar korkuyorlar. Avukatlar bu iki kişiyi savunursak, avukatlık belgemiz hakkında işlem yapılır diye yanaşmıyorlar. Bizde bunları savunamıyoruz ve onların serbest bırakılmasını sağlayamıyoruz. Avukat Ali Yavuz Aktan barodaki nüfuzunu kullanıyor. O yüzden bize avukat verilmiyor. Avukat Ali Yavuz Aktan bu şekilde olayı planlayarak davayı kazanmayı sağladı. Avukat Ali Yavuz Aktan bizi tehdit ediyor. O yüzden bizimde pek yapabileceğimiz bir şey yok. Biz mağdur olduğumuz halde şuan biz suçlu duruma düşmüşüz.”

Ayhan ayrıca, avukat Aktan’dan şikayetçi oldukları sözlerine ekledi.

 
Bu haber 1371 defa okunmuştur.


Cemil turan / 30-11-2018 15:14:00

https://www.sabah.com.tr/yasam/2018/11/30/cinayet-durusmasindan-cikan-2-avukata-cirkin-saldiri bide buna bakınFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI