Bugun...REDDİ HAKİM REDDEDİLDİ

Selahattin Demirtaş, reddi hakim talebinde bulundu, mahkeme mahkemeyi uzatmaya yönelik olduğu yönünde karar vererek, reddetti.

facebook-paylas
Tarih: 13-12-2018 09:45

REDDİ HAKİM REDDEDİLDİ

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 'terör örgütü yöneticiliği' suçlamasıyla yargılandığı davada, 24 Haziran seçimleri öncesi, tahliye talebini reddeden Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi başkanı ve bir üyeyle ilgili reddi hakim talebinde bulundu. Demirtaş, karara muhalefet şerhini yazan diğer üyeyle ilgili reddi hakim talebinde bulunmadı. Talep reddedildi.

Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nce Sincan Cezaevi yerleşkesindeki salonda görülen duruşmayı, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan, Sezai Temelli, Parti Sözcüsü Saruhan Oluç, Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Grup Başkanveki Fatma Kurtulan ile milletvekilleri Ahmet Şık, Erkan Baş, Filiz Kerestecioğlu, Hüseyin Kaçmaz, Meral Danış Beştaş, Oya Ersoy, Tuna Çelik ve Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş takip etti. Mahkeme heyeti, duruşmayı takip etmek için akreditasyon yaptıran, aralarında hukukçuların da bulunduğu yabancı heyetin duruşmayı izleyici olarak izlemesine izin verildiğini belirterek, heyetin içeri alınmasını için emniyet güçlerine talimat verdi.

DEMİRTAŞ SAVUNMASINA KÜRTÇE BAŞLADI

Savunmasına, kendisine destek olan kişilere teşekkür ederek başlayan Demirtaş, yabancı heyetlere akreditasyon engelli çıkartıldığını belirterek, "Ben dünyanın birçok ülkesinde duruşma takip ettim. Kimse bizden akreditasyon istemedi. Çünkü yargı kendine güvenir. Burada da yargı kendine güvenseydi, Adalet Bakanlığı kendine güvenseydi böyle bir sorun yaşamazdık" dedi. HPD'ye yönelik siyasi soykırım operasyonlarının yargı eliyle devam ettiğini ileri süren Demirtaş, "Maalesef ana dilim Kürtçe üzerinde de baskılar devam ediyor. Eğitim dilim Kürtçe olsaydı, savunmamı Kürtçe yapmak isterdim. Ancak kısa bir süre savunmamı Kürtçe yapacağım" diyerek, yaklaşık 10 dakika Kürtçe savunma yaptı.

'BENİ ANLAYIP ANLAMAMANIZI ÖNEMSEMİYORUM'

Demirtaş, Kürtçe savunmasının tercümesini de kendisi yaparak, "Beni anlayıp anlamamanızı önemsemiyorum. Çünkü benim yaptığım savunmayı, benim dediklerimi değil hükümetin dediklerini dinleyeceğini biliyorum" ifadelerini kullandı.

Mahkemeye yönelik, "Baştan beri adil yargılanma yapılmadığını biliyorum. Ancak meselenin sizden kaynaklanmadığını, bunun Türkiye'de yargının içinde bulunduğu bir çıkmaz olduğunu da biliyorum. Ancak sizden buna rağmen bağımsız ve tarafsız bir tavır sergilemenizi bekliyordum" dedi.

'KENDİNİZ BU DOSYADAN ÇEKİLMELİSİNİZ'

Mahkemenin, siyasetin etkisi altında hareket ettiğini ileri süren Demirtaş, mahkeme heyetine yönelik, "Kendiniz bu dosyadan çekilmelisiniz. 'Biz artık böyle bir davayı böyle bir aşamada, böyle bir dosyayı tarafsız ve adil bir şekilde yürütemiyoruz' diyerek, yargının da önünü açarak çekilmelisiniz. Yapmazsanız ben ve avukatlarım reddi hakim talebinde bulunacağız" dedi. 

'BENİ YUNANİSTAN SINIRINDAN İTSENİZ YİNE KAÇMAM'

Kobani olaylarıyla ilgili suçlamanın Asli Cezalık bir suç olduğunu ve bu suçlamayla ilgili tutukluluk süresinin dolduğunu ileri süren Demirtaş, "Tahliyeyi yasal zorunluluk olarak vermeniz gerekiyordu. Ancak haziran seçimleri yaklaşmıştı. AK Parti Genel Başkanı meydanlarda '65 kişinin katili Demirtaş' demeliydi ve benim tutukluluğum buna dayandırılmalıydı. Seçimlere iki ay kala bir formül bularak tahliye kararı vermediniz. Bu arada 24 haziran seçimleri oldu. Halkım beni aday gösterdi. Ben o dönem milletvekiliydim. Hem partim için hem adaylığım için çalışma yapmam gerekiyordu. Heyetinizin tahliye kararı vermesi gerekiyordu. Beni götürüp Yunanistan sınırından itseniz yine kaçmazdım" dedi.

'SİZ O DOSYAYA BİRLEŞTİRME KARARI VERMEDİNİZ'

Hakkındaki 31 fezleke ve birleştirilen bir dosya için savunma yapmasının hücre ortamında kolay olmadığını anlatan Demirtaş, İstanbul'da yargılandığı davada aldığı cezaya değinerek, "Burada size İstanbul ve Elazığ dosyaları ile ilgili birleştireme kararı verin dedik. Avukatım 'İstanbul'daki dosya karara bağlanacak, siz de bu dosyadan dolayı tahliye vermeyeceksiniz' demişti. Mahkeme tutanaklarında var. Birleştirme değerlendirilmeden esasa ilişkin karar verilmez diye çok sayıda istinaf kararı var. Siz bunu yapmadınız. Yüksek yerlerden fısıldanan ne idi ki, siz o dosyaya birleştirme kararı vermediniz?” diye konuştu.

MAHKEME BAŞKANI VE BİR ÜYE İÇİN REDDİ HAKİM TALEBİNDE BULUNDU

Demirtaş, savunmasının büyük bir bölümünde bazı ülkelerdeki iktidar ve yargı arasındaki ilişkileri örnek vererek, yargının bağımsızlığının önemine vurgu yaptı. Savunmasında saydığı gerekçelerle mahkemenin davadan çekilmesi gerektiğini tekrarladı.

'DAVAYI UZATMAYA YÖNELİK'

Duruşmaya verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Demirtaş'ın, reddi hakim talebini reddetti. Mahkeme Başkanı Murat İlhan, sanığın karara yönelik itirazı Ankara 20'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne yapabileceğini bildirdi. Duruşmanın bugün devam edeceği belirtildi.

 
Bu haber 275 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Politika Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI