Görüş Bildir

Amaranth'ın Faydası Saymakla Bitmiyor

Alternatif tıp tutkunlarının gündeminde olan Amaranth bitkisi, birçok faydası ve protein değerleriyle ilgi çekmeye devam ediyor.

Beslenme ve Dyt. Uzmanı Diyetisyen Tuğçe Ünlüdağ, Amaranth'da doğal olarak bulunan Skualen, tümörlere kan gidişini durdurabilecek bir antioksıdan olduğu gibi çeşitli diyabet hastalıklarında kullanılabileceği konusunda, önerilerde bulundu.

AMARANTH’IN FAYDALARI

Amaranth bitkisinin faydalarını anlatan Diyetetik Uzmanı Dyt. Tuğçe Ünlüdağ, “Amaranth'da doğal olarak bulunan Skualen, tümörlere kan gidişini durdurabilecek bir antioksıdandır. Amaranth gluten içermez ve kötü kolesterolü düşürmede neredeyse yulaf kadar etkilidir. Yulafın gluten içeriğinden dolayı gluten intolerayonu olanlar veya yulafı sevmeyenler de için iyi bir alternatif olabilir. Amaranth'ın, hıpergliseminin önlenmesine yardımcı olabileceği ve diyabete bağlı komplikasyonları azaltabilir. Yüksek lif içeriği sayesinde bağırsaklara oldukça faydalıdır” dedi.

AMARANTH BİTKİSİ

Amaranth bitkisi hakkında da bilgi veren Diyetisyen Ünlüdağ, “Amaranthaceae familyasından yaklaşık altmış türü bilinen, süs bitkisi olduğu kadar tohumları yenebilen, renkleri koyu mordan kırmızıya ve altın rengine kadar değişiklik gösteren bir bitki cinsidir. Birçok türü ot sayılsa da dünyanın birçok yerinde yaprakları sebze kendisi süs bitkisi ve tohumları da tahıl sayılır. Amaranth tohumları, baklagillerden olmamasına rağmen yüksek oranda protein içermektedir. Pek çok tahılda mevcut olmayan lizin aminoasidini içermesi, amarantha ''tam protein'' kaynağı özelliğini kazandırır. Ayrıca vitamin bakımından da oldukça yüksek olan bu bitki içeriğinde B2 vitamini (riboflavin), folik asit, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko açısından da oldukça zengindir” dedi.

2 çorba kaşığı amaranth 1 ince dilim ekmek kadar kalori içeriğine sahip olduğunu dile getiren Ünlüdağ, Amaranth’ın haşlanarak salatalara, çorbalara, pilav yerine veya dolmalarda kullanılabileceğini de belirtti.
Etiketler: | |