Görüş Bildir

Uzmanlardan öksürük uyarısı

Uzmanlardan öksürük uyarısı

Op. Dr. Fırat Oruç, göğüs bölgesini etkileyen çarpma, düşme, sıkışma, darp gibi bir durumlardan sonra, nefes almakla artan ağrı, bölgedeki hassasiyet ve çıtırdama sesinin kaburga kırığına neden olabileceğini söyledi.

Op. Dr. Fırat Oruç, kaburga kırıklarının önemli olduğunu ve ciddiye alınması gerektiğini söyledi. Göğüs kafesi içindeki kalp, akciğer, karaciğer, dalak, büyük damarlar gibi hayati organların iki taraftan on ikişer kaburganın ve üzerindeki kas ve dokuların oluşturduğu sert ama esneyebilir sağlam bir yapı tarafından korunduğunu söyleyen Op. Dr. Fırat Oruç, "Kaburgaların yaklaşık 3'te 4'ü kemik, ön taraftaki 1'de 4'lük kısmı kıkırdaktan oluşmuştur. Ön taraftaki kıkırdak yapılar, daha esnek olup, ortada iman tahtası kemiğiyle iki yandan birleşir. Bu durum, hem iç organları korumak için sertliği ve sağlamlığı hem de nefes alıp verirken hatta hareket ederken gerekli olan esnekliği sağlar" dedi.

"Travmanın şiddeti ve ciddiyeti kaburga kırığının göstergesi"

Göğüs bölgesine olan travmaların yaklaşık yüzde 40'ında kaburga kırıkları görüldüğünün altını çizen Op. Dr. Fırat Oruç, "Kaburga kırığı olması travmanın şiddeti ve ciddiyetinin bir göstergesidir. Göğüs bölgesini etkileyen çarpma, düşme, sıkışma, darp gibi bir durumlardan sonra, hareketle ve nefes almakla artan ağrı, o bölgede hassasiyet ve çıtırdama sesi varlığında kaburga kırığından şüphelenilir. Özellikle kemiklerin daha kırılgan olduğu yaşlılarda, ufak çarpmalar hatta zorlu öksürük ve hapşırıklardan sonra bile bu tip durumlar görülebilir" diye konuştu.

"Ek hastalıkların tayini önemli"

Göğüs bölgesi röntgeninin büyük oranda tanı koydurucu olduğunu söyleyen Op. Dr. Oruç, "Kaburga kırıklarının bir kısmı röntgende görülmeyebilir. Ama alttaki hayati organlara verebileceği hasarın tayini için röntgen çekilmesi elzemdir. Kaburga kırığı teşhisi konduktan sonra, iç organlara ayrıca bir zarar vermemişse tedavide izlenmesi gereken yollar vardır. Birden fazla veya iki taraflı kaburga kırığı mevcutsa ya da hasta yaşlı, kronik sigara içicisi veya kalp hastası gibi ek bir durum varsa hastaneye yatırılarak gözlem gereklidir. Genç hasta, tek kaburga kırığı olan ve ek hastalığı olmayanlara ayaktan tedavi yeterlidir" dedi.

"Travmayı takiben tekrar kontrol etmek gerekir"

Bazı hastalarda travmanın hemen ardından sıcağı sıcağına şikayetlerin görülemediğini ifade eden Op. Dr. Oruç, "Ağrılar, birkaç gün sonra şiddetlenebilir. Bazen de ilk çekilen röntgenlerde kırık görülmezken, hasta hareketleriyle birkaç gün sonra akciğer hasarı ortaya çıkabilir. Bunun önüne geçmek için, hastayı travmayı takiben 3-4 gün sonra tekrar kontrol etmek gerekir. Tedavide ağrının kesilmesi ilk amaçtır. Kaburgaların hareketlerinin bandaj veya sargı gibi şeylerle kısıtlanması, nefes almayı önlediği için istenmez" şeklinde konuştu.

"Kas gevşetici kullanılmalı"

Kırık olan kesimde ağrı artacağı için kasların kasılarak hareketleri kısıtlayabileceğini söyleyen Op. Dr. Oruç, "Bu da kas spazmına bağlı ağrıya yol açar. Böylelikle kısır döngü gelişir. Bunu engellemek için kas gevşeticiler kullanılmalıdır. Ayrıca ağrı sebebiyle hasta öksürmek istemez ve rahat balgam çıkaramaz. Bu da akciğerde atelektazi denilen açılamama, genişleyememeye ve zatürreeye yol açabilir. Bunu engellemek için de, solunum egzersizleri ve balgam çözücü ilaçlar tedaviye eklenmelidir" ifadelerini kullandı.

Şiddetli ağrı devam ederse dikkat

Ağrı kesicilerle yeterli iyileşme olmaz ve hastanın günlük hayatını etkileyen şiddette ağrılar devam ederse, kaburgalar arası sinirin bölgesel blokajının yapılması gerektiğine vurgu yapan Op. Dr. Oruç, şöyle devam etti: "Deneyimli göğüs cerrahlarının yapacağı bu tedaviyle yalnızca ağrıyan bölgeye ilaç verilmiş, diğer yan etkilerden korunmuş olur. Ayrıca karın travması şüphesi veya mide kanaması hikayesi gibi ağrı kesicilerin kullanılması sakıncalı durumlarda da sinir blokajı ilk plana çıkmaktadır."
Etiketler: | | |