Bugun...TAHRİBAT BÜYÜK! (VİDEO)

DİCLE BARAJ'ındaki kapağın kopması, Dicle Nehri'ne milyonlarca metrekübün suyun akmasına neden oldu. 7 Metre yükselmenin oluştuğu nehir kıyısındaki yüzbinlerce dönüm arazi ve hevsel bahçeleri sulara gömüldü. Tahribatın büyük olduğu bildirildi. Yaşanan faciada şans eseri, can kaybı yok.

facebook-paylas
Güncelleme: 15-12-2018 10:30:50 Tarih: 15-12-2018 10:02

TAHRİBAT BÜYÜK! (VİDEO)

Bölgede son günlerde etkili olan aşırı yağış nedeniyle Dicle Barajı'ndaki fazla suyun Dicle Nehri'ne tahliyesi amacıyla dolusavaktaki 3 radyal kapaktan biri, önceki akşam saat 18.30 sıralarında kazara yerinden koptu. Tedbir amacıyla 2 kapağın kapatılmasına rağmen jandarma, emniyet, belediye ve AFAD ekiplerince önceki geceden bu yana nehir yatağındaki yerleşim yerlerinde alınan tedbirler sürüyor.

Dicle Nehri'ndeki su seviyesi yer yer 7 metreye yükseldi. Eğil, Yenişehir, Sur, Çınar ve Bismil ilçelerinde de belediye ve cami hoparlörleri aracılığıyla yerleşim yerlerinde bulunan vatandaşlar uyarılarak, nehir yatağından uzak durmaları istendi. Yetkililerin uyarısıyla nehir kıyısında bulunan evlerinden çıkan vatandaşlar, geç saatlere kadar dışarıda ateş yakarak bekledi.

Kıyıda iş yerleri bulunan esnaf ise eşyalarını su kenarından uzaklaştırdı. Bazı vatandaşların, yakınlarının yanına gittiği kentte valilik bünyesinde de kriz masası oluşturuldu. Tarihi On Gözlü Köprü yaya trafiğine kapatıldı. Bölgedeki bazı hayvanlar akıntıya kapılıp telef oldu, bazı canlılar ise kıyıya vurdu. Tehlikenin devam etitği bildirildi.

Tahliye edilmesi gereken 270 milyon metreküp sudan 50 milyon metreküpün şuana kadar aktığı bildirildi. Vali Güzeloğlu, sosyal medya hesabından "Suyun tahliyesinin yaklaşık 3 gün sürmesi beklendiğinden yetkili makamlar tarafından bildirilmesine kadar bu hassasiyetin sürdürülmesi ve tedbirlerin terk edilmemesi can ve mal emniyeti için çok önemlidir." paylaşımında bulundu.HABER MERKEZİ
Eğil ilçesinde bulunan Dicle Barajı'nda aşırı yağış nedeniyle biriken fazla suyun tahliyesi için açılan kapaklardan birinin akşam saatlerinde kopması sonucu su seviyesinin yükselmesi devam ediyor.  Bu kapsamda kriz masası oluşturulurken, jandarma, emniyet, belediye ve AFAD ekiplerince alınan önlemler sürüyor. DSİ Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kasap "Su seviyesinde şu ana kadar 270 milyon metreküp gibi bir suyun boşaltılması gündemde. Dün geceden itibaren yaklaşık 48 milyon metreküpü deşarj oldu. Kalan miktarı da pazar gününe kadar bitecek" dedi.

RADYAL KAPAK KOPTU

Bölgede son günlerde etkili olan aşırı yağış nedeniyle Dicle Barajı'ndaki fazla suyun Dicle Nehri'ne tahliyesi amacıyla dolusavaktaki 3 radyal kapaktan biri, önceki akşam saat 18.30 sıralarında kazara yerinden koptu. Devlet Su İşleri Müdürlüğü'nce verilen bilgi üzerine bölgeye tedbir amaçlı itfaiye ve AFAD ekipleri yönlendirildi. Eğil, Yenişehir, Sur, Çınar ve Bismil ilçelerinde de belediye ve cami hoparlörleri aracılığıyla yerleşim yerlerinde bulunan vatandaşlar uyarılarak, nehir yatağından uzak durmaları istendi. Yetkililerin uyarısıyla nehir kıyısında bulunan evlerinden çıkan vatandaşlar, geç saatlere kadar dışarıda ateş yakarak bekledi. Kıyıda iş yerleri bulunan esnaf ise eşyalarını su kenarından uzaklaştırdı. Bazı vatandaşların, yakınlarının yanına gittiği kentte valilik bünyesinde de kriz masası oluşturuldu.SU 7 METRE YÜKSELDİ

Ekiplerin anonslarla uyardığı Dicle Nehri kıyısındaki Diyarbakır'ın Eğil, Yenişehir, Sur, Çınar ve Bismil ilçelerinde oturan vatandaşlar, sabah güne suyun yükselmesini fark ederek uyandı. Tazyikli şekilde akan nehirdeki su seviyesi, yer yer 7 metreye yükseldi. Diyarbakır kent merkezinde ve Dicle Nehri'nin içinden geçtiği UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki Hevsel Bahçeleri ile iş yerlerini de su bastı.

ÖZ ÇEKİM İÇİN KOŞTULAR

Nehir yatağının genişlemesi sonucu gölü andıran nehri görmek için çok sayıda meraklı vatandaş, On Gözlü Köprü mevkisine geldi. Birçok vatandaş nehir kenarında öz çekim yaptı. Muhsin Gülüm ve Özlem Aras çifti de düğün fotoğrafları için dış mekan olarak On Gözlü Köprü'yü tercih etti. Köprüde fotoğraf çektiren çift, "İnşallah mutlu olacağız. Daha önce nehri böyle görmemiştik. Bu kadar hızlı aktığını ilk defa görüyoruz. Nehir çok hızlı akıyor. Fotoğraf çekimimizin bugüne denk gelmesi daha güzel oldu. Geldiğimizde nehirde su seviyesinin yükseldiğini gördük ve fotoğraf çektirmek istedik." diye konuştu.

Nehir kenarında işletmesi bulunan Doğan Kızgın, dün gece yetkililerin kendilerine uyarıda bulunduğunu, bunun üzerine işletmede bulunan malzemeleri tahliye etmeye başladıklarını söyledi. Malzemelerinin bir kısmının sular altında kaldığını anlatan Kızgın, "Mağdur olduk. Çok sayıda ağaç dikmiştik. Hepsi sular altına kaldı. Uzun yıllardır burayı işletiyoruz. Suyun bu kadar yükseldiğini ilk defa görüyoruz." dedi.

İşletme sahibi Mazlum Mehmetoğlu da dün gece belediyenin, eşyalarını boşaltmaları yönünde kendilerini uyardığını ama suyun bu kadar yükseleceğini tahmin edemediklerini aktardı. Mehmetoğlu, "Tek tesellimiz can kaybının olmaması. 10 yıldır işletmecilik yapıyorum ilk defa su bu kadar yükseldi." ifadelerini kullandı. Su seviyesinin yükselmeye devam etmesi nedeniyle tarihi On Gözlü Köprü güvenlik amacıyla yaya geçişine kapatıldı. Köprünün çevresinde yer alan işletmelerin malzemelerini tahliyesi sürüyor.

VALİ: 3 GÜN SÜRMESİ BEKLENİYOR

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, sosyal medya hesabından "Suyun tahliyesinin yaklaşık 3 gün sürmesi beklendiğinden yetkili makamlar tarafından bildirilmesine kadar bu hassasiyetin sürdürülmesi ve tedbirlerin terk edilmemesi can ve mal emniyeti için çok önemlidir. Bütün vatandaşlarımızın dikkatine sunarım" paylaşımında bulundu.

270 MİLYON METRÜKÜP SU TAHLİYE EDİLECEK

Barajdaki  270 milyon metreküp suyun boşaltılmasının ardından kapağın onarılacağı belirtilirken, dün geceden itibaren 50 milyon metreküp suyun tahliye edildiği ifade edildi. Kriz masası oluşturulan kentte görevliler, nehrin geçtiği 5 ilçedeki vatandaşları uyarmayı sürdürüyor. Yetkililer, tahliyesi süren 270 milyon metreküp suyun pazar gününe kadar tamamlanıp, kapağın yeniden takılacağını belirtti. Valilik bünyesinde kriz masası oluşturulan kentte, güvenlik, belediye ve kurtarma ekipleri de önlemlerini sürdürüyor.

DSİ GENEL MÜDÜRÜ BÖLGEDE

 DSİ Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kasap, beraberinde uzman ekiplerle Diyarbakır'a gelerek Valilikçe oluşturulan kriz masasında gelişmeleri değerlendirdi.

Kasap, gün ağardığında beraberinde DSİ 10. Bölge Müdürü Ali Gökyel ve uzman ekiplerle Eğil ilçesindeki baraj sahasında son durumla ilgili incelemelerde bulundu. Kasap, Dicle Barajı'nın enerji, içme suyu ve sulama amacıyla 2000 yılında tamamlanarak işletmeye açıldığını hatırlattı. Bölgede yağışların artmasının su seviyesinin yükselmesine neden olduğuna işaret eden Kasap, bu barajlarda olağan yapılan çalışmalar kapsamında dün Dicle Barajı'nda da 3 radyal kapağın sıra sıra açılarak su seviyesini azaltılmasına çalışıldığını belirtti.

Kasap, birinci ve ikinci kapağın açıldığını, üçüncü kapağın açılması sırasında suyun şiddetinden dolayı kapağın koparak düştüğünü ifade ederek, "Su seviyesinde şu ana kadar 270 milyon metreküp gibi bir suyun boşaltılması gündemde. Dün geceden itibaren yaklaşık 48 milyon metreküpü deşarj oldu. Kalan miktarı da pazar gününe kadar bitecek." diye konuştu.
 
Kasap, DSİ Genel Müdürlüğü olarak ilgili kişiler ve uzman ekiplerle yola çıktıklarını, gece Diyarbakır'a vararak kriz masasında gerekli değerlendirmeleri yaptıklarını anlatarak, şöyle dedi: "Barajımızda tespitlerimizi yapıyoruz 3. kapağımızın da ivedi şekilde imalatı yapılarak yerine montajı yapılacak ve sorun giderilecek. Geçici kapak takılarak sistemin normal çalışması sağlanacak. Bir pikabın sürüklendiği söyleniyor. Önemli olan can kaybının olmaması. Bazı ufak tefek arazilerde yayılmalar olabilir. Bize ulaşan önemli bir sorun yok. Bakanımız Bekir Pakdemirli, DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ilk andan itibaren olayı takip ediyorlar. Hızlı bir şekilde gerekli çalışmalar yapılarak baraj hizmete alınacak." 
 
HASANKEYF'TE ÇARDAKLAR SULAR ALTINDA

Nehrin geçiş güzergahında yer alan Batman'ın tarihi Hasankeyf ilçesindeki işletmecilere ait çardaklar da sular altında kaldı. Dicle Nehri'nde su seviyesinin yükseldiğini gece fark ettiklerini anlatan işletmeciler, eşyalarını kurtarmakta geciktiklerini söyledi. Hasar tespit çalışmalarının yapılması için çağrıda bulunan bir işletmeci, "Gece saatlerinde su seviyesinin yükseldiğini fark ettik. Çardaklarda birçok eşyamız vardı. Eşyaları kurtarmakta geciktik. Karanlığın çöküşüyle birlikte çardakları kapatıyoruz. Gece yarısı olduğu için su seviyesinin yükseldiğini fark ettik ama iş işten geçmişti. Sabah kalktığımızda çardakların tamamı su altında kalkmıştı. DSİ'nin hasarımızı karşılamasını bekliyoruz" dedi.

SUYU YÜKSELEN DİCLE NEHRİ'Nİ İZLEDİLER

Öte yandan Cizre'yi ikiye bölen Dicle Nehri'nin kıyısına giden ilçe sakinleri, yükselen suyu izledi. Yıllar sonra ilk kez nehir suyunun yükseldiğine tanıklık ettiklerini belirten Cizreliler, iki yakada bulunan ve su altında kalan sazlıkları cep telefonlarının kameralarıyla görüntüledi. Cizreliler, can kaybı olmamasının sevindirici olduğunu söyledi. 
 HABER VİDEOSU

Bu haber 1292 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI