Bugun...TDİOSB’de neler oluyor?

Eker'in "hayalimdir" dediği TDİOSB meğer ki ranta dayalıymış. Yolsuzluk iddiaları ayukka çıkarken, kapanma aşamasına gelen TDİOSB'de bir çok tesis faaliyete girmeden satışa çıkarıldı.

facebook-paylas
Tarih: 14-12-2018 10:21

TDİOSB’de neler oluyor?

"HAYALİ" MEĞER Kİ RANTA DAYALI
Dönemin Tarım Bakanlarından Mehdi Eker döneminde, "hayalimdir" deyip, Güneydoğu bölgesindeki hayvancılığı canlandırmaya yönelik proje olarak sunulan ve kamuoyunda büyük beklenti yaratılarak inşaatına 2009 yılında başlanan Diyarbakır'ın Tarıma Dayali İhtisas Besi, Süt Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB), fiyaskoyla sonuçlandı.

TARIMA DAYALI OSB FİYASKO
Rant teminine yönelik icraatlarla sıkca gündeme gelen ve bir türlü bitirilememeyen yüzde 20 kapasiteyle adeta atıl hale gelen TDİOSB’de faaliyet gösteren işletmeler, daha üretime geçilmeden şimdiden teker teker satışa çıkarılmaya başlandı. Daha önce, hayvancılıkla uğraşmayanlara arazilerin peşkeş edilmesiyle gündem olan TDİOSB'de "neler oluyor" sorusuna cevap aranıyor.

ŞANLIURFA'YA KAYYUM ATANDI
Kayyum atanan, yolsuzluk ve usulsüzlüklerle gündeme gelen Şanlıurfa'daki Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesin'de faaliyet gösteren bazı firmaların özellikle Diyarbakır'da da benzer işletmeleri ellerinde tuttukları ve altyapıyı yapanların olması dikkat çekiyor. Bakanlık Yetkilileri, bir süre önce Diyarbakır'a gelerek, işletmelerle ilgili soruşturmaya yaptıkları öğrenildi.

BÖLGE MÜDÜRÜ KİMİN ADAMI?
Öte yandan, iddialara ilişkin bilgi almak üzere TDİOSB yönetiminin bulunduğu Diyarbakır Ticaret Borsasında giden muhabirimiz, TDİOSB Bölge Müdürü K.O’nun yakışıksız hakaretlerine maruz kaldı. Muhabirimizin iddialara ilişkin ısrarlı sorularını hakaretlerle savuşturmaya çalışan K.O’nun bu tavrı kafalarda soru işaretleri bıraktı.

 

Şaban YILMAZ/Filiz YAŞA

DİYARBAKIR-Türkiye’nin ilk “Tarıma Dayalı İhtisas Besi, Süt Organize Sanayi Bölgesi” olarak temeli atılan ancak ilerleyen yıllarda bitimi yılan hikayesine dönen “Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB),” yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarıyla bir kez daha gündeme geldi.

 

BÜYÜK BEKLENTİLERLE TEMELİ ATILMIŞTI

Dönemin Tarım Bakanlarından Mehmet Mehdi Eker döneminde, "hayalimdir" deyip, Güneydoğu bölgesindeki hayvancılığı canlandırmaya yönelik proje olarak sunulan ve  kamuoyuna büyük beklenti yaratılarak inşaatına 2009 yılında başlanan ancak projenin bir türlü bitirilemediği TDİOSB’de faaliyet gösteren işletmeler, daha üretime geçilmeden şimdiden teker teker satışa çıkarılmaya başlandı. Kayyum atanan, yolsuzluk ve usulsüzlüklerle gündeme gelen Şanlıurfa'daki Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesin'de faaliyet gösteren bazı firmaların Diyarbakır'da da benzer işlemlerde bulunması dikkat çekiyor.
 

10 YILDA BİTİRİLEMEYEN PROJE

TDİOSB’de Projeyle, toplam 1.890 dekar alanda 103 işletme teşekkül edeceği, bunlardan 82 işletmenin besicilik 21 işletmenin ise süt üretimiyle ilgili faaliyette bulunacağı kamuoyuna deklare edilmişken, aradan geçen yaklaşık 10 yılda sadece 40 civarında işletmeninin faaliyete geçebildiği ve süt üretimi ile ilgili tesislerin kurulamadığı, yine bölgeye ait yönetim binası, arıtma tesisi, et kombinası ve diğer sosyal tesislerin tamamlanamadığı ortaya çıktı.

 

ALINAN HİBE VE KREDİLER MERCEK ALTINDA

Bittiğinde 400 milyon Türk lirasına mal olacağı açıklanan ve Diyarbakır Ticaret Borsasının yüzde 60, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası yüzde 20 ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin de yüzde 20 ortak olduğu TDİOSB yılan hikayesine döndü. Aradan geçen zaman içinde kurulan işletmelerin aldıkları milyonlarca Türk lirası hibe ve kredilerin doğru kullanılmadığı yönündeki iddialar bakanlıktan gelen müfettişlerce incelemeya alındığı öğrenildi.

 

ŞANLIURFA’YA KAYYUM ATANMIŞTI

10 yılda yüzde 20 kapasiteye dahi ulaşmayan ve bir çok tesisin ön cephelerine "sabihinden satılıktır" afişleri asılan TDİOSB'in altyapı ve bazı tesislerin yapımında da, şaibeler olduğu öne sürülüyor. Benzer iddialarla ilgili Şanlıurfa’da kurulan Besi Organize Sanayi Bölgesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifindeki usulsüzlük ve yolsuzluk iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma sonrası 6 Nisan’da buranın yönetimine kayyum atandı.
Özellikle "Biyogaz Tesisinin" kurulmasında usulsüz ve yanlış işlemler olduğu müfetiş raporlarına yansırken, gözler benzer iddialara konu olan Diyarbakır’daki TDİOSB’e çevrildi. Şanlıurfa'daki Besi Organize Sanayi Bölgesi'nde önemli yeri olan "Biyogaz Tesisiyle" ilgili iddialar ve müfetişlerce ortaya çıkarılan usulsüzlüklerin, benzerinin Diyarbakır'da da olabileceği ihtimalı üzerinde duruluyor.

 

EKER, KÜSEK VE KARAKOÇ

Dönemin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Tarım Reformu Genel Müdürü Gürsel Küsek ve İlgili Daire Başkanı Zeki Karakoç'un denetiminde yapıldığı ifade edilen TDİOSB'de yaşananlar dikkatleri, bu yöne çevrirken, iddiaların inceleme konusu olduğu öğrenildi.

 

MÜFETTİŞLERİN İNCELEMESİ SÜRÜYOR

Alınan bilgiye göre, aradan geçen yaklaşık 10 yılda yönetimi birkaç kez değişen TDİOSB’de kurulan birçok işletmenin milyonlarca Türk lirası tutarındaki kredileri hayvancılık alanında kullanmadıkları da ifade edilirken, bakanlıktan gelen müfettişlerin inceleme başlattığı belirtildi.

 

OLDU BİTTİYE GETİRİLEREK, ARAZİLER TALAN MI EDİLECEK?

Bazı tesislerin kapılarına“sahibinden satılıktır” ilanları asıldığının görüldüğü TDİOSB’de, mevcut yöneticilerin, yönetimi Büyükşehir Belediyesine devretmek istediği dillendirilirken, kulaktan kulağa bölgenin lağvedilerek, kapatılmak istendiği ve mevcut alanlarda kurulu bulunan işletmelerin arazilere bir oldu bittiyle el koymak istedikleri konuşuluyor.

 

MÜDÜR, İDDİALARA CEVAP VERMEK YERİNE HAKARET ETMEYİ SEÇTİ

Öte yandan iddialara ilişkin bilgi almak üzere TDİOSB yönetiminin bulunduğu Diyarbakır Ticaret Borsasında giden muhabirimiz, TDİOSB Bölge Müdürü K.O’nun yakışıksız hakaretlerine maruz kaldı. Muhabirimizin iddialara ilişkin ısrarlı sorularını hakaretlerle savuşturmaya çalışan K.O’nun bu tavrı kafalarda soru işaretleri bıraktı. İdeolojik tavır takınan Bölge Müdürü K.O'nun sergilediği siyasi tutum, "kimin adamı" sorusunu gündeme getirdi.

KAMUOYU CEVAP BEKLİYOR!

Kamuoyu, hayvancılığın gelişmesi amacıyla 2009’da temeli atılan ancak beklenen verimi göstermeyerek, farklı yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarıyla gündeme gelen TDİOSB ile ilgili ikna edici cevaplar araranırken, varsa ihmali bulunan siyasetçi, iş adamı ve yöneticiler ile ilgili gelişmelerin sonucunu merakla bekliyor.
Bu haber 1520 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI