Bugun...Türkiye AB reform sürecinde kararlı

- AB'ye üyelik sürecinde siyasi reformların hayata geçirilmesinde öncü rol üstlenen 5. Reform Eylem Grubu Toplantısı'nda, Birlik ile atılabilecek adımlar ele alındı - Toplantıda, vize serbestisi, terörle mücadele ve Gümrük Birliğinin güncellenmesi gibi konular masaya yatırıldı - Türkiye'nin AB reform sürecindeki kararlılığının teyit edildiği toplantıda, AB'den beklentiler de gündeme geldi

facebook-paylas
Tarih: 13-12-2018 09:54

Türkiye AB reform sürecinde kararlı

- Birliğin, Suriyeli göçmenlere aktarması gereken paraya ilişkin ciddi gecikme ve aksamanın yanı sıra IPA yardımlarındaki kesinti eleştirildi
- REG Toplantısı'nda, Yargı Reformu Strateji Belgesinin ocak ayında açıklanmasının hedeflendiği belirtildi
- Toplantının ardından yayımlanan ortak bildiriye göre, Gümrük Birliğinin güncellenmesi müzakerelerinin bir an evvel başlaması hem AB hem de Türkiye'nin yararına olacak
- AB'ye katılım müzakere süreci her ne kadar siyasi olarak engellense de Türkiye, AB standartlarına uyum için çalışmalarını kararlılıkla sürdürecek

Avrupa Birliğine (AB) üyelik sürecinde siyasi reformların hayata geçirilmesinde öncü rol oynayan Reform Eylem Grubunun (REG) dün Ankara'da yapılan 5'inci toplantısında, Türkiye'nin AB reform sürecindeki kararlılığı teyit edildi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün ev sahipliğinde Avrupa Birliği (AB) Başkanlığı koordinasyonunda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun katılımıyla düzenlenen 5. REG Toplantısı'nda, bir önceki toplantıda ele alınan kararlar ve gelinen nokta değerlendirildi.

Siyasi reform önerilerinin hazırlanması ve uygulamaya yansıtılması aşamalarında aktif rol oynayan toplantıda, reformların yanı sıra AB ile yürütülen süreçlerle ilgili değerlendirmelerde bulunuldu ve Türkiye'nin AB'den beklentileri masaya yatırıldı.

Toplantı kapsamında, AB ile bugüne kadar iki defa gerçekleştirilen Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog Toplantısı'nın üçüncüsünün şubat ayında gerçekleştirileceği bilgisi paylaşıldı.

Reform iradesinin teyit edildiği toplantıda, Yargı Reformu Strateji Belgesinin güncellenmesi çalışmalarında önemli mesafe alındığı, belgenin ocak ayında açıklanmasının hedeflendiği kaydedildi.

Öte yandan toplantıda, Birliğin, Suriyeli göçmenlere aktarması gereken paraya ilişkin ciddi gecikme ve aksamanın yanı sıra Avrupa Parlamentosunun kararlarıyla Katılım Öncesi Mali Yardım Aracının (IPA) kesintiye uğraması eleştirildi.

- "Türkiye, AB standartlarına uyum için çalışmalarını sürdürecek"

Toplantının ardından yayımlanan ortak bildiride, 18 Mart Türkiye-AB Mutabakatı çerçevesinde, AB'ye katılım müzakerelerinin tekrar canlandırılması, vize serbestisi diyaloğunun hızlandırılması, Gönüllü İnsani Kabul Programı'nın uygulanmasının önemine dikkat çekildi. Ayrıca Türkiye'de geçici koruma altında bulunan Suriyelilere mali yardımın hızlandırılması ve göç yönetiminin salt güvenlik anlayışıyla değil, insani boyutuyla da ele alınması gerektiği vurgulandı.

Gümrük Birliğinin güncellenmesi için müzakerelere başlanması konusunda AB'nin de taahhütlerini yerine getirmesi gerektiğine işaret edilen bildiride, "Gümrük Birliğinin güncellenmesi müzakerelerinin bir an evvel başlaması hem AB hem de Türkiye'nin yararına olacaktır." ifadesine yer verildi.

Bildiride, dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye'nin, 17 Aralık'ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na sunulacak "Mülteciler Konulu Küresel Mutabakatı"nı, mülteciler konusunda yük ve sorumluluk paylaşımı bağlamında somut adım atılması için önemli bir referans belge olarak gördüğü değerlendirmesi yapıldı. Bu bağlamda, Türkiye'nin sürecin tam olarak uygulanmasını yakından takip edeceği vurgulandı.

Öte yandan 30 Kasım'da Brüksel'de yapılan Sığınmacı Mali İmkanı Yönlendirme Komitesi toplantısı ile 3 milyar avro tutarındaki ikinci dilimin sektörlere dağılımı konusunda AB tarafı ile ön mutabakat sağlandığı hatırlatılan bildiride, "İkinci dilimin en kısa zamanda hızlı bir şekilde harcanmaya başlanmasını bekliyoruz." ifadesi kullanıldı.

Türkiye'nin AB'ye katılım müzakere süreci her ne kadar siyasi olarak engellense de Türkiye'nin AB standartlarına uyum için çalışmalarını kararlılıkla sürdüreceği belirtilen bildiride, Türkiye'nin AB üyeliğini hedeflediği ve bu kapsamda çalışmalarına kararlılıkla devam ettiğinin altı çizildi.

REG toplantılarının ilki, 8 Kasım 2014, ikincisi 20 Şubat 2015, üçüncüsü 11 Aralık 2015 ve dördüncüsü 29 Ağustos 2018'de yapılmıştı.
Bu haber 268 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Türkiye Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI