Bugun...UMUDA EL VERİLDİ?

Bağlama kursunda eğitim gören yükümlülerin müzik dinletisi ile devam eden programda, kurslarda başarı elde eden yükümlülere sertifikaları verildi. Program proje kapsamında yükümlülerin el emekleri ile hazırladıkları ürünlerin beğeniye sunulduğu serginin gezilmesiyle sona erdi.

facebook-paylas
Tarih: 23-11-2018 09:40

UMUDA EL VERİLDİ?

"Umuda El Verelim Projesi" ile 600 yükümlü mesleki eğitim gördü

BAŞSAVCI GÜREL, denetimli serbestliğin toplumsal uyumu sağlamaya çalışmak açısından, dezavantajlı önemlerin ve travmaların aza indirilmesinde büyük katkı sağladığını belirtirken, "600 hükümlü meslek eğitimi görerek, normal hayata döndü" dedi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Denetimli Serbestlik Müdürlüğünce yürütülen proje ile 600 yükümlü oluşturulan atölyelerde enstrüman çalmayı öğrendi, spor faaliyetlerine katıldı, meslek edindirmeye yönelik kurslarda istihdama yönelik eğitim aldı. Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, yargı olarak hep ceza veren kurum olarak bilindiklerini dile getirererek şöyle dedi;

"Yapılan yargılama ve soruşturmaların son aşaması olan, yargısal faaliyete uğramış kişilerin topluma dönmeden son durakları olan denetimli serbestlik aşamasında toplumsal uyumu sağlamaya çalışmak, dezavantajlı dönemlerini ve travmalarını aza indirmek açısından yürütülen projede oldukça önemli sonuçlar alındı. Bu projeye çok yüksek katılım oldu ve yüksek başarı elde edildi. Bu çalışmanın yükümlüler topluma döndüklerinde yaşadıkları travmanın minimuma inmesine katkı sağlayacağını düşünüyoruz."
 

DİYARBAKIR-Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen ve denetimli serbestlikten yararlanan 600’ü aşkın yükümlünün katıldığı “Umuda el verelim” SODES projesi tamamlandı. Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre,"Çalışmanın yükümlüler topluma döndüklerinde yaşadıkları travmanın minimuma inmesine katkı sağlayacağını düşünüyoruz" dedi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Denetimli Serbestlik Müdürlüğünce yürütülen “Umuda el verelim” SODES projesi Cegerxwin Kültür Merkezinde düzenlenen konser ve sergi ile tamamlandı. Etkinliğe, Vali Vekili Ahmet Naci Helvacı, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Bölge Jandarma Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Adli Yargı Komisyonu Başkanı Ercan Arslan, kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile denetimli serbestlikten yararlananlar katıldı. Proje ile cezaevinden salıverildikten sonra denetimli serbestlikten yararlanan suça karışmış ve yasadışı madde kullanımı nedeniyle bağımlılık tedavisi gören 600’ü aşkın kişi faaliyetlere dahil edildi.

Amaç, suç işleme risklerini ortadan kaldırmak

Bu proje ile denetimli serbestliğin amaçları doğrultusunda, yapıcı, planlı ve denetimli bir şekilde topluma kazandırılabilmeleri için farkındalık düzeylerini arttırmak, suç işlemelerine neden olan davranışların düzeltilmesini sağlamakla beraber onlara destek olabilmek, onları motive edebilmek, sorumluluk alma bilinci geliştirebilmek, önemsendiklerini hissettirebilmek hedeflendi. Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan atölyelerde ve MEKSA Vakfı atölyelerinde çeşitli müzik aletlerini çalmayı öğrenebilecekleri, bazı spor faaliyetlerini yürütebilecekleri, meslek edindirmeye yönelik kurslarla hobi edinmeleri ve bir istihdam kapısı olabilecek beceriler geliştirebilmeleri hedeflenerek bu yönde faaliyetler yürütüldü. Proje kapsamında çocuk ve genç yükümlülerin çeşitli etkinlik ve gezilere katılımlarının sağlanması ile cezaevinden çıktıktan sonraki adaptasyon süreçlerini hızlandırmak, suç işleme ve madde kullanımına tekrar başlama risklerini ortadan kaldırarak olumsuz davranışlardan uzak kalabilmelerini sağlamak da projede hedeflenen çalışmalar arasında yer aldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından başlayan programda proje koordinatörü Emre Bilinmiş tarafından sunum gerçekleştirildi. Sunumun ardından bağlama kursu kursiyerlerince müzik dinletisi gerçekleştirildi.

“Başarıyla sonuçlandı”

Proje ile ilgili konuşma yapan Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, “SODES kapsamında Diyarbakır Valiliği ile yapılan işbirliği sonucunda diğer katılımcı kurumların da büyük desteğiyle yaklaşık 1 yıldır devam eden çalışmalar amaca hasıl olacak şekilde başarıyla sonuçlandı. Bu çalışmalara katılan, iştirak eden tüm denetimli serbestlik kapsamındaki arkadaşlarımıza başarıları sonucundaki belgeler kendilerine ibraz edilecek. Biz yargı olarak hep ceza veren, cezai işlem uygulayan bir kurum olarak biliniyoruz. Herhangi bir şekilde yargısal bir faaliyete uğramış arkadaşların topluma geri dönmeden önceki son durakları olan denetimli serbestlik aşamasında bu toplumsal uyumu sağlamaya çalışmak, onların bu dezavantajlı dönemlerini en azından aza indirmek açısından olumlu sonuçların alındığını gördük. O anlamda bir mutlu ve memnunuz” dedi.  Program sonunda kursiyerler tarafından hazırlanan serginin açılışı gerçekleştirildi.
Bu haber 494 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Yaşam Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI