Bugun...UNESCO listesinde ama…

Diyarbakır’ın turizm bakımından gözde ilçesi konumundaki Sur ilçesindeki ara sokaklardaki toplanmayan çöpler, tarihi ilçenin ihtişamına gölge düşürüyor.

facebook-paylas
Güncelleme: 11-12-2018 10:57:19 Tarih: 11-12-2018 10:13

UNESCO listesinde ama…

DİYARBAKIR-Geçtiğimiz yıllarda UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine giren tarihi Sur ilçesindeki yetersiz temizlik, turizme balta vuruyor. Tarihi ilçenin sakinleri, temizliğin yeterince yapılamadığına işaret ederek, bu durumun bacasız fabrika olarak nitelendirilen turizmi etkilediğine dikkati çekerek, yetkililerden sorumluklarını yerine getirmelerini istedi.

Bölgedeki temizlik noktasındaki eksiklikler nedeniyle turistlerin ve müşterilerin tarihi yeleri tam anlamıyla gezemediğini ifade eden esnaf ve vatandaşlar, görüşlerini şu şekilde dile getirdi;

“TURİSTLER BU ÇÖPLERİN ARASINDAN NEREYE KADAR GİDECEKLER”

Neval Ünal, “Surda sadece caddelerdeki çöpler alınıyor. Sokaklarda çöpler alınmıyor. Buradaki çöpleri biz topluyoruz bazen. Ekipler sokaklara girmiyor. Sokaklara girerseniz görürsünüz, hep pislik içinde, koku var. Sura yakışmıyor. Dışarıdan gelen turistler bu çöplerin arasından nereye kadar gidecekler. Bir yere kadar gidiyorlar sonra kendilerini caddelere atıyorlar. Özellikle Lalebey mahallesi civarı pislik içinde.”

“BELEDİYEYE BİLDİRMEME RAĞMEN KİMSE ORALI OLMADI”

Mustafa Çelebi, “Ben her gün işe gelirken, çöplerim içinden geçerek geliyorum. Ortalıktaki çöpleri sabah saatlerinde kedi ve köpekler parçalıyor ve dağıtıyor. Bende bu kedi köpekler yüzünden korkuyorum ve yolumu uzatıyorum. Hepsi başı boş. Bu bize ve hele hele Sur’a hiç yakışmayan bir görüntü. Bu tasvip etmek mümkün değil. Günlerce bunu belediyeye bildirmeme rağmen kimse oralı olmadı. Kimse bir sorumluluk almıyor. Belediyenin bugüne kadar bir hizmetini görmedim. Bu saatten sonrada beklemiyorum. Görünen yeleri temizliyorlar, arka tarafları çöp götürüyor.”

“DIŞARIDAN GELEN MİSAFİRLERİMİZ GÖRÜYOR, HİÇ GÜZEL BİR MANZARA EĞİL”

Murat Yılmaz, “Çöplerden bizlerde rahatsız oluyoruz. Dışarıdan gelen misafirlerimiz görüyor. Hiç güzel bir manzara eğil. Temiz olması gerekirken neden kirli? Bizler surun sokaklarında büyüdük. Kimsenin hakkını yemiyelim burada temizlik görevlilerini görüyoruz. Sokakların dar olmasından dolayı çöp arabaları giremiyor fakat küçük traktörler giriyor temizlik için.”

“DİYARBAKIR’IN SAHİBİ YOK”

Abdullah Çamak, “ bundan 15 gün önce Bursa’daydım, oradan Denizli’ye gittim. Orada parklarda otururken gördüm, temizlikçilerin sırtında vakumlu ve hortumlu temizlik aletleri vardı. Vakumla temizlik yapıyorlardı. Burada öyle bir şey yok. Niye çünkü Diyarbakır’ın sahibi yok. süpürgeyle nereye kadar temizlik yapılabilir ki buralarda. Yetkililerin buraya malzemeyle imkan sağlamaları lazım. Bu konuda yetkilileri çok duyarsız görüyoruz.”

“SUR İLÇESİNE NE YAZIK Kİ İYİ BAKIM YAPILMIYOR”

Ömer Can, “Sur ilçesine ne yazık ki iyi bakım yapılmıyor. Buraları tanıyan ve bilen kişilerin belediye başkanı olması lazım. Burası turistik bir yer. Diyarbakır UNESCO Dünya Kültür Mirasına aday

gösterilmiş. Burada tarihi varlıkların olduğu yerler var. Dolayısıyla da temizliğin iyi yapılması gerekiyor. Temizlik konusunda Surda hiç yakışmayan görüntüler var.”

“TEMİZLİK İŞÇİLERİNİN SAYISI AZ”

Ahmet Şengül, “Suriçi tarihi bir yer. Buralar açık hava müzesi gibi. Sur ilçesinin görünür yerlerine bir şeyler yapılıyor, temizlik var ama ara sokaklarda ve gözden uzak yerlerde temizlik konusunda maalesef büyük zafiyetler var. Belediyedeki temizlik görevlileri canla başla çalışıyorlar. Ama sayıları az olduğu için yetersiz kalıyorlar. İşten atılan ve işine dönemeyen bir sürü personel var. Bu yüzden temizlik doğru dürüst yapılamıyor
Bu haber 414 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI