Bugun...USULE UYGUNMUŞ!

Siirt Üniversitesi’nde, Sayıştay raporuna yansıyan usulsüzlüklere dair Meclis’e sunulan soru önergesine verilen yanıtta, üniversite yönetiminin avans hesabı üzerinden yaptığı harcamaların usule uygun olduğu belirtildi.

facebook-paylas
Tarih: 11-01-2019 11:41

USULE UYGUNMUŞ!

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Siirt Üniversitesi’nde Sayıştay denetçilerinde yapılan inceleme sonucunda hazırlanan rapora yansıyan usulsüzlüklere dair 16 Ekim 2018’de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi vermişti.
 
Önergesinde Rektör Prof. Dr. Murat Erman’ın 4 makam aracı kullandığına ilişkin iddiaların ardından 35 sayfalık Sayıştay raporuna yansıyan tespitlere göre, verilen avansların, ivedi ve zorunlu giderlerin karşılanması amacına uygun kullanılmadığının tespit edildiğine yer verem Beştaş, rektör ve üniversite yönetimi hakkında başlatılan bir soruşturma olup olmadığını sormuştu.
 
‘HUKUKSUZLUK TESPİT EDİLMEDİ’
 
Beştaş’ın önergesine, Siirt Üniversitesi Rektörlüğü üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından verildi.
 
2009 yılından itibaren her yıl rutin olarak Sayıştay Başkanlığı tarafından denetim yapıldığı, bu denetimler sırasında suç teşkil edebilecek herhangi bir hukuksuzluğun tespit edilmediği ifade edilen yanıtta, belirtilen hususların Sayıştay Başkanlığı’nca da suç duyurusunda bulunulmasını gerektirecek mahiyette görülmemesi sebebiyle idare hakkında herhangi bir soruşturma açılmadığı kaydedildi.
 
MAKAM ARACI BULUNMUYOR İDDİASI
 
Verilen yanıtta, Rektör Prof. Dr. Erman’ın 4 makam aracı kullandığına ilişkin iddialara ilişkin olarak ise, Taşıt Kanunu’na göre Rektörlük makamına tahsis edilebilecek taşıt sayısının bir adet olarak belirlendiği, ancak hali hazırda rektörlüğün kullanımında olan herhangi bir makam aracının bulunmadığı ileri sürüldü.
 
Rektörün hizmet aracı envanterinde bulunan 2013 model taşıtı fiili olarak makam aracı yerine kullanıldığı belirtildi.
 
Sayıştay raporunda üniversitenin çalıştığı banka hesapları ile ilgili olarak yapılan incelemede üniversite adına yetkisiz kişiler tarafından açılan ve muhasebe sistemi içerisinde izlenmeyen banka hesaplarının olduğu tespit edilmişti.  Bu duruma dair verilen yanıtta “üniversite yönetiminin avans hesabı üzerinden yaptığı harcamaların tamamının usule uygun olduğu” iddia edildi.
Bu haber 321 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Gündem Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI