Bugun...YAKIŞIYOR MU?

Üretim yapan sitenin yolu yok Kentin ekonomisinde önemli bir yeri bulunan ve sanayi üretimine katkı sunan Mega Sanayi Sitesi ulaşımda büyük sıkıntı yaşıyor. 3Yakışıyor mu" dedirten yol, Bağlar ve Büyükşehir belediyesi arasındaki "bürokratik" çekişme yüzünden, çekilmez hal aldı.

facebook-paylas
Tarih: 19-12-2018 10:20

YAKIŞIYOR MU?

Diyarbakır-Şanlıurfa karayolu üzerinde 20. kilometrede sanayi, tekstil, mobilya ve birçok sektörde üretimi yapan Mega Sanayi Sitesi, yaklaşık 3 bin kişiye istihdam sağlıyor. Bağlar Belediyesi sınırları içerisinde yer alan sitenin yapılışı sırasında işletmelerin her birinden yol harcı adı altında belediye tarafından milyonlarca lira alındığını ileri süren site esnafı, geçen 3 yıla rağmen siteye erişimi sağlayan yolun yapılmadığı nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını belirtti. 

“CİDDİ ANLAMADA YOL SORUMUMUZ VAR”

Sitenin Diyarbakır’a üretim noktasında katkılarının büyük olduğunu söyleyen Ebedinoğlu, “Sanayi sitemiz üvey evlat muamelesi görüyor, kış şartlarında ciddi anlamda sorun yaşıyoruz. Büyükşehir Belediyesinden destek istedik. Yolun Bağlar Belediyesine ait olması sebebiyle aynı belediyeden sorun olmayacağına dair yazı talep ettiler. Bağlar Belediyesiyle görüşmemizde bu yazının bile verilmeyeceğini bize bildirdiler.”

“ARAÇLARIMIZ U DÖNÜŞÜ YAPTIĞI İÇİN TRAFİK CEZASI YAZILIYOR”

Site esnaflarından Emrah Kılıç ise, kendi yollarının olmaması nedeniyle Diyarbakır-Şanlıurfa karayolunu kullanmak zorunda bırakıldıklarını ifade ederek, "Bu yüzden acilen yolumuzun yapılmasını istiyoruz”derken, Bekir Üşenir isimli esnaf da,“İşlerimiz için günde en az 2-3 kez bu bozuk yolu kullanıyoruz. Yolumuzun durumu çok kötü. Yol kötü olduğu için biz esnaflar hem meddi hem de manevi zarar görüyoruz.” şeklinde konuştu.
 

Şaban YILMAZ/Tahir KARKEÇİ/Filiz YAŞA

DİYARBAKIR-Diyarbakır’da 2015 yılında hizmete giren ve sanayi üretimine büyük katkı sunan Mega Sanayi Sitesinin yolunun olmaması üreticileri zor duruma bırakıyor.

Diyarbakır-Şanlıurfa karayolu üzerinde 20. kilometrede sanayi, tekstil, mobilya ve birçok sektörde üretimi yapan Mega Sanayi Sitesi, yaklaşık 3 bin kişiye istihdam sağlıyor. Bağlar Belediyesi sınırları içerisinde yer alan sitenin yapılışı sırasında işletmelerin her birinden yol harcı adı altında belediye tarafından milyonlarca lira alındığını ileri süren site esnafı, geçen 3 yıla rağmen siteye erişimi sağlayan yolun yapılmadığı nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını belirtti. 

3 BİN KİŞİ BURADAN EKMEK YİYİYOR

Bağlar Belediyesinin yolu yapmamasındaki gerekçenin Tarım, Orman İl Müdürlüğünün 10 yıl önceki tarım arazilerindeki inşaatları durdurması ve izin alınamamasını gerekçe gösterdiğini aktaran Mega Sanayi Sitesi Yönetim Kurlu Başkanı Ahmet Ebedinoğlu, gazetemize yaptığı açıklamada, defalarca Bağlar Belediyesine yaptıkları yazılı ve sözlü başvurularına rağmen hiçbir sonuç alamadıklarını ifade etti.
Yolun yapılması için Büyükşehir Belediyesine de başvurduklarını, ancak onların Bağlar belediyesinden gerekli iznin alındıktan sonra yapılabilineceğini ifade eden Ebedinoğlu, "bürokratik engelleri" aşamıyorum dedi.

“CİDDİ ANLAMADA YOL SORUMUMUZ VAR”

Sitenin Diyarbakır’a üretim noktasında katkılarının büyük olduğunu söyleyen Ebedinoğlu, “2015 yılında sitemiz faaliyete geçti. Şuan burada aktif 300 işletmemiz ve inşaatı devam eden 46 işletmemiz var. Yine bunun akabinde 170 işletmenini inşaatı hızlı bir şekilde yapılacak. 2015’ten buyana burada 3 bin kişinin üstünde istihdam sağlamaktayız. Burada ciddi anlamada yol sorumumuz var. Bunu defalarca Bağlar Belediyesine bildirmemize rağmen bir çözüm alamadık. Kendileriyle defalarca süren yazılı ve sözlü görüşmelerimizde bize yolun başta ihaleye alındığını ve Tarım Müdürlüğü ile ilgili bir sıkıntının olduğunu bu nedenle ihaleye girmediğini söylediler” dedi.

“SANAYİ SİTEMİZ ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRÜYOR”

Mega Sanayi Sitesi yapılırken, esnaflardan yol harcı adı altında milyonlarca lira para toplandığını belirten Ebedinoğlu, şunları kaydetti:

“Biz Tarım Müdürlüğü ile de yaptığımız görüşmelerde bize yolun yapımında herhangi bir sorunun olmadığını ve bunu belediyeye bildirebileceklerini söylediler. Bunu Bağlar Belediyesine defalarca bildirmemize rağmen herhangi bir olumlu sonuçla karşılaşamadık. Bu siteyi kurduğumuzda 300 esnafımızdan yol harcı adı altında milyonlarca para aldılar bizden. Ne yazık ki yollarımız Bağlar Belediyesi tarafından yapılmadı. Sanayi sitemiz üvey evlat muamelesi görüyor, kış şartlarında ciddi anlamda sorun yaşıyoruz. Büyükşehir Belediyesinden destek istedik. Yolun Bağlar Belediyesine ait olması sebebiyle aynı belediyeden sorun olmayacağına dair yazı talep ettiler. Bağlar Belediyesiyle görüşmemizde bu yazının bile verilmeyeceğini bize bildirdiler. Burada kış şartlarında bir günde binlerce araç giriş, çıkış yapıyor sitemizde. Büyük araçlarımız yolun bozuk olması nedeniyle sıkıntı yaşıyor. Kavşak olmadığı için araçlarımız Pirinçlik Karakolunun kavşağını kullanarak, sitemize giriş yapabiliyorlar. Bu yüzden çok sayıda trafik kazaları oluyor. Esnaflarımız sıkıntılılar, yolumuzun bir an evvel yapılmasını istiyoruz. Binlerce istihdam oluşturun bir sanayi sitesinin bu şekilde kaderine terk edilmesi kabul edilecek bir durum değil.”

“ARAÇLARIMIZ U DÖNÜŞÜ YAPTIĞI İÇİN TRAFİK CEZASI YAZILIYOR”

Site esnaflarından Emrah Kılıç ise, kendi yollarının olmaması nedeniyle Diyarbakır-Şanlıurfa karayolunu kullanmak zorunda bırakıldıklarını ifade ederek, “Burada işletmemize ait 14 aracımız var. Fakat bu yolu kullanamadığımız için ilerideki Pirinçlik Karakolunun oradan dönebiliyoruz. Araçlarımız buradan U dönüşü yaptığı için trafik cezaları ile karşı karşıya kaldı. Bu cezaları ödemek zorunda kalıyoruz. Gelen araçlarımız tonajlı olduğu için yolun kötü olması nedeniyle çamura batıyor. Batan araçları kurtarmak için çekiciyle uğraşıyoruz. Bu yüzden acilen yolumuzun yapılmasını istiyoruz” diye konuştu. 

“YOLUMUZ YAPILIRSA İŞİMİZE BAKACAĞIZ”

Bekir Üşenir isimli esnaf da,“İşlerimiz için günde en az 2-3 kez bu bozuk yolu kullanıyoruz. Yolumuzun durumu çok kötü. Yol kötü olduğu için biz esnaflar hem meddi hem de manevi zarar görüyoruz. Araçlarımız bozuluyor, yakıt olarak bize ek maliyet getiriyor. Zaman kaybediyoruz, çok fazla uğraşmak zorunda kalıyoruz. Belediyeden istediğimiz bu yolun acilen yapılıp, bitirilmesidir. Yolumuz yapılırsa işimize bakacağız” şeklinde konuştu.

BAĞLAR BELEDİYESİNİN TELEFONLARINA BAKAN YOK

Öte yandan konu ile ilgili Bağlar Belediyesinden bilgi almak için internet sitesinde yer alan telefonların hiç birine ulaşılmaması, belediyenin vatandaşla arasındaki iletişim sıkıntısını bir kez daha gözler önüne serdi.

 
Bu haber 534 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI