Görüş Bildir

10 bin polis ayakta!

10 bin polis ayakta!

Diyarbakır'da Ziraat Türkiye Kupası'nda Teleset Mobilya Akhisarspor ile Fenerbahçe arasında oynanacak final maçında, 10 bini aşkın güvenlik personeli görev yapacak.

Diyarbakır Stadı'nda 10 Mayıs Perşembe günü saat 20.30'da başlayacak karşılaşma öncesinde hazırlıklar sürüyor.

İl Emniyet Müdürlüğünce hem stat içinde hem de çevresinde karşılaşmanın huzurlu bir atmosferde yapılması için gereken güvenlik önlemleri alınıyor.

Final maçının oynanacağı Diyarbakır Stadı'nda görev alacak bin 200'e yakın özel güvenlik çalışanına, Emniyet Genel Müdürlüğü Spor Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerince eğitim verildi.

Özel güvenlik personeline eğitim kapsamında, stada girecek kişilerin üst araması ve stat içinde olası gelişmelere karşı dikkat edilecek hususlara ilişkin bilgilendirme yapıldı.

- Güvenlik üst düzeyde tutulacak

İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan da beraberindeki şube müdürleri ile Diyarbakır Stadı'na gelerek eğitimler ve diğer güvenlik önlemlerine ilişkin çalışmalarla ilgili incelemelerde bulundu.

Ziraat Türkiye Kupası final maçının Diyarbakır için çok önemli olduğunu belirten Aslan, özel güvenlik personeline hitaben yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

"Bin 200'e yakın özel güvenlik personeli görev alacak. Size o gün çok güveniyoruz. Gerekli eğitimlerinizi tamamladınız. Ayrıca yaklaşık 8 bin Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü personeli, ilave bin de dışarıdan takviyemizle 10 binin üzerinde güvenlik görevlisi yer alacak. İnşallah bu işten alnımızın akı ile çıkacağız. O gün bizim için çok önemli. Devlet büyüklerimiz, bakanlarımız ve çok sayıda misafirimiz gelecek. Maçın zevkle seyredilmesi için de elimizden gelen her türlü tedbiri alacağız inşallah."

- "30 bine yakın taraftar bekliyoruz"

Toplantıdan çıkan karar doğrultusunda stadın 4'te 3'lük bölümünün Fenerbahçe'ye, 4'te 1'lik bölümünün de Akhisarspor'a verildiğini aktaran Tacettin Aslan, 20 bine yakın Fenerbahçe, 10 bine yakın da Akhisarspor taraftarı beklendiğini kaydetti.

Aslan, "İnşallah gelirler, hem maçlarını zevkle izlerler hem de Diyarbakır'ı gezme, görme, tanıma imkanı bulurlar." ifadesini kullandı.

Tüm güvenlik önlemlerinin alındığını anlatan Aslan, stat dışı tedbirlerin de planlamasının yapıldığını sözlerine ekledi.

Diyarbakır cazibe merkezi

Diyarbakır Kültür, Turizm ve Musiki Derneği Başkanı Kenan Aksu, final maçının, kentin "cazibe merkezi" haline getirilmesi çalışmalarına büyük katkı sunacağını belirtti.

Aksu, "Bunu sağlayan Cumhurbaşkanımız Erdoğan'a teşekkürlerimizi sunuyoruz. Maç günü bütün oteller dolu olacak. Maç dolayısıyla gelecek ziyaretçiler, dünya şehri kentin tarihi ve kültür varlıklarını görmüş olacak." diye konuştu.

- "Kentimizin tanıtımına büyük katkısı olacak"

Esnaf Bayram Aysu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 17 Mart'taki Diyarbakır ziyaretinde kupa final maçının Diyarbakır Stadı'nda oynanacağını müjdelediğini anımsatarak, "Öncellikle bu maçın oynanmasını sağlayarak bizi sevindiren Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan'a teşekkür ediyoruz. Final maçı esnafa büyük katkı sunacak." ifadelerini kullandı.

Aysu, bu tür etkinliklerin sıklıkla yapılmasını istediklerini kaydetti.

Esnaf Cemal Görkem, final maçı dolayısıyla şehirde hareketlik olacağını belirterek, il dışından gelecek misafirlerin esnafa katkı sunacağını söyledi.

Maçı izlemek üzere çok sayıda gazetecinin de yapacağı haberlerle kenti tanıtacağını anlatan Görkem, "2 hafta önce maç için gelen Hatayspor kafilesini ağırladık. Şehirdeki huzur ve güven ortamını görünce çok şaşırdılar." şeklinde konuştu.

- "Passolig kartı zorunluluğu kaldırılsın"

Fenerbahçe taraftarı olduğunu belirten Şaban Deniz, yaklaşık bir aydır Diyarbakır'daki gençlerin final maçını konuştuğunu belirtti.

"Ne yazık ki Fenerbahçe Passolig kartım olmadığı için maça gidemeyeceğim. Oysa uzun süredir bu maçı izlemek için bekliyorduk ancak Passolig kartı dolayısıyla maça giremeyeceğiz. TFF'den bu zorunluluğun kaldırılmasını istiyoruz." diyen Deniz, bu sayede Diyarbakırlı gençlerin Fenerbahçe'yi izleme fırsatı bulacağını aktardı.

Deniz, bu tür organizasyonların kentte sıklıkla yapılmasını beklediğini ifade etti.

Meltem Macit de Diyarbakır'ın böyle önemli bir organizasyona ev sahipliği yapmayı hak ettiğini anlattı. Bu organizasyonun şehir ve halk için büyük önem taşıdığını vurgulayan Macit, "Müzik ve sporun olduğu yerde kötülük olmaz." ifadesini kullandı.