Görüş Bildir

Şehir sahaberle anılmalı!

Şehir sahaberle anılmalı!

DİYARBAKIR'ın İslam Orduları tarafından fethedilişinin 1380'inci yıldönümü, kentte Anadolu Gençlik Derneği'nin (AGD) düzenlediği etkinlikle kutlandı. Katılımın yüksek olduğu gözlenen etkinliğe siyasi partilerden CHP İl Başkanı Mehmet Sayın ve Saadet Partisi İl Bakanı Fesih Bozan katılım gösterirken, AK Parti İl Teşkilatından katılımın olmaması dikkat çekti.

İslam Ordularının, 27 Mayıs 639 yılında Diyarbakır'ı fethedilişlerinin yıl dönümü, Anadolu Gençlik Derneği tarafından Sur ilçesindeki Hz. Süleyman Camii önünde düzenlenen etkinliklerle kutlandı.  Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan ve Yunus Yıldırım'ın sunuculuğu yaptığı programda konuşma yapan Milli Gençlik Vakfı Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan, 27 Mayıs 639’da fethedilen Diyarbakır’ın terörle, karpuzuyla, yemeğiyle gündeme geldiğini belirterek, Diyarbakır'da, Mekke ve Medine'den sonra en fazla sahabe kabrinin olduğu şehir olduğuna dikkat çekti.

DİYARBAKIR FETHİ

Turhan, "Şehr-i Diyarbakır ya terörle, ya karpuzuyla, ya yemeğiyle gündeme geldi. Tatlısıyla, karpuzuyla gündeme gelmesine karşı değiliz. Ama bu Şehr-i Diyarbakır, şu anda huzurlarında bulunduğumuz şehir, Mekke ve Medine’den sonra sahabe sayısı açısından en fazla sahabenin merhum olduğu bir bedenin içerisindeyiz. Ayrıca şu anda bulunduğumuz havzada tam 27 şehit sahabemiz var. Buralar kime nasip olur? Bu güzel beldedeki insanımıza buralar nasip olmuşken, bu güzel ülkemize nasip olmuşken biz bunun neden kıymetini bilmeyelim" dedi.

Diyarbakır ve ilçelerinin dışında komşu illerden gelen vatandaşların da yoğun katılım gösterdiği etkinliğe CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın, Saadet Parti İl Başkanı Fesih Bozan'ın katıldığı gözlenirken, AK Parti Diyarbakır İl Teşkilatından kimsenin olmayışı dikkat çekti. Katılımları davet edilmedileri mi, yoksa bilinçlimi katılmadıkları sorgulanırken, etkinlikler kapsamında katılımcılara iftar verilmesiyle program son buldu. 
Etiketler: | | | |