Görüş Bildir

Aile sayısı 70 oldu!

Aile sayısı 70 oldu!

Kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen aile sayısı 136'inci günde, Ergani ve Van'da kızları kaçırılan iki aile, eyleme katıldı. Aile sayısı 70 olurken, aileler çocuklarına kavuşmak istiyor.

Hacire Akar'ın yanı sıra eyleme katılanlardan Hatice Ceylan'ın oğlu Cafer, Hüsniye- Hüseyin Kaya çiftinin kızları Mekiye ile Halime Kadran'ın torunu Halil İbrahim Kadran'ın terör örgütünden kaçarak, güvenlik güçlerine teslim olmasıyla HDP önünde oturma eylemi yapan ailelerden 4'ü, evladına kavuşması diğer ailelere umut oldu. Evlatlarına kavuşmalarına rağmen Hatice Ceylan, Hüsniye- Hüseyin Kaya çifti ile Halime Kadran, diğer ailelere destek olmak için oturma eylemlerine devam ederken, dün de iki aile katıldı. Aile sayısı 70'e yükselirken, HDP önündeki evlat nöbeti, 136'inci gününe girdi.

VAN'DAN EYLEME KATILDI

2012 yılında lise 1'inci sınıf öğrencisiyken kaçırılan kızı Şerima için bugün Van'dan gelen Nazlı Sancar, Diyarbakır HDP İl Başkanlığı önündeki oturma eylemindeki yerini aldı. 8 yıldır kızından haber alamadığını anlatan anne Nazlı Sancar, Şerima'nın arkadaşları tarafından evden gezmek amaçlı götürüldüğü daha sonra araca zorla bindirilerek kaçırıldığını söyledi. Sancar, "13 yaşındaydı kızım. 8 yıldır hiç haber almadım. Sağ mı ölü mü bilmiyorum. Kızımı istiyorum. Lise 1'inci sınıfa gidiyordu. Kızımı zorla kaçırdılar, okul arkadaşları kandırdı onu. Onu dışarıya gezmek için götürdüler. Arkadaşıydı güvenerek evden çıktı.  Zorla arabaya koyup götürdüler. Ben kızımı istiyorum. Çok mağdurum. Kızım sana sesleniyorum; gel ben sadece seni istiyorum" dedi. 

AİLE SAYISI 70 OLDU

Buarada, Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde 2015'te lisede okuduğu sırada terör örgütü tarafından kaçırıldığını iddia ettiği kızı Songül Karaman (22) için HDP il binası önündeki oturma eylemine katılan Hatun Karaman, kızının PKK'ya katıldığını emniyet kayıtlarıyla öğrendiğini söyledi. Karaman, "Buradaki aileleri gördüm. Ben de geldim belki kızım döner diye. Kızımı okuldan kaçırdılar. 5 yıl oldu. Biz dedik beki birileri öldürmüş. Biz bilmiyorduk böyle bir şey aklımızda yoktu. Sonra anladık ki dağa kaçırılmış. Emniyette, kızımın terör örgütüne katıldığını öğrendim. Gittikten sonra bir daha ne sesini duyduk ne de kendisini gördük. Kızım gel annen dayanamıyor. Ben hastayım, baban kriz geçiriyor. Kızım gel. Çok istiyorum gelmeni" diye konuştu.
Etiketler: | | | |