Görüş Bildir

Uzmanlar uyardı! En Sıcak yaz?a hazır olun

Uzmanlar uyardı! En Sıcak yaz?a hazır olun

Uzmanlar uyarı yaptı Kasım ve Aralık ayında ortalamanın 2 derece üzerinde seyreden sıcaklıklar ve yağışların azalmasına sebep olan kuraklık beraberinde ekinlerin büyümesini de etkiliyor. Uzmanlar, 2016 yılında yaz döneminde yaşanabilecek kuraklık ve aşırı sıcaklıklara karşı uyardı.

Türkiye 2 yıl aradan sonra yeniden kuraklık riskiyle karşı karşıya. Sıcaklık değerleri Kasım ve Aralık aylarında ortalamanın 2 derece üzerinde seyrederken, bu durum yağışların da azalmasına neden oldu. İstanbul barajlarındaki ortalama doluluk oranı Aralık ayının son haftasında yüzde 59’un altına inerken, uzmanlar 2007-2008 ve 2013-2014 yılında görülen kuraklık tablosuyla 2016 yaz döneminde de karşı karşıya kalabileceğimiz uyarısında bulundu. 

2 YIL ÖNCEKİ TABLO

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyesi iklim uzmanı Prof. Dr. Levent Kurnaz’ın değerlendirmeleri şöyle; “Sıcaklık değerlerindeki artış ve yağışlardaki düşüş, 2 yıl önceki tabloyu anımsatıyor. 2016’nın en sıcak yıl olması öngörülüyor. Bu işin şakası olmadığı anlaşılmalı. Bu saatten sonra yapabileceğimiz tek şey önlem almak. Türkiye’de 70 termik santral projesinin hayata geçirilmesi gündemde. Şayet bu gerçekleşirse dünyanın en kirli ülkesi haline geliriz. Temiz enerjiye dönmemiz gerekiyor. Gelişmiş ülkelerin temsilcilerin uluslararası iklim toplantılarında arkamızdan gülüyor. Kuraklık beraberinde havzalar arası su transferini gündeme getiriyor. Ancak küresel ısınma ile beraber Melen ve Sakarya gibi havzalar da kuruyacak. Yılbaşında İstanbul’da kar yağışı tahmin ediliyor ancak önmüzdeki dönem yağışlarında azalma olabilir” dedi.