Görüş Bildir

KALEMİN DİLİ

Ömer Büyüktimur

omerbuyuktimur@hotmail.com

ADALET İSTİYORUM(!)?

Kim diyor?. Kızımız Ceren Özdemir'i "katleden" cani diyor!!.. Önceki gün davanın duruşması vardı.. Mahkeme hükümünü verdi; "en ağır müebbet hapis cezası" dedi.

***

Kendisine "son sözleri" sorulmuş!.. Bakın "canavarca, canice, vahşice" işlenen bir cinayetin faili olarak ne diyor?…

***

Diyor ki; "Bu nasıl adalet.. Nasıl iş?.. Benim deli olduğuma inanmıyorsunuz?.."

***

Gel de karaya çalma.. Gel de düşünce dehlizlerinde, "şuur" kaybına uğrama.. Ve gel de; ülkenin hal-i pür melaline dair "ah ki, ah" deme!…

***

Eli kanlı cani ruhlu, kendini deliliğe vuran insan müsveddesi çıkıp ta "adalet istiyorum" diye Mahkemeye çıkış yapıyor, nara atıyor?!… “Adalet istiyorum..”

***

 

Öyle ya!.. Elinde silahıyla "insanları katleden" sarhoş ta.. Arazi yüzünden "kardeşini" öldüren de. "İçkili araba kullanıp" kaldırımda, üç kişiyi ezip geçen de!.. Onlarca kilo uyuşturucuyla yakalanan da..

***

Öğrenciye "tecavüz" eden de!.. Tacizci de.. Rüşvetçi de.. İti, kopuğu, kapkaççısı.. Hasılı kelam, "eli, yüzü, zihni, fikri" kirli olanların, işledikleri suçlar nokta-i nazarında; "adalet istiyorum" diyorsa!…

***

Annesini, babasını “gözünü” kırpmadan, öldüren “adalet istiyorum” demeden imtina etmiyorsa...

***

Buyrun burdan mı yakın diyeceksiniz!.. Yoksa, "Adalet" denilen o yüce kavramı nasıl da "paspal hale" getirdiğimize mi  bakmamız gerekir!…

***

Biraz ironi olacak ama!..Eee yaşamadık mı?.. Şu "Adalet İstiyorum" diye günlerce "yol yürüyen" siyasilerin “kiminle kol kola” girdiğini... Bunlar da sokağa dökülüp, "Adalet istiyoruz" diye, yürümeye kalkarlarsa ne olur?!..

***

Of ta of… "Adaletin bu mu dünya senin" çığlığı ahali olarak biz atarsak ne olur?.. Sizce..

Ha bir de nedir; "gözü kapalı" bir ruh halin, bir türlü doğru tartı yapmayan "terazinin" hali nedir ey Adalet?!…

***

FİRARİLERİN YAKALANIŞI…

Adalet'e odaklı bir seyir içerisinde iken, dikkatimi çeken bir mevzu var?.. O da şu.. Son günlerde, özellikle Diyarbakır’ımızda "eski firaristler" yani mahkumlar, peş peşe "saklandıkları" delikten, bulunup çıkarılarak cezaevine konuluyor?..

***

Kimi, 20 yıldır aranıyor?.. Kimi 62 yıllık "hapis cezası" var on beş yıldan beridir; firarist mahkum!?.. İşte önceki gün, Ergani'de yakalandılar.. İki kişi; 62'şer yıl her birinin kesinleşmiş hapsi var.. Kimi, 40'ında cinayet işlemiş, şimdi 65 yaşında; "müebbetlik" ama düne kadar "elini kolunu sallayarak" gezmiş.. İş yapmış çalışmış.. İş adamı olanlar bile var?.. Yani var da var; ensesi geniş, göbeği şişik olmuş firarist mahkumlar!..

***

İşin tuhafı… Devlet-i Aliye yeni mi "firaristlerin" kaçak mahkumların farkına vardı sorusunun ikmale gelişi?  Evveliyatında da bu firaristler vardı… Neden o dönemlerde "derdest" edilmediler de; şimdi "yakayı ele veriyorlar, ya da yakalanıyorlar?"  Birileri  koruyup kolluyor muydu?. Ya da; "ne zaman yakalanırsa mı" diye düşünülüyordu?..

***

İşte bu tuhaf ve ilginçlik arz edici soruların "sırrını" çözmüş değilim!.. Manidar olan da; "faillerin" kırsalda olup, Jandarma tarafından "tepelerine" inilmesi halinin zuhur etmesi!!… Şehirden firar eden; "kırsalda" faka basıyor mu oluyor?… Yoksa, taşlar mı yerine oturuyor….Burada da bir "adalet istiyorum" olabilir mi?.. 

***

ÇEYREK'E DİKKAT…

Neyin "çeyreği" demeyin!… Şu "düğün davetine" icabette.. Ya da "altın günlerinde" birikme adına, alınan "çeyrek altından" söz ediyorum!… Aman ha aman!.. Ki, "dikkati çeken" haber, dün Söz Gazetesi'nin manşet haberiydi…

***

Son günlerde Diyarbakır'a gelen bazı çantacı "altın satıcısı" sahtekarlar piyasaya "düşük ayardan üretimi yapılan altınları sürmüşler.." Oda Başkanı Yunus Öner dikkat çekerek uyarıyor.. Ve Sahte "çeyrek'in nasıl anlaşılabileceğini de" tarif ediyor..

***

Diyor ki… Düşük ayarlı altın sarımsı ve soluk bir renkte.. Serttir, kolay bükülmez.. Ayarı tam olan altın kolay bükülür, canlı bir renge sahip.. Altın alanlar garanti belgesi de alsınlar, sertifikalı altın alsınlar.?"

***

Yakalanan; "bir kaç" sahtekar da varmış.. Kimi tutuklanmış kimi salıverilmiş.. Öyle hissediyorum ki "bu sahtekarlar da" aldıkları ceza karşısında "Adalet istiyorum" diye çıkışacaklar.. Adalet bu; "sulandıkça sulanıyor?"…

***

GÜNÜN SÖZÜ..

Dünya'da "gündemler" tez be tez, harcanmaz ama bizde "bozuk para" gibi!…