Bugun...YOK..YOK..YOK!

Merkez Yenişehir ilçesi'ne bağlı 5 bin nüfuslü Kümeevler Mahallesi sakinleri "yaşar yaşamazı" yaşıyorlar. Yol, su, elektrik olmadığı gibi, kanalizasyonları sokağa akıyor.

facebook-paylas
Tarih: 01-12-2018 10:34

YOK..YOK..YOK!

YOKLAR YAŞAYAN BÖLGE

Diyarbakır- Elazığ karayolu üzerinde bulunan 5 bin nüfuslu Çelikevler Küme Evleri Mahallesinin içler acısı durumu, ahalisinin "yaşar yaşamaz" hali, Diyarbakır Söz'ün objektiflerine işte böyle yansıdı. Mahallenin elektrikleri sık sık kesilirken, belediyenin yol yapmamasından ötürü öğrenciler sıkıntı yaşarken, evlerin kanalizasyonları sokakları ise sokağa akıyor. Mahalle sekinleri, “Bizde askere gidiyoruz, bu ülkeye vergi veriyoruz. Hizmet bizimde hakkımız. Ama hizmettin zerresini almış değiliz" diyerek tepki gösterdi.

“KAÇINCI ASIRDA YAŞIYORUZ? ”

Sıddık Bakırcı, “Elektriğimiz, suyumuz,  yolum yok perişan durumdayız. Alt yapı yok kışın yağan kar da yağmurda her yer çamur oluyor ve çizme ile gidip geliyoruz. Kaçıncı asırdayız hala bu rezaleti çekiyoruz bu devirde”

“YA YIKSINLAR YA YAPSINLAR”

Bozo Turan, “Mahrumiyet bölgesinde yaşıyoruz. Ya yıksınlar ya da yapsınlar bu yaşadıklarımız rezalettir. Seçim öncesi diye iki üç tane taş getirip cami etrafına döşemişler göz boyaması maksadıyla. Bir tapu parasına on bin lira istemesini biliyorlar ama”

“ ELEKTRİĞİMİZ YOK”

Recep Özmen, “Bina başına yetmiş beş bin lira ceza kesmişler kaçak yapı olduğu için, mahkemelik olmuş herkes. İmar barışından sonra başvuranların cezası siliniyormuş başvurmayanlar da o parayı ödemek zorunda kalıyor. Burada beş bin mağdur aile yaşıyor.”

“OLMAYAN ELEKTİRİĞE FATURA”

Mehmet Akbal, “Senelerdir burası böyle bizde bu eziyeti senelerdir çekiyoruz. Alt yapı yetersizliğinden dolayı kışın burası gölede dönüşüyor. Çalınmadık kapı bırakmadık, artık birilerinin sesimizi duymasını istiyoruz.”


Şaban YILMAZ/Filiz YAŞA/Ahmet DEMİR
DİYARBAKIR-Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesine bağlı Çelikevler Küme Evleri Mahallesinde elektrik, yol ve altyapı sıkıntısı yaşayan vatandaşlar, duruma isyan etti.

Diyarbakır- Elazığ karayolu üzerinde bulunan 5 bin nüfuslu Çelikevler Küme Evleri Mahallesinin içler acısı durumu Diyarbakır Söz'ün objektiflerine yansıdı. Mahallenin elektrikleri sık sık kesilirken, belediyenin yol yapmamasından ötürü öğrenciler sıkıntı yaşarken, evlerin kanalizasyonları sokaklara akıyor.

“Bırakın Vatandaş Konuşsun” programına içlerini döken mahalleli, “Bizde askere gidip, bu ülkeye vergi veriyoruz. Hizmet bizimde hakkımız” siteminde bulundular. Mahalleli ayrıca belediyeden temizlik hizmeti alamadıklarından da yakındı.

İşte Çelikevler Küme Evleri Mahallesi sakinlerinin hizmet taleplerine ilişkin görüşleri;

 “KAÇINCI ASIRDAYIZ? ”

Sıddık Bakırcı, “Elektriğimiz, suyumuz,  yolum yok perişan durumdayız. Alt yapı yok kışın yağan kar da yağmurda her yer çamur oluyor ve çizme ile gidip geliyoruz. Yazın da kuraklık oluyor kötü kokulara maruz kalıyoruz. Tuvaletlerin suyu dışarı akıyor. Eskiden DİSKİ gelip kanalizasyonları temizlerdi, şimdi kuyu başı yüz altmış lira para karşılığına temizliyor. Kaçıncı asırdayız hala bu rezaleti çekiyoruz bu devirde. Bu sorunlarımıza çözüm bekliyoruz. Gerekli yerlere de başvurduk ama sorunlarımız çözülmedi.”

“YA YIKSINLAR YA DA YAPSINLAR”

Bozo Turan, “İki senedir burada yaşıyorum, okulumuz yok sağlık ocağımız yok altyapımız yok elektriğimiz yok yaşadığımız yerde hiçbir şey yok. Askere gidiyoruz vergimizi veriyoruz karşılığında aldığımız hizmette bu mu olacak. Elektriğimiz bir gelip bir gidiyor doğru düzgün elektrikten faydalanamıyoruz. Çocuklarımız perişan durumda sokağın bir ucundan bir ucuna gelip servis bekliyorlar.  Servisler de gelmek istemiyor çocuklarımızı okula bin bir güçlük ve eziyetle gidiyorlar. Haftada bir çift ayakkabı yırtılıyor bu yollarda.  Elbette sadece çocuklar bu eziyeti çekmiyor burada yaşayan herkes perişan durumda. Mahrumiyet bölgesinde yaşıyoruz. Ya yıksınlar ya da yapsınlar bu yaşadıklarımız rezalettir. Seçim öncesi diye iki üç tane taş getirip cami etrafına döşemişler göz boyaması maksadıyla. Bir tapu parasına on bin lira istemesini biliyorlar ama. Vatandaş nasıl ödesin iş yok güç yok. Elektrik aboneliğimi yaptırdım bir ay sonra kapıya gelen elektrikçi kontrol etmeden sekiz yüz lira para cezası yazıp gitmiş. Dışarıda bir tane Tv anteni görüyor kaçak diye fotoğraf çekip ceza yazıyorlar. Buranın projesi gelmiş kayyum kaçak yapı olduğu için yapmıyor.”

“ ELEKTRİĞİMİZ YOK AMA FATURA ÖDEMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Recep Özmen, “Üç senedir burada yaşıyorum üç senedir bu çileyi çekiyoruz. Çocuklarımız servis kapıdan alamıyor. Kanalizasyonumuz yok suyumuz yok elektriğimiz yok. Kışın her yer çamur içinde kalıyor elektriğe hasret kalıyoruz.  Suyumuz olmadığı için on beş bin verip sondaj taktırmışız ama sondaj suyu da ne kadar ne kadar sağlıklı olabilir ki. Bir nevi lağım suyu içiyoruz aslında. Benim binama imar barışının gelmesi ile yüz on yedi bin tapu parası istediler gittim yatırdım tapumu da aldım kaçak yapıda da oturmuyorum ama bu eziyeti çekiyorum. Elektrik sorunundan dolayı Dedaş’a gidiyoruz Dedaş diyor ki belediye kaçak yapılar olduğu için abonelik izini vermiyor. Elektriğimiz yok ama faturalarımız yüz liradan aşağı da gelmiyor. Elektrik kaçağımız yok bize geldiklerinde kaçak diye üç buçuk dört bin lira kaçak cezası kesiyorlar. Dedaş elemanları tennezül edip de saate bakmıyorlar, mesaj gönderiyorlar yaşlı adam mesajdan ne anlayabilir ki. Bina başına yetmiş beş bin lira ceza kesmişler kaçak yapı olduğu için, mahkemelik olmuş herkes. İmar barışından sonra başvuranların cezası siliniyormuş başvurmayanlar da o parayı ödemek zorunda kalıyor. Burada beş bin mağdur aile yaşıyor.”

“ELEKTRİĞİMİZ YOK AMA VAR DİYE GÖSTERİP HER AY OLMAYAN ELEKTRİĞİN FATURASINI KESİYORLAR”

Mehmet Akbal, “Senelerdir burası böyle bizde bu eziyeti senelerdir çekiyoruz. Alt yapı yetersizliğinden dolayı kışın burası gölede dönüşüyor. Türlü zahmetlerle gidip geliyoruz bu çamurlu yollardan. Elektriğimiz yok ama var diye gösterip her ay olmayan elektriğin faturasını kesiyorlar. Çalınmadık kapı bırakmadık, artık birilerinin sesimizi duymasını istiyoruz.”

“İNSANOĞLUNUN YAŞAYABİLECEĞİ BİR YER DEĞİL AMA FAKİRLİKTEN BURADA YAŞIYORUZ”

Kemal bey, “İçtiğimiz su kanalizasyon suyudur. İçtiğimiz sudan tutun ya yaptığımız banyo suyuna kadar hepsi kanalizasyon suyu. Elektrik sorununu da iki senedir dile getiriyoruz ama hiç kimseye sesimizi duyuramadık. Dedaş’a defalarca gittim abonelik için kaçak yapılarda oturduğumuz için bize abonelik vermediler. Belediyeye gittik yol için, on kamyon çakıl getirdiler onu da anayola döktüler göz boyamak için. Seçim dönemi yakın olduğu için yine göz boyamak adına parke getirmişler cami etrafına onu da yapmalarına gerek yoktu. Kanalizasyondan su içip banyo yaptığımız için sağlık sorunlarıyla karşı karşıyayız, saçlarımız dökülüyor. İnsanoğlunun yaşayabileceği yer değil ama fakirlikten dolayı maalesef yaşıyoruz.”

“BURAYA GELEN BİR TANE OTOBÜS VAR”

Mehmet Bakırcı, “Elektriğimiz yok hiçbir şeyimiz yok rezil perişan bir halde yaşıyoruz. Ulaşım sorunu da çekiyoruz buraya gelebilecek bir tane otobüs var.  İhtiyaç anında dolmuşla gidiyoruz ona da bir sürü para veriyoruz. Elimiz kolumuz bağlı bekliyoruz.”

“ ENGELLİ ÇOCUĞUM VAR”

Ahmet bey, “Elektriğimiz yok, evde engelli çocuğum var oldukça güç durumdayım. Elektriklen de sınırlı kalmıyor sorunlarımız burada hiçbir şey yok. Yetkililerden destek bekliyoruz biran önce bu sorunlarımızın çözülmesini istiyoruz.”

 
Bu haber 507 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI