Askalan'a roket saldırısı

İsrail acil servisi Kızıl Davut Yıldızından saldırılara ilişkin açıklama geldi.

Askalan'a roket saldırısı

 Gazze Şeridi’nden İsrail’e roket atılması sonucu Askalan'da (Aşkelon) 2, Tel Aviv’de ise 1 İsraillinin hafif yaralandığı bildirildi.

Açıklamada, duyulan siren sesi sonrasında bir roketin Askalan kentine düştüğü, 60 yaşlarındaki 2 İsrailli kadının şarapnel parçalarıyla hafif yaralandığı ve iki kişinin de panik yaşadığı aktarıldı.

Saldırı sonucu Askalan'da bir konutun da hasar gördüğü kaydedildi.

İsrail Ordu Radyosunda yer alan haberde de Askalan'daki bir binanın Gazze Şeridi'nden atılan bir roketle doğrudan vurulduğu belirtildi.

Kanal 12'nin haberinde ise Tel Aviv kentine düşen füze parçaları sonucu bir İsraillinin hafif yaralandığı ifade edildi.

Haberde yaralanan İsraillinin tedavi altına alındığı belirtildi.

Roket saldırısı öncesinde Gazze Şeridi'ni çevreleyen birçok İsrail kentinde sirenler çalmıştı.

İSRAİL'İN HEDEFİNDE AMBULANS VARDI

Öte yandan İsrail ordusunun, Gazze Şeridi'nin orta kesimlerindeki Deyr el-Belah kentinde bir ambulansı hedef aldığı, saldırıda bir acil servis çalışanının yaralandığı bildirildi.

Filistin Kızılayı X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, İsrail topçu birliklerinin, Deyr el-Belah'ta ölü ve yaralıları taşıyan iki ambulansı hedef aldığını duyurdu.

Ambulans ekibinden bir kişi hafif yaralanırken, her iki araçta da hasar meydana geldi.

İŞGALDEKİ SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu. İsrail ordusuna göre, Gazze Şeridi'ne düzenlenen kara saldırılarında 75, Lübnan sınırında ise 6 İsrail askeri öldürüldü.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi’nde İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 6 bin 150'den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 15 bin 899’a yükseldi.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 257 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı.

YÜZLERCE ÖLÜ VE YARALI VAR 

İsrail ordusunun 8 Ekim'den bu yana Lübnan’ın güneyine yönelik saldırılarında 22 sivil hayatını kaybederken, Hizbullah ile sınırda girdiği çatışmalarda ise 89 Hizbullah mensubu öldü.

MUTABAKATLAR

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün "insani ara" verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girmiş ve daha sonra 3 gün daha uzatılmıştı.

İsrail ile Hamas arasında varılan esir takası mutabakatı çerçevesinde Gazze Şeridi'nden 81 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de 240 Filistinli esir serbest bırakıldı.

İsrail ordusu,1 Aralık'ta "insani ara"nın bitmesinin hemen ardından Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına yeniden başladı.

(iha)

Kaynak: Diyarbakır Söz