24

Macaristan Başbakanı'ndan AB uluslarına "Macar ulusal muhafazakar modeli" önerisi

BUDAPEŞTE

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, sıkıntı içinde olduğunu ileri sürdüğü Avrupa halklarına "karşıt model" adını verdiği Macar ulusal muhafazakarlığının alternatif olabileceğini savundu.

Orban, partisinin olağan toplantısında Haziran 2024’te yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine yönelik yaptığı konuşmada, Macaristan’ın Avrupa haklarının sesi olduğunu söyledi.

Fransa, Almanya, Avusturya ve İtalya’nın "içten içe göçmensiz ülkeler olmayı arzuladıklarını, bunun için ömürlerinin yarısını vermeye hazır olduklarını" belirten Orban, Avrupa uluslarının sıkıntı içinde olduğunu savundu.

Orban, bu durumun düzeltilebilmesi için ülkesindeki "karşıt model" adını verdiği Macar ulusal muhafazakarlığının alternatif olabileceğini dile getirerek, "Brüksel’in Avrupa modeli eskidi ve bayatladı, dünya ise gençleşti ve tazelendi." diye konuştu.

Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne (AB) olası katılım müzakerelerine karşı olduklarını yineleyen Orban, Brüksel’in ideolojik yaklaşımından da rahatsız olduğunu sözlerine ekledi.

İKTİDAR PARTİSİ FİDESZ, VON DER LEYEN'İ HEDEF ALDI

Başbakan Orban’ın partisi Fidesz (Macar Yurttaş Birliği), AP seçimlerine yönelik hazırlattığı seçim afişlerinde doğrudan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’i hedef aldı.

Fidesz, von der Leyen ve iş insanı George Soros'un oğlu Alex Soros'un fotoğraflarının yer aldığı afişlerde, "Onların ıslıklarıyla dans etmeyelim" sloganını kullandı.

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.