Milletvekilliği düşen TİP'li mahkum Can Atalay kimdir, kaç yaşındadır ve nerelidir?

Gezi davası yargılamasında 18 yıl hapis cezası alan ve Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Avukat Şerafettin Can Atalay'ın milletvekillliği sona erdi. İşte, Can Atalay'ın hayatı...

Milletvekilliği düşen TİP'li mahkum Can Atalay kimdir, kaç yaşındadır ve nerelidir?

Gezi davası yargılamasında 18 yıl hapis cezası alan ve Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Avukat Şerafettin Can Atalay'ın milletvekillliği sona erdi. İşte, Can Atalay'ın biyografisi...

CAN ATALAY KİMDİR?

1976'da İstanbul'da doğdu. Bankacı bir anne ile muhasebeci bir babanın tek çocuğudur. Türkiye İşçi Partisi (TİP) Amasya İl Başkanıyken 1971'de öldürülen Şerafettin Atalay'ın yeğenidir.

Sosyal Haklar Derneği’nin yönetim kurulu üyesi olan Atalay, Soma, Ermenek, Adana öğrenci yurdu, Çorlu tren kazası ve Hendek havai fişek fabrikası patlaması gibi pek çok işçi ve mağdur aile davasının avukatlığını yaptı.

Mimarlar Odası’nın avukatı olarak Validebağ Korusu’ndaki yapılaşmaya karşı çıkan gönüllüleri savundu. Emek Sineması’nın yıkılmasını engellemek için kampanya düzenledi.

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde yükseköğrenim gördü.

Taksim Dayanışması’nın avukatlığını yürüttü. Gezi Davası'nda sanık olarak davaya dahil edilip gözaltına alındı; yargılandığı iki davadan beraat etti. "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlamasıyla yargılandığı davanın 25 Nisan 2022'de Silivri, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmasında 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay tarafından cezası 28 Eylül 2023 tarihinde onandı.

2023 Türkiye genel seçimlerine Türkiye İşçi Partisi'nden (TİP) Hatay milletvekili.

CAN ATALAY'IN MİLLETVEKİLİ SEÇİLMESİ

2023 Türkiye genel seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi'nden Hatay milletvekili olarak seçildi. Bunun üzerine avukatları Atalay'ın milletvekili seçilmesi nedeniyle yargılanmasının durdurulması yönünde talepte bulundu. Reddedilen kararın ardından Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesi yönünde karar verildi ve karar bugün (30 Ocak) TBMM'de okundu.

Kararın ardından Can Atalay'ın ismi TBMM'nin resmi web sitesinde yer alan "milletvekilliği sona erenler" bölümünde de yayınlandı

CAN ATALAY NEDEN TUTUKLANDI?

Gezi Parkı planlarının iptalini sağladı. Taksim Dayanışması’nın avukatı olan Atalay, Gezi Davası’nda sanık olarak yargılandı ve 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Silivri Marmara Cezaevi’nde tutuklu bulunan Atalay, 2023 seçimlerinde TİP’den Hatay milletvekili seçildi ancak tahliye edilmedi.

Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararına rağmen Yargıtay, Atalay’ın cezasını onadı ve AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.
 

Kaynak: Diyarbakır Söz