Görüş Bildir

Uzmanlar: Akciğer kanseri görülme yaşı gittikçe düşüyor

Akciğer kanserinin görülme yaşının gittikçe düştüğüne dikkat çeken uzmanlar, tütün ve tütün ürünlerine başlama yaşının erken olmasının akciğer kanseri ile daha genç yaşta karşılaşılmasına sebep olduğunu belirtti.

Uzmanlar: Akciğer kanseri görülme yaşı gittikçe düşüyor

Akciğer kanseri, dünyada en sık ölüme sebep olan kanser türü olduğu bilgisini veren Göğüs Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Atilla Pekçolaklar, en sık belirtilerinin göğüs ağrısı, nefes darlığı, kanlı balgam, kilo kaybı, iştahsızlık olduğunu dile getirdi.

“30’LU YAŞLARDA AKCİĞER KANSERİ SEBEBİ İLE AMELİYAT YAPTIĞIMIZ HASTALAR ARTIK OLUŞMAKTA”

Akciğer kanserinin günümüzde genç yaşlarda görülmeye başladığının altını çizen Doç. Dr. Pekçolaklar, “Öncesinde 50 yaş ve üzerinde rastladığımız akciğer kanseri görülme sıklığı ve yaşı daha erken yaşlara geriledi. 30’lu yaşlarda akciğer kanseri sebebi ile ameliyat yaptığımız hastalar artık oluşmakta. Bunun en büyük sebeplerinden biri tütün ve tütün ürünlerinin daha genç yaşta kullanılmaya başlanması. Bu başlama yaşının erken olması bizim de akciğer kanserleri ile daha genç yaşta karşılaşmamıza sebep olmaktadır.” dedi.

"ERKEN TANI UZUN YILLAR KAZANDIRIYOR"

Akciğer kanserine tanının biyopsi yöntemiyle koyulduğunu vurgulayan Pekçolaklar, “Tanı koyduğumuz akciğer kanseri genelde ileri evre oluyor. Bu yüzden akciğer kanserinin erken tanısı çok önemlidir. Erken tanıda cerrahi tedavi, akciğer kanseri tedavisinde uzun yıllar kazandırıyor. Sonrasında onkolojik tedaviler de mevcut.” şeklinde konuştu. 

Etiketler: