Görüş Bildir

Yüksekdağ'a tahliye yok!

Eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın "terör örgütü yöneticiliği", "terör örgütü propagandası", "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet", "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" ve "suç işlemeye tahrik" suçlarından yargılandığı davanın duruşması görüldü.

Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları  Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmada tutuklu sanık Yüksekdağ'ın avukatları  hazır bulundu.

Bazı HDP'li milletvekillerinin de takip ettiği duruşmaya Ses ve  Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanan Yüksekdağ, Diyarbakır, Ağrı ve  Batman'daki konuşmalarından dolayı hazırlanan fezlekelere ilişkin savunma yaptı.

Hakkındaki suçlamaları reddeden Yüksekdağ, konuşmalarının içeriğinde  herhangi bir suç unsuru bulunmadığını öne sürdü.

Konuşmalarında kullandığı ifadelerin siyasi üslubundan  kaynaklandığını, aynı ifadeleri TBMM'de de kullandığını belirten Yüksekdağ,  savunmasına şöyle devam etti:

TAHLİYE TALİBİNE RED

"Benim konuşmalarımdaki tavrımı, tarzımı siyasi kamuoyu bilir. Bir  siyasetçi olarak rekabet ettiğimiz, muhalefet ettiğimiz siyasi iktidar karşısında  gerçekleri net, doğrudan, açık ve keskin bir biçimde ifade etmeyi kendi açımdan  bir üsluba dönüştürdüm. Bu, benim üslubumdur. Bu, aynı zamanda siyasi  karakteristiği ve ahlaki bir durumu da belirtir. Gerçekleri doğrudan ve açık bir  dille ifade ederim. Yurttaşların bana verdiği vekalete layık olmak için cesaretli  davranmak benim görevimdir. Konuşmalarımda herhangi bir çağrı, terör örgütü  propagandası yok. Bu iddialar hukuk biliminin ayaklar altına alınmasıdır. Biz  bunları söyleyemeyeceksek bu işi hiç yapmayalım."

Sanık avukatları da siyasi faaliyetleri nedeniyle yargılanan  müvekkillerinin anayasal haklarının ihlal edildiğini savunarak, suçlamaların  somut unsurlara dayanmadığını öne sürdü ve tahliye talebinde bulundu. Görüşü sorulan iddia makamı, Yüksekdağ'ın tutukluluk halinin devamına  karar verilmesini istedi. Sanığın tutukluluk halinin devamına hükmeden mahkeme, duruşmayı 14  Haziran'a erteledi.
Etiketler: |