Görüş Bildir

Kılıçdaroğlu'ndan HSK'ya: Hakimler ve Savcılar Alçak Kurulu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Osman Kavala ile ilgili açıklamalarına "Kimsin sen ya" diye tepki gösteren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Gezi davasında beraat veren hakimler hakkında inceleme başlatan HSK için "Hakimler ve Savcılar Alçak Kurulu" ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yargıyla ilgili eleştirilerde bulunurken, son olarak Gezi davasında beraat kararı veren hakimler hakkında inceleme başlatan Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) sert tepki göstererek “Hakim ve Savcılar Alçak Kurulu” ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grubundaki konuşmasında özetle şunları söyledi:

‘GARİBAN HARP OKULU ÖĞRENCİLERİ HAPİSTE’

“Bu ülkeye baharı getirmek mümkün. Bu ülkenin huzur içinde yaşamasını sağlamak mümkün. Bu ülkeye adaletin getirilmesi için de mücadele vereceğiz. Adaleti önemsiyoruz. Devletin temeli adalettir diyoruz. Adalet toplumun kaynaşması demektir. Adalet hak arayan kişinin başvurduğu yer demektir. Adalet egemen güçlerin önünde eğilmemek demektir. Dünya adalet üzerine inşa edildi. Aramızda hukuk fakültesi öğrencilerimiz var özellikle onlara seslenmek istiyorum: Adaletten şaşmayacaksınız. Egemen güçlerin siyasal yandaşların telkiniyle uyuşturucu kaçakçıları, FETÖ’nün en önemli adamları serbest bırakılırken gariban harp okulu öğrencileri hapiste, neden? Bunu sormak zorundayız.”

ERDOĞAN’A: KİMSİN SEN YA!

“Adaleti toplumun ana omurgası haline getirmek aklı başında her yurttaşın görevidir. Adalet olmazsa olmazımızdır. Adalete duyulan güven yerlerde oysa tek güvencemiz adalet olmalıydı. Zulme karşı sesimizi yükseltmezsek sadece düşüncelerimizi değil vicdanımızı da kaybetmiş oluruz. Osman Kavala kararından bahsediyorum. Erdoğan yargıya gözdağı veriyor. Kimsin sen ya! Bu lafı eden insanda adalet duygusu yoktur. Hemen harekete geçildi, cezaevi aracındayken tekrar hapishaneye götürüldü. Bu mudur adalet? Bu mudur hak hukuk? Buna aklı başında olan kişinin itiraz etmesi lazım. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu hemen toplanıyor. Pardon Hakimler ve Savcılar Alçak Kurulu diyelim artık. Hemen beraat veren yargıç hakkında soruşturma açılıyor. Gezi Davası’nda da Masak raporlarında da “Osman Kavala’nın Gezi olaylarının finansörü olduğuna yönelik bir delil bulunamadı” deniyor. Ama Osman Kavala hala içeride. Kimsenin nefes almasını istemiyorlar. Darbe döneminden çok daha ağır bir faşizm düzeyiyle karşı karşıyayız.”

‘DAMAT İSTANBUL’

“Bir Damat İstanbul olayı var. Kanal İstanbul güzergahında yer kapatmış. Kimse yalanlayamıyor. Yayınlıyor Cumhuriyet gazetesi, sonra hemen yayın yasağı getiriyorlar. Neden? Kimse bilmesin. Gazete erişim yasağına ilişkin haber yapıyor. Onu da yasaklıyorlar. Bu kararı verenler hakim değil sarayın köleleridir!”
Etiketler: |