Diyarbakır'a Vali olarak atanan Zorluoğlu’nun ilk açıklaması; "Büyük onur duyuyorum"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla Diyarbakır Valisi olarak atanan Murat Zorluoğlu atamasına ilişkin “Büyük onur ve mutluluk duyuyorum” dedi.

Diyarbakır'a Vali olarak atanan Zorluoğlu’nun ilk açıklaması;

Vali Ali İhsan Su’nun yaş haddinden emekliliğe ayrılmasından sonra Diyarbakır’a Vali kim olacak, sorusu günler sonrası önceki akşam yanıt buldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, aralarında Diyarbakır’ın da bulunduğu beş il’e vali ataması yaptı. Kararnamede Diyarbakır valiliğine Murat Zorluoğlu atandı.  Zorluoğlu verdiği ilk demesinde "Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış kadim şehir Diyarbakır'a vali olarak atanmaktan büyük bir onur ve mutluluk duyuyorum" dedi.

VALİ ZORLUOĞU OLDU
Geçtiğimiz Haziran ayının 25’inde, Vali Ali İhsan Su'nun yaş haddinden emekli olması nedeniyle boşalan İl Valiliğine kim atanacak sorusu önceki akşam yanıt buldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır Valiliği dahil beş ille sınırlı valiler kararnamesini imzalayıp yayınladı. Kararname göre, Vali-Mülkiye Başmüfettişi Murat Zorluoğlu, Diyarbakır Valiliğine atandı.

BÜYÜK ONUR DUYUYORUM

Geçtiğimiz dönem, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini de yürütmüş olan Vali Zorluoğlu, X hesabından, Diyarbakır’a atanmasına ilişkin, açıklama yaptı. Zorluoğlu yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi. "Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış kadim şehir Diyarbakır'a vali olarak atanmaktan büyük bir onur ve mutluluk duyuyorum. Takdir ve tensipleri için İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a müteşekkirim. Mahcup olmamak dua ve temennisiyle.”  

ZORLUOĞLU KİMDİR?

1971 yılında Ankara/Haymana'da doğdu. İlkokulu memleketi olan Trabzon- Çaykara-Kumlu Köyü İlkokulunda, ortaokulu Trabzon İmam Hatip Lisesinde, liseyi Trabzon Lisesi ve İstanbul- Hayrullah Kefoğlu Lisesinde, yükseköğrenimini ise 1993 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamladı.

KAMUDAKİ GÖREVLERİ

Mülki idare amirliği mesleğine 1994 yılında Trabzon kaymakam adayı olarak başladı. Kaymakam adaylığına müteakip 1997–1999 yıllarında Mersin Gülnar Kaymakamlığı; 1999–2003 yıllarında Bingöl Genç Kaymakamlığı; 2003-2008 yıllarında Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Şube Müdürlüğü ve 2008-2012 yıllarında ise aynı yerde Dış İlişkiler ve Projeler Daire Başkanlığı, İnceleme ve Soruşturma Daire Başkanlığı ve Mevzuat ve Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı görevlerini yürüttü.
Bu görevlerinin yanı sıra, 2005-2012 yılları arasında Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinde (YBYK) Türkiye Heyetinin Milli Sekreteri ve Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Demokrasi Yönlendirme Komitesinde (CDLR) Türkiye adına üye olarak görev yaptı.
15.09.2012 tarihli ve 28412 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan müşterek kararname ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığına, Nisan 2013 tarihinden itibaren de bu Bakanlıkta Müsteşar Yardımcılı Vekilliğine atandı. 

VAN’DA BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ
Mart 2015- Temmuz 2017 yılları arasında Elazığ Valiliği, 2017-2108 yıllarına ise Van Valiliği ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu. 31 Mart 2019 tarihinde yapılan mahalli idareler seçimlerinde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildi. 

TRABZON BELEDİYE BAŞKANI
2004–2005 yıllarında Nottingham Üniversitesinde (İngiltere) Kamu Yönetimi Bölümü alanında yüksek lisans yaptı ve bu kapsamda Avrupa Birliği Karar Mekanizmalarına Yerel ve Bölgesel Yönetimlerin Etkisi konulu tezi ile Avrupa Birliği bölgesel politikaları ve yapısal fonlarını özel olarak inceledi. 2007 yılında Birmingham Üniversitesinde Avrupa Birliğinin yapısı ve politika oluşturma süreçleri konularında 4 aylık akademik programa katıldı.
2011 yılına yayınlanan Local Authorities in Turkey (Türkiye'de Mahalli İdareler) adlı kitabı ve Yeni Yerel Yönetimler Mevzuatı ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı adlı makalesi bulunan Murat ZORLUOĞLU, evli ve üç erkek çocuk babası olup, çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Kaynak: Diyarbakır Söz